החל שלב ההוכחות במשפט הנאשם בהרג א-ראבי; סנגורו: הקורונה תסייע לזיכויו

הנאשם, תושב ההתנחלות כוכב השחר הנשפט כקטין, מואשם שיידה אבן לעבר עאישה א-ראבי לפני כשנתיים "מתוך גזענות ועוינות כלפי ערבים". סנגורו טען כי המחקר אודות הנגיף יוכיח כי לא היה במקום, אף הדנ"א שלו התגלה על האבן

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקוב א-ראבי בבית המשפט המחוזי בלוד, היום
הגר שיזף
הגר שיזף

שלב ההוכחות במשפטו של הנאשם בהרג הפלסטינית עאישה א-ראבי החל הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד. הוא מואשם בכך שיידה אבן לעבר רכבה של א-ראבי באוקטובר 2018 ליד ההתנחלות רחלים, והרג אותה. היא היתה בת 47 במותה. הדיון מתקיים בדלתיים סגורות. סעיפי האישום נגדו הם הריגה, חבלה במזיד ברכב ויידוי אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות. כל הסעיפים הם בנסיבות מעשה טרור.

עאישה א-ראבי

לדיון הגיעו בעלה של א-ראבי, יעקוב, ובתם שהיו עמה במכונית בזמן שנפגעה מהאבן. הבעל אמר לפני הדיון כי הוא מאמין בבית המשפט, "אחרת לא הייתי מגיע". הוא הוסיף כי ברצונו "לדבר על מה שראיתי". יעקוב הוסיף: "קשה להתמודד עם האירוע, אני אמא ואבא ביחד לתשעה ילדים. זה קשה. זה חיים אחרים לגמרי, לטפל בהם. אי אפשר לחשוב על זה".

הפגנה למען שחרורו של הנאשם מול בית המשפט המחוזי בלוד, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

הנאשם, תושב ההתנחלות כוכב השחר שהיה אז בן 16, נעצר באותו חודש בישיבה בהתנחלות רחלים יחד עם כמה תלמידים נוספים, שנחשדו אף הם ביידוי אבנים לעבר רכבה של א-ראבי. בהמשך שוחררו שאר החשודים, ונגדו הוגש כתב אישום בגין הריגה. לפי כתב האישום, ב-12 באוקטובר עמדו הנאשם ותלמידים נוספים בישיבת "פרי הארץ" ברחלים ליד כביש 60, בין צומת רחלים לצומת תפוח. הנער נאשם כי "אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

הראיה המרכזית נגד הנאשם היא שהדנ"א שלו נמצא על הסלע שגרם למותה של א-ראבי. הוא טען כי טייל באזור שבו נמצאה האבן וכי ייתכן שירק עליה ללא קשר למותה. "יכול להיות שירקתי ושפגעתי איזה פעם אחת באבן", אמר בחקירתו. "בחרתי בחיים של תורה... אני לא בן אדם שמתעסק בשטויות האלה". מלבד זאת, בטלפון הנייד שלו נמצאו חומרים הקושרים אותו לכאורה לאידיאולוגיה כהניסטית.

עורך הדין אריאל עטרי, שמייצג את הנאשם, אמר כי "נדבך מרכזי במשפט הוא השאלה האם היתה העברה משנית של דנ"א על ידי נגיעה בחפץ של מספר אנשים". לדבריו, "אחרי חצי שנה של קורונה, נראה שמה שלא ידענו לפני חצי שנה כולם יודעים היום - העברה של גורמים מיקרוסקופיים ניתנת להעברה בין מספר אנשים. בכך יתקדם המשפט שלא בכוונה כברת דרך ארוכה לעבר זיכויו של הנאשם".

עורכי הדין מוחמד ראחל ונבילה כבוב, שמייצגים את משפחתה של א-ראבי, אמרו: "אנו סומכים את ידינו על בית המשפט המחוזי שיקבע בסופו של יום שידו של הנאשם הזה במעל. בתיק הזה יש מספיק ראיות לצורך הרשעתו במעשים המכוערים והמסוכנים שמיוחסים לו בכתב האישום". הם הוסיפו כי המקרה הוא "תופעה קשה שבה נרצחה אשה, אם לילדים וסבתא לנכדים, והמעשה הרס משפחה שלמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ