ההגבלות שהוטלו על ג'ונתן פולארד הוסרו, הוא יכול לעלות לישראל

היום, חמש שנים לאחר שחרורו מהכלא, פקעו התנאים המגבילים שריתקו לניו יורק את מי שהורשע בריגול לטובת ישראל ושהה במאסר בארה"ב 30 שנה. ג'ונתן פולארד, בן 66, צפוי להמריא לארץ יחד עם אשתו אסתר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פולארד עם שחרורו מבית הסוהר בצפון קרוליינה, ב-2015

התנאים המגבילים שהוטלו על ג'ונתן פולארד, היהודי-האמריקאי שהורשע בריגול חמור למען ישראל ושוחרר לפני חמש שנים מהכלא אחרי 30 שנות מאסר, פקעו והוא רשאי לעלות לישראל - כך מסר הערב (שישי) משרד המשפטים של ארה"ב. עם שחרורו מהכלא הוטלו עליו הגבלות שכללו איסור יציאה מאזורים מסוימים בניו יורק. בעקבות פקיעתן, פולארד, בן 66, צפוי להמריא לישראל יחד עם רעייתו אסתר.

עורכי דינו של פולארד מסרו הערב כי "ועדת השחרורים האמריקאית פרסמה אישור על הסרת תנאי השחרור והסרת כל הגבלות השחרור עבור הלקוח שלנו. בעיקר, מר פולארד אינו נתון עוד למעצר בית בשעות הלילה, לא נאסר עליו יותר לעבוד בחברה שעל מערכות המחשוב שלה לא מותקנת תוכנת ניטור של ממשלת ארה"ב, לא נדרש יותר לענוד אזיק אלקטרוני המנטר את מיקומו וחופשי לנסוע לאן שירצה, כולל ישראל, וכן לגור שם באופן זמני או קבוע, כפי שירצה".

פולארד לאחר דיון בבית המשפט המחוזי בוושינגטון, ב-1985צילום: © Bettmann/CORBIS

עוד מסרו עורכי הדין כי במהלך חמש השנים האחרונות, מאז ששוחרר על תנאי מכלא פדרלי בארה"ב, פולארד "היה נתון לתנאים המגבילים הללו שהטילה עליו ממשלת ארה"ב. אנחנו אסירי תודה ושבעי רצון מכך שהלקוח שלנו חופשי מכל הגבלה, ומכך שהוא עכשיו אדם חופשי בכל ההיבטים. אנחנו מצפים לראות את הלקוח שלנו במדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על הסרת המגבלות והודה לשגריר רון דרמר, שניהל את המגעים עם הממשל האמריקאי. "ראש הממשלה מצפה שג'ונתן פולארד יגיע בקרוב לישראל ומבקש לחזק אותו ואת אסתר, יחד עם כל אזרחי ישראל", מסר.

פולארד הורשע ב-1985 בכך שהעביר לנציגי הלשכה לקשרי מדע (לק"ם) בשגרירות בוושינגטון אלפי מסמכים בסיווג סודי ביותר. בית המשפט בארה"ב גזר עליו מאסר עולם, שנקצב ל-30 שנה. עם שחרורו ב-2015, הוטלו עליו הגבלות הכוללות ענידת אזיק אלקטרוני המנטר את מיקומו כל הזמן, מעצר בית בשעות הלילה, מעקב מתמיד אחר מחשביו בבית ובמקום עבודתו ואיסור על יצירת קשר עם התקשורת.

למשרד המשפטים האמריקאי היתה האפשרות לחדש את ההגבלות, אך הדבר לא נעשה. דובר משרד המשפטים האמריקאי, מארק ריימונדי, אמר ל"הארץ" כי "להבנתנו, ההגבלות מסתיימות". גם אם ההגבלות היו מחודשות, לנשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ היתה שמורה הזכות לחון את פולארד בחודשיים הקרובים עד לתום כהונתו.

פולארד וארוסתו דאז אן הנדרסון התנדבו ב-1984 לרגל עבור ישראל, בעת שפולארד עבד כחוקר מידע במרכז נגד טרור של הצי האמריקאי. מי שקישר בינו לבין רפי איתן, שעמד אז בראש לק"ם - יחידה סודית במשרד הביטחון שעסקה באיסוף מידע מדעי-טכנולוגי וגרעיני - היה אל"מ אביאם סלע, טייס בחיל האוויר ששהה אז בשנת שבתון באוניברסיטת קולומביה.

איתן ואנשי לק"ם בניו-יורק ובוושינגטון הפעילו במשך יותר משנה את פולארד. באותה שנה נישאו ג'ונתן ואן. תמורת המידע שסיפקו השניים העבירה להם ממשלת ישראל תשלומים חודשיים והבטיחה להם עוד כ-200 אלף דולר בעתיד. היא גם הנפיקה עבור פולארד דרכון ישראלי שנשמר בכספת. פולארד הוציא בשיטתיות מסמכים סודיים שעסקו במגוון נושאים הנוגעים לפיתוח נשק כימי בעיראק ובסוריה, תצלומי לוויין מתוניסיה (שבהם נעזרה ישראל בהפצצת מטה אש"ף ב-1985), מידע על צבאות ערביים ועוד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ