יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המנהרה ההתקפית שצה"ל חשף אתמול (שלישי), שחצתה מרצועת עזה לאורך עשרות מטרים בשטח ישראל, נחפרה על ידי חמאס. אמש, כשעתיים לאחר שצה"ל הודיע על חשיפת המנהרה, שוגרה רקטה מהרצועה לישראל, שיורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. בתגובה לשיגור הרקטה תקף חיל האוויר תשתית תת-קרקעית של חמאס בדרום הרצועה.

צה"ל צפוי להרוס את המנהרה בימים הקרובים. בצבא אומרים כי לא נשקפה מהמנהרה סכנה ליישובים הישראליים באזור בשום שלב. דובר צה"ל, תת-אלוף הדי זילברמן, אמר אתמול כי עדיין לא הוחלט מה תהיה תגובת ישראל: "אנחנו ננטרל את המנהרה ונבחן את ההתפתחויות להמשך". 

צילום: דובר צה"ל

המנהרה, שהיתה בשלבי סיום, יצאה מאזור חאן יונס ונחפרה בעומק כמה עשרות מטרים. היא נמצאה בשטח שבין גדר המערכת למכשול התת-קרקעי שנבנה על ידי ישראל בשנים האחרונות. לפי הצבא, לראשונה זוהתה מנהרה בזכות "היכולות הטכנולוגיות והאיסופיות של המכשול".

מאז החלו העבודות על הגדר, חשף הצבא כמה מנהרות. המנהרה האחרונה נחשפה ביולי 2019, במסגרת עבודות הבנייה של המכשול התת-קרקעי בגבול הרצועה. בסבב הלחימה האחרון, במאי 2019, תקף צה"ל מנהרה של הג'יהאד האיסלאמי שחצתה לתוך שטח ישראל בדרום הרצועה. המנהרה נחפרה בידי פעילי הארגון מכמה מוקדים, עומקה היה יותר מ–20 מטרים והיא כללה כמה כניסות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ