כטב"ם חצה את הגבול מעזה ואותר בשדה ליד יישוב בעוטף עזה

מטוסים שהוזנקו בעקבות חשד לחדירה של כלי טיס לא איתרו אותו, ואזרח מצא אותו כשעה וחצי לאחר מכן. בצה"ל בודקים אם מערכות הגנה הפילו אותו או שהתרסק בשל תקלה טכנית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלי הטיס שאותר בעוטף עזה, היום
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) חצה היום (שני) מרצועת עזה לשטח ישראל ואותר בשדה במוך לאחר מיישובי עוטף עזה. מטוסי חיל האוויר הוזנקו לאזור בעקבות חשד לחדירה של כלי טיס, אך לא איתרו אותו, ואזרח הוא שמצא אותו ודיווח על כך כשעה וחצי לאחר הזנקת המטוסים. כלי הטיס נלקח לבדיקה, ובצה"ל בודקים אם מערכות הגנה יירטו אותו או שהתרסק בשל תקלה טכנית.

בשנים האחרונות ניכר בצה"ל עיסוק גובר באיום של כלי טיס בלתי מאוישים, הן מעזה והן מלבנון. במאמר שפרסם מפקד פיקוד דרום האלוף הרצי הלוי בכתב העת "בין הקטבים" בכותרת "הגנה רב ממדית" הוא התייחס לשימוש של חמאס וחיזבאללה בכלים כאלה. "תפוצת הטכנולוגיה והירידה הדרמטית במחירה, גיוון המוצרים כתוצאה מיכולת השכפול ומהגמישות שמעניקה התוכנה למוצרים ובעיקר היכולת להעביר ידע לייצור או להרכבת יכולות הפכו את השימוש בטכנולוגיה ליכולת ביתית רחבה בכל ארגון טרור".

רב-סרן אריאל ביטון, מפקדת פלוגת האיסוף בחטיבה הצפונית, ערכה מחקר שבחן את השימוש בכטב"מים במלחמת האזרחים. היא הסיקה כי האמצעים שברשות צה"ל עשויים להיות יעילים פחות מול כלי טיס מתקדמים שברשות חיזבאללה. ביטון המליצה "לבחון את מידת העליונות האווירית של צה"ל מחדש", והוסיפה כי "המונופול הצה"לי בשמי המזרח התיכון מוטל בספק מאז הופעת הכטמ"מים" (כלי טיס בלתי מאוישים).

השבוע דיווח "הארץ" כי במערכת הביטחון חוששים מהסלמה אפשרית בגזרת עזה, לאחר כחודש של שקט יחסי. לפי ההערכה, פעילים בג'יהאד האיסלאמי מתכוונים לציין את יום השנה להתנקשות בבהא אבו אל-עטא, שהיה בכיר בזרוע הצבאית של הארגון, בפעולה נגד ישראל. לכך מצטרפת שביתת הרעב של העציר המינהלי מאהר אל-אחרס, החשוד בהשתייכות לג'יהאד. בישראל מזהים עיסוק של פעילי הארגון בחידוש אפשרי של הפרחת בלוני תבערה ואולי אף ירי רקטות לעבר הדרום.

שלטון חמאס בעזה מתוסכל מאי-מימוש ההתחייבויות לשיפור המצב הכלכלי ברצועה. ישראל טרם הסירה את ההגבלות המונעות קידום מיזמי תשתית בעזה, כפי שהבטיחה, ואינה מאפשרת כניסת פועלים מהרצועה מחשש להתפשטות קורונה. גם קטאר טרם קיימה את הבטחותיה להגדיל את סכומי הכסף המועברים לרצועה, ולקדם סיוע כלכלי ארוך טווח לתושביה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ