גורם במשלחת הישראלית לוושינגטון: פרטי ההסכמים ייחשפו היום בשל רגישותם

לדברי הגורם, ההסכם עם איחוד האמירויות יוגדר כ"חוזה שלום" וההסכם עם בחריין כ"הצהרת שלום". עוזר שר החוץ של האיחוד: "השלום עם ישראל ישרת גם את הפלסטינים"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני הזוג נתניהו עם המראתם לוושינגטון, אמש
נעה לנדאו
נעה לנדאו

גורם במשלחת הישראלית לטקס החתימה על ההסכמים עם מדינות המפרץ בוושינגטון אמר אמש (שני) כי פרטי ההסכמים ייחשפו רק היום בשל הבנות בין המדינות. לדברי הגורם, ההסכם עם האמירויות יוגדר כחוזה שלום וההסכם עם בחריין כהצהרת שלום והם ייחתמו בנפרד מול שרי החוץ של המדינות. ההבנות בנוגע לשיתוף הפעולה עם האמירויות, הוסיף, יעוגנו בנספח להסכם בהמשך. הערב ב-18:30 (שעון ישראל) ייפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, והטקס הרשמי ייערך ב-19:00.

"יש פה ארבעה גורמים - ארה"ב, איחוד האמירויות, בחריין וישראל - ולכן הפרטים קצת רגישים", אמר הגורם. "יש הבנה בין המדינות שמפרסמים את זה מחר. כל מה שקשור לנושאים המדיניים, כולל הפלסטינים, הם יפורסמו בהמשך". לדבריו, "הנוהל הוא הנוהל הרגיל, שקודם כל חותמים ואז מביאים לאשרור הממשלה ולכנסת. ככה זה גם היה בעבר בהסכמים בינלאומיים".

בכיר אמריקאי אמר הלילה בתדרוך לכתבים ישראלים כי תחילה ייחתם הסכם זהה בין כל המדינות, המכונה ״הסכם אברהם״, ובהמשך ייחתמו הסכמים בילאטרליים נפרדים בין המדינות. על עסקת מטוסי האף-35 שב והביע את עמדת הממשל כי היא עדיין נשקלת, אבל הביטחון של ישראל והסכמי היתרון האיכותי יילקחו בחשבון. עוד אמר כי הבית הלבן "יעודד" עטיית מסכות בטקס, אולם לא יחייב זאת.

לקראת חתימת ההסכמים, אמר אתמול עוזר שר החוץ של איחוד האמירויות, עומר סאיף גובאש, כי "השלום עם ישראל ישרת גם את הפלסטינים". לדבריו, "נוכל לשרת את הסוגיה הפלסטינית הרבה יותר מאשר לעמוד בצד". ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, אמר אתמול כי "מחר תמות יוזמת השלום הערבית וימות הקונצנזוס הערבי". אשתייה, שאמר את הדברים בישיבת הממשלה הפלסטינית, קרא למדינות ערב שלא לשלוח נציגים לטקס בוושינגטון, והדגיש כי הממשלה בראשותו תמליץ לבחון מחדש את מערכת היחסים בין הרשות הפלסטינית לליגה הערבית לאור ההסכמים.

שלשום יצאו נתניהו ובני משפחתו לוושינגטון, לקראת הטקס בבית הלבן. מלבד נתניהו ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צפויים להשתתף באירוע שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד, ושר החוץ של בחריין עבד אל לטיף אל-זיאני. נוסחי ההסכמים טרם פורסמו, ובאופוזיציה דרשו לדון בהם בכנסת, אך משפטנים הבקיאים בנושא אמרו כי אין חובה לעשות זאת וכי אפשר לאשרר את ההסכמים בדיעבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ