האו"ם הקים מנגנון זמני שיאפשר יציאת חולים מעזה לטיפולים

השליח למזרח התיכון מלאדנוב ציין כי האו"ם יקשר דרך ארגון הבריאות העולמי בין ועדת ההיתרים הפלסטינית לרשויות הישראליות. הצעד אושר לאחר שרבות מהבקשות הדחופות לטיפול לא נענו במשך חודשים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול בבית חולים בעזה, בשבוע שעבר
ג'קי חורי

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הודיע כי מהיום (שני) החל לפעול מנגנון תיאום זמני בתיווך האו"ם שיאפשר יציאת חולים מעזה לטיפולים בישראל, במזרח ירושלים ובגדה המערבית. זו הפעם הראשונה שהאו"ם משתתף בתיאום הטיפולים של תושבי הרצועה, לאחר שרבות מהבקשות הדחופות לטיפול לא נענו במשך חודשים.

לפי המתווה שגובש יתווך האו"ם (באמצעות ארגון הבריאות העולמי) בין הוועדה האזרחית הפלסטינית, שאחראית להגשת בקשות להיתרים מטעם הרשות הפלסטינית, לבין הרשויות הישראליות במעבר ארז. המנגנון הזמני מחליף את מנגנון התיאום הקבוע בין הרשויות שמושבת לאחר שהרשות הפלסטינית החליטה להקפיא את התיאום הביטחוני והאזרחי עם ישראל במאי, עקב התנגדותה למהלכי הממשלה למען סיפוח.

בעקבות קריסת התיאום החלו ארגוני זכויות אדם, ובראשם עמותת רופאים לזכויות אדם, לטפל בפניות של חולים. העמותה דיווחה כי בחודשים מאי-אוגוסט טיפלה ב-263 פניות מעזה, פי חמישה מהתקופה המקבילה לפני כן. לפי העמותה, 103 פניות היו של חולי סרטן (20 מהם ילדים) ו-59 היו של הורים שביקשו ללוות את ילדיהם.

בית חולים בעזה בעת תרגול מקרה של חולה קורונה, ביוליצילום: AFP

בחודשים האחרונים דיווחה העמותה כי חלה החמרה במדיניות ישראל למתן היתרים רפואיים לתושבי הרצועה, והיא מתבטאת בהסכמת הצבא לטפל אך ורק בבקשות מחולים שמצבם מוגדר דחוף, באישור מחצית מהבקשות בלבד ובעיכוב החולים במחסום ארז. מנכ"ל רופאים לזכויות אדם, רן גולדשטיין, התייחס להחלטה ואמר: "אנו מברכים על החלטת האו"ם וארגון הבריאות העולמי להתערב במשבר. לצערנו, הבעיה אינה מסתיימת בכך, וגם מחר, ומדי יום, מאות חולים לא ייצאו לטיפול רפואי כי לא קיבלו היתר או אפילו תשובה לבקשות שהגישו, ובכך פספסו טיפולים חיוניים. צריך לאפשר לכל חולה שצריך לצאת לטיפול מחוץ לרצועה ללא כל עיכוב וללא הערמת קשיים ביורוקרטיים".

במקביל פנו שלושה איגודים מקצועיים וארגונים רפואיים מחו"ל לראש הממשלה, לשר הביטחון ולאיגוד רופאי הילדים בישראל בדרישה לאפשר לחולים פלסטינים מרצועת עזה לקבל טיפולים רפואיים שאינם זמינים להם. פניית הארגונים - ההסתדרות הרפואית הבריטית (BMA), האקדמיה האירופית לרפואת ילדים והארגון לרפואה חברתית ולבריאות הילד (ISSOP) - באה בעקבות הדיווחים והמידע שהצטבר על הידרדרות ביכולת של מאות חולים מעזה לקבל טיפול עקב קריסת התיאום. 

שתי פניות התמקדו בקשיים של ילדים מעזה לקבל טיפול רפואי והופנו לאיגוד רופאי הילדים בישראל. בפניית האקדמיה האירופית הובאו נתונים שלפיהם רק מחצית מ-50 הפניות של רופאים לזכויות אדם ביולי-אוגוסט נענתה בחיוב, וכן צוינו שני מקרי מוות של תינוקות פלסטיניים שמתו ממחלה אחרי שלא הגיעו לבתי חולים מחוץ לרצועה. "אנו תומכים בזכותם של ילדים מעזה לבריאות וקוראים לאפשר להם גישה מהירה ובטוחה לטיפולים בגדה המערבית, במזרח ירושלים ובישראל", הוסיפה האקדמיה בפנייתה.

הפנייה השנייה נשלחה מ-ISSOP, שהפציר באיגוד רופאי הילדים "לעשות את כל הדרוש כדי להסיר את החסמים ולאפשר מעבר חופשי ובטוח לחולים מעזה, במיוחד לילדים, המבקשים טיפול רפואי". בתגובה השיב יו"ר האיגוד, פרופ' שי אשכנזי, כי בריאות ילדים היא קריטית מבחינתו וכי פנה בנושא למשרד הבריאות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ