בג"ץ עיכב גזר דין של חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע עד להחלטה בעתירה

משפחתו של אחמד מנאסרה, שנורה למוות לאחר שהגיש עזרה למשפחה שעברה תאונה, עתרה נגד הסדר הטיעון המקל לחייל, שירה באדם נוסף במקום ופצע אותו קשה. הוא הואשם בגרימת מוות ברשלנות, אך התביעה מבקשת לגזור עליו עבודות שירות

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה של מנאסרה בסוכת אבלים בוואדי פוכין, בשנה שעברה
הגר שיזף

בג"ץ הוציא הבוקר (שלישי) צו ביניים שלפיו בית דין צבאי לא יגזור את דינו של חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע, שהגיש עזרה למשפחה שעברה תאונת דרכים. זאת לפני שתינתן החלטה בעתירה שהוגשה נגד הסדר הטיעון המקל עמו וכתב האישום שהוגש בתיק. את העתירה הגיש עו"ד שלמה לקר, עורך דינם של משפחת הפלסטיני שנהרג, אחמד מנאסרה, ושל עלא ראיידה, שנורה אף הוא על ידי אותו חייל ונפצע קשה. במסגרת הסדר הטיעון ביקשה הפרקליטות הצבאית לגזור על החייל, שכבר השתחרר, שלושה חודשי עבודות שירות.

החייל הואשם בגרימת מוות ברשלנות, אך לא הואשם בפציעתו של ראיידה. זאת אף שהירי בו מוזכר בכתב האישום. בעתירה מתבקשת הפרקליטות הצבאית להסביר מדוע כתב האישום אינו כולל את פציעתו של ראיידה, ומדוע גובש הסדר הטיעון המקל שנחתם עם החייל. כמו כן ביקשו העותרים צו ביניים לעיכוב גזר הדין, שהתקבל כעת.

אביו של מנאסרה, ג'מאל, מחזיק כרזה של בנו ביפו, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

על פי כתב האישום, במארס 2019 אירעה תאונה שבה היה מעורב ראיידה, בן 38, שנסע במכונית עם אשתו ושתי בנותיו. מכונית התנגשה במכוניתם סמוך לכפר אל-חאדר שליד בית לחם, ועזבה את המקום. ראיידה עצר את מכוניתו בקרבת צומת, יצא ממנה ונופף בזרועותיו לעבר המכונית הפוגעת. לפי כתב האישום, חייל שהיה בעמדת שמירה בצומת סבר כי ראיידה מיידה אבנים על כלי רכב ישראליים ופתח בקריאות אזהרה ובירי באוויר לפני שירה בו. עם זאת, בתצהיר שהעניק ראיידה, הוא העיד כי נורה מחוץ למכוניתו ללא אזהרה, בניגוד להוראות הפתיחה באש. הוא נפצע בבטנו ופונה מהמקום במצב קשה.

כתב האישום מגולל את הסיוע שהגיש לו מנאסרה, בן 23, שהגיע למקום עם שלושה חברים נוספים שחזרו אתו מחתונה בבית לחם. השלושה סייעו לפנות את ראיידה לבית החולים, בעוד מנאסרה נותר בזירה עם אשתו של הפצוע ובנותיו כדי לסייע להן להתניע את המכונית. לפי כתב האישום, הוא נורה כשיצא מהרכב, ונורה שוב כשניסה להימלט מהמקום.

בתחילת החודש קבע השופט נעם סולברג כי העתירה נגד הסדר הטיעון תידון בבג"ץ, אך לא קבע צו ביניים. לאחר מכן הגישו עורכי הדין של החייל, שלומי ציפורי ורן כהן, בקשה לקביעת גזר הדין. התביעה הצבאית ומחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה טענו כי אין מניעה לקבוע את הדיון בגזר הדין, אף שהעתירה טרם הוכרעה. בעקבות זאת הגיש עו"ד לקר בקשה נוספת לצו ביניים, בטענה כי אם יינתן גזר הדין לפני הפסיקה בעתירה, העתירה תהפוך לתיאורטית בלבד ולמעשה תתייתר. היום קבע השופט סולברג כי גזר הדין אכן יידחה עד לפסק דין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ