דיווח: קטאר ביקשה מארה"ב לרכוש מטוסי קרב מסוג F-35

גורמים ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס אמרו כי הבקשה הוגשה לחברת "לוקהיד מרטין" בשבועות האחרונים. משרד החוץ של ארה"ב: לא מאשרים או מגיבים בנוגע להצעות למכירת ציוד הגנה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס קרב מסוג F-35 בוורמונט, בשנה שעברה
רויטרס

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הערב (רביעי) כי קטאר הגישה בקשה רשמית לארה"ב לרכוש מטוסי קרב מסוג F-35 — כך מסרו שלושה מקורות המעורים בפרטי העסקה, שעשויה לפגוע ביחסים בין ארה"ב עם סעודיה וישראל. הגורמים ששוחחו עם סוכנות הידיעות אמרו כי הבקשה נשלחה על ידי קטאר לחברת "לוקהיד מרטין" בשבועות האחרונים. 

דובר מטעם משרד החוץ של ארה"ב אמר: "כעניין של מדיניות, ארה"ב לא מאשרת או מגיבה בנוגע להצעות למכירות של (ציוד) הגנה או העברות עד שהן מגיעות לידיעתו של הקונגרס באופן רשמי". שגרירות קטאר בוושינגטון לא הגיבה לפי שעה לפרסום. 

מתוך שאיפה לפעול נגד התבססות איראן באזור, ארה"ב עוזרת לחמש בנשק את בעלות בריתה, בהן קטאר, שבה יש את המתקן הצבאי האמריקאי הגדול ביותר במזרח התיכון, לרבות 8,000 חיילים ואזרחים עובדי משרד הביטחון של ארה"ב. 

הבקשה לחברת לוקהיד מרטין באה בעקבות הסכם שנחתם באוגוסט בין ארה"ב לאיחוד האמירויות הערביות, לפיו וושינגטון הסכימה לשקול להעניק לה אישור לרכוש מטוסי F-35 בהסכם צדדי ל"הסכם אברהם" לנירמול היחסים עם ישראל שנחתם בחודש שעבר בבית הלבן. ישראל הביעה את התנגדותה לעסקה עם איחוד האמירויות וככל הנראה תנקוט עמדה דומה בנוגע לעסקה עם קטאר, מתוך חשש שהמהלך יחתור תחת היתרון הצבאי שבו היא מחזיקה במזרח התיכון. 

בוושינגטון, אדם רביעי המעורה בנושא אמר כי חשש הנוגע לקשריה של קטאר עם חמאס עלה חדשות לבקרים על רקע מכירות נשק למדינה. אך במקרה הזה, שנוגע למטוסי קרב מתקדמים כמו F-35, זה עשוי להביא לביטול העסקה. אחד הגורמים ששוחחו עם סוכנות הידיעות אמרו כי המכתב ששיגרה קטאר — הצעד הרשמי הראשון בתהליך המשפטי של מכירת נשק זר — לא קשור באופן ישיר לאימוץ של "הסכם אברהם" מצדה. כמו כן, קטאר לא הביעה כל סימן שהיא תנרמל את היחסים עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ