בשל לחץ פעילי BDS, אוקסיו־קורטז שוקלת מחדש השתתפות באירוע לזכר רבין

חברת הקונגרס הדמוקרטית היתה אמורה לשאת דברים באירוע מקוון בחודש הבא לזכר ראש הממשלה המנוח. אך בתגובה לציוץ בטוויטר שבו נכתב כי הפלסטינים זוכרים את רבין בשל הדיכוי האלים של האינתיפאדה, כתבה כי תבחן זאת שנית

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוקסיו־קורטז בבית הנבחרים, בחודש שעבר
ניו יורק

חברת הקונגרס הדמוקרטית, אלכסנדריה אוקסיו־קורטז, הודיעה אמש (שישי) כי תשקול מחדש את השתתפותה באירוע זכרון לראש הממשלה המנוח יצחק רבין — בעקבות מחאה של פעילים המזוהים עם תנועת החרם (BDS). אוקסיו־קורטז, המייצגת בבית הנבחרים מחוז בחירה בניו יורק הכולל את רובע ברונקס, נחשבת לאחת המחוקקות הפרוגרסיביות במפלגתה. פעילים שמחו על השתתפותה באירוע, שמתוכנן להתקיים באופן מקוון ב-20 באוקטובר, האשימו אותה ב"הפגנות בוז מוחלט כלפי חייהם של פלסטינים".

את האירוע יזם ארגון "אמריקאים למען שלום עכשיו", הקשור לארגון הישראלי "שלום עכשיו". לדברי המארגנים אוקסיו־קורטז היתה אמורה לשאת דברים בנושא "הגשמת שליחותו של המנהיג הישראלי האמיץ לשלום ולצדק, בארה"ב ובישראל של ימינו".

אחד הפעילים שגינו את השתתפותה המתוכננת באירוע הוא עלי אבונימה, מייסד שותף של האתר Electronic Intifada ופעיל בולט בתנועת החרם. אבונימה הגדיר את כוונתה של אוקסיו־קורטז לשאת דברים באירוע "מעוררת גועל נפש" וכינה את רבין "פושע מלחמה שלא כיפר על מעשיו".

אלכס קיין, עיתונאי במגזין Jewish Currents התייחס בטוויטר לאירוע וכתב כי "בארה"ב, רבין נתפס כליברל שחתר לשלום, אבל הפלסטינים זוכרים אותו בשל הדיכוי האלים של הפלסטינים באינתיפאדה הראשונה וכמי שקרא לכאורה לשבור להם את הידיים והרגליים". בתגובה לציוץ של קיין כתבה אוקסיו־קורטז "האירוע הזה והשתתפותי בו הוצגו לי בצורה אחרת. תודה על כך שהסבת את תשומת לבי, אני אבחן את הדברים מחדש".

נכדתו של רבין, נעה רוטמן, היא בין המשתתפות באירוע. בדברים שכתבה בטוויטר בתגובה לאוקסיו־קורטז, רוטמן כתבה כי "סבי המנוח אמר 'שלום עושים עם אויבים'. בשל פעולותיו ההיסטוריות הוא נרצח. אבל כמובן שפופוליזם היא גישה נוחה יותר".

אוקסיו־קורטז השמיעה בעבר ביקורת כלפי ממשלת ישראל ומדיניותה כלפי הפלסטינים. בשנה שעברה אמרה בריאיון לתחנת רדיו בניו יורק כי "ביקורת על הכיבוש לא הופכת אותך לאנטי־ישראלית. זה לא אומר שאת מתנגדת לקיומה של ישראל כמדינה. זה אומר שאת מאמינה בזכויות אדם ורוצה להבטיח שהפלסטינים והישראלים יהיו שווים מבחינה זאת. יש הרבה דברים מטרידים שמתרחשים שם".

ביוני האחרון חתמה חברת הקונגרס על מכתב לשר החוץ של ארה"ב,  מייק פומפאו, שקרא לקיצוץ בסיוע הביטחוני האמריקאי לישראל, אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יממש את הצהרתו בדבר סיפוח חלקים מהגדה המערבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ