בג"ץ החליט שחוק הגיוס יבוטל תוך שלושה חודשים

המדינה ביקשה מבית המשפט ארכה של חצי שנה כדי לחוקק חוק חדש בנושא, אך נתניהו התנגד בטענה כי יש להשלים את החקיקה בהקדם האפשרי. לפני כשנתיים פוזרה הכנסת בעקבות המשבר שנוצר לאחר ביטול החוק

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לשכת הגיוס בירושלים, ב-2019
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

בג"ץ החליט הערב (שלישי) שהחוק הפוטר תלמידי ישיבות מגיוס לצה"ל יבוטל בעוד שלושה חודשים, החל מ-1 בפברואר. לבקשת שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, הפרקליטות ביקשה לדחות את ביטול החוק בחצי שנה נוספת, בטענה שהממשלה והכנסת עסוקות בהתמודדות עם מגפת הקורונה ולא יוכלו לחוקק את החוק בקרוב. עם זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר עמדה שונה וכתב כי "יש לסיים את הליך החקיקה בהקדם האפשרי ונראה כי פרק זמן של חצי שנה הוא ארוך מדי".

בג"ץ ביטל את חוק הגיוס לפני כשלוש שנים, ומאז קיבל מעת לעת את בקשות המדינה לדחייה ביישום ההחלטה. עם זאת, הערב הבהיר בית המשפט למדינה כי לא יינתנו ארכות נוספות בעניין. לפי החוק, מהרגע שבו ביטול הפטור לתלמידי ישיבות ייכנס לתוקף, הם יהיו חייבים בגיוס לצה"ל.

הפגנה נגד גיוס חרדים לצה"ל בירושלים, בינוארצילום: אמיל סלמן

בהחלטתו מספטמבר 2017 קבע בג"ץ כי החוק יבוטל בתוך שנה. בית המשפט ניהל את הדיון על החוק בהרכב מורחב ובראשות הנשיאה לשעבר מרים נאור, והחליט לבטלו ברוב של שמונה נגד אחד. השופטים בחנו אז את הנתונים המספריים שהוצגו בעניין חוק הגיוס, שמהם עלה כי בשנים שבהן פעל ההסדר ושלגביהן קיימים נתונים, הואט קצב הגידול בגיוסם של תלמידי הישיבות לשירות צבאי ולשירות הלאומי-אזרחי. לפי הנתונים, מספר המתגייסים החרדים היה קטן ביותר ורחוק מלהצביע על השינוי המשמעותי הנדרש. השאיפה לעמוד ביעדי הגיוס שהוגדרו לפי החוק, קבעו השופטים, רק הולכת ומתרחקת מדי שנה.

לאחר ביטול החוק בבג"ץ גיבשו משרד הביטחון וצה"ל חוק גיוס חדש. התנגדות ש"ס ויהדות התורה לחוק זה יצרה משבר פוליטי, שהוביל בסופו של דבר לפיזור הכנסת בדצמבר 2018 ולבחירות שהתקיימו באפריל 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ