גורמים ביטחוניים לשעבר: עיתוי הפרסום על ההתנקשות בטהראן – מסר לביידן

להערכת הגורמים, מועד הפרסום קשור לכוונת הממשל הבא לחדש את המו"מ על הסכם הגרעין עם איראן. שבועיים לפני הפעולה המיוחסת לישראל ביקר ראש המטות המשולבים של ארה"ב בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציור בגנות ארה"ב על בניין בטהראן, בשבוע שעבר. הצגה של המשטר כחממת טרור

הפרסום על ההתנקשות בחייו של מספר שתיים באל-קאעדה בטהראן, שלפי "ניו יורק טיימס" ישראל אחראית לו, לא הפתיע גורמים שעבדו במערכת הביטחון ומעורים בנושא. לדבריהם יש שיתוף פעולה הדוק בין אנשי המודיעין הישראלי לעמיתיהם ברחבי העולם. אולם מה שמעניין אותם הוא העיתוי של הפרסום, כשלושה חודשים לאחר הפעולה ושבוע לאחר שהכריזו כי ג'ו ביידן ניצח בבחירות לנשיאות ארצות הברית.

להערכת הגורמים, הפרסום נועד להעביר מסר לנשיא הנבחר בעקבות כוונת הממשל הבא לחדש את המשא ומתן על הסכם הגרעין עם איראן, שממנו פרשה ארה"ב, ולהציג את המשטר בטהראן כחממת טרור לארגון שאחראי לפיגועי 11 בספטמבר. "זה חשף את השלטון באיראן כמי שמעניק מחסה לארגון הכי משמעותי לארצות הברית", טוען בכיר לשעבר במערכת הביטחון. לדבריו, "אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שלאיראן היה נוח להפעיל את אל-קאעדה נגד ארה"ב בגלל העיצומים (הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן), או כדי לגבות מחיר על חיסול סולימאני (הגנרל האיראני שארה"ב התנקשה בחייו בינואר)".

בישראל שומרים על שקט לנוכח הפרסום, ברקע העובדה כי להתנקשות בחייו של עבדאללה אחמד עבדאללה קדם ביקור בזק בישראל של ראש המטות המשולבים של ארה"ב, הגנרל מארק מילי. ואולם במערכת הביטחון לא מאשרים שהביקור קשור באופן ישיר לפעולה בטהראן.

ב-24 ביולי, שבועיים לפני הפעולה, ביקר מילי בבסיס נבטים שבדרום. זה היה ביקורו השני של מילי בישראל מאז נכנס לתפקיד. הביקור הראשון התרחש כמה ימים לפני ההתנקשות במפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני. בביקורו האחרון שוחח מילי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, ראש המוסד יוסי כהן, הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש אמ"ן תמיר היימן. השיחה התנהלה לפרקים פנים אל פנים מול הנציגים הישראלים ולפרקים בווידיאו. בסיומה התייחס כוכבי לביקור הקצר של מילי ואמר: "לצה"ל ולצבא ארה"ב אינטרס משותף לשמר את היציבות האזורית ולמנוע את הפרתה בידי איראן או גרורותיה".

הגנרל מילי בפנטגון, בספטמבר. ביקש בבסיס נבטים ושוחח עם נתניהו ועם צמרת מערכת הביטחוןצילום: Alex Brandon/אי־פי

"סוגיות רציניות לדון בהן"

לביקור בנבטים קדמה גם פגישה בירושלים של נתניהו עם השליח האמריקאי המיוחד לענייני איראן, בריאן הוק. "יש לנו סוגיות רציניות לדון בהן. הן כל כך רציניות שהן אפילו לא יכולות לחכות עד חלוף הקורונה", הצהיר נתניהו בתחילת הפגישה ופנה אל הבכיר האמריקאי: "אלמלא הנחישות להפעיל כוח צבאי נגד אלה שמתכננים לתקוף אותך, הסכנה פשוט הולכת ומתעצמת. זוהי מדיניות, בריאן, שגם אנחנו אימצנו". בסיום הפגישה אמר הוק לנתניהו: "אני מבקש להודות לך על ידידותך, על התנגדותך לתוקפנות ועל תמיכתך בברית בינינו". יומיים לפני ההתנקשות הודיע נתניהו על הארכת כהונתו של ראש המוסד כהן בחצי שנה נוספת בשל "האתגרים הביטחוניים".

"חיסולו של עבדאללה הוא בשורה משמחת לכל ארגוני המודיעין", אומר גורם ביטחוני לשעבר באגף המודיעין. "הוא לא היעד שנמצא בראש הרשימה של מי שמאיים על ישראל, אבל עבור ארה"ב הוא יעד משמעותי. ההתנקשות בו היא בהחלט הישג, בעיקר על אדמת איראן". להערכתו, אם אכן מדובר בפעולה ישראלית, "המודיעין הישראלי השתמש ביכולות שיש לו באיראן, כמו הפעלה של מקורות שיכולים לבצע זאת. ככל הנראה לא אנשי מודיעין ישראלים ביצעו זאת בשטח".

אף שארגוני המודיעין בישראל עוקבים אחר פעילותו של אל-קאעדה, הוא אינו נמנה עם הארגונים שנמצאים בראש סדר העדיפויות שלהם בשנים האחרונות. לפי הערכות מודיעין, הארגון ספג פגיעה קשה מידי האמריקאים, אך הרעיון שמאחורי התנועה ממשיך לפעם בקרב פעיליו, אם כי לא באופן שיוצר איום ישיר ומשמעותי על ישראל בטווח הקרוב.

אם מחפשים בכל זאת את הקשר בין עבדאללה לישראל, יש הסבורים שהוא היה מעורב בסדרת התקפות בנובמבר 2002 נגד ישראלים בקניה – בפיגוע במלון פרדייז במומבסה, שבו נהרגו שלושה ישראלים ו-13 קנייתים, ובניסיון לפגוע במטוס ארקיע שהמריא ממומבסה ועליו כ-400 נוסעים באמצעות טיל.

מודעת המבוקש של עבדאללה שהפיץ ה-FBIצילום: אתר ה-FBI

מבחינת ארה"ב נחשב עבדאללה, סגנו של מנהיג הארגון איימן א-זוואהירי, לדמות משמעותית יותר, ואף הוצע פרס כספי למי שיביא מידע על אודותיו. באוגוסט 1988 פיקד עבדאללה על שורה של פיגועים בשגרירויות האמריקאיות בקניה ובטנזניה, שגבו את חייהם של 224 בני אדם וגרמו לפציעתם של מאות נוספים. ההתנקשות בחייו היא חלק משורה של פעולות שננקטו בשנים האחרונות נגד בכירים באל-קאעדה, והן מקשות על הארגון מבחינת שרשרת הפיקוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ