רקטה שנורתה מעזה גרמה נזק למבנה באשקלון, אין נפגעים

זהו הירי השני של רקטות בתוך שבוע. בתגובה תקף צה"ל מטרות חמאס ברצועה, בהן אתרים לייצור אמצעי לחימה, תשתיות תת קרקעיות ומתחם אימונים של הכוח הימי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבול רצועת עזה, בספטמבר

צה"ל הודיע הערב (שבת) כי זיהה ירי רקטה משטח רצועת עזה לעבר ישראל, לאחר שאזעקה הופעלה באשקלון. המשטרה מסרה כי נגרם נזק למבנה בעיר וכי איש לא נפגע מהירי. תושבים באזור דיווחו כי שמעו הדי פיצוצים. בתגובה תקפו מטוסים ומסוקים של חיל האוויר מטרות חמאס ברצועה, בהן אתרים לייצור אמצעי לחימה רקטיים, תשתיות תת קרקעיות ומתחם אימונים צבאי של הכוח הימי. בתקשורת הפלסטינית דווח על תקיפות ארטילריות של צה"ל ממערב לבית לאהיא וממזרח לבית חאנון.

בשבוע שעבר נורו שתי רקטות מרצועת עזה לעבר ראשון לציון ואשדוד. מערכת כיפת ברזל הופעלה בתגובה לשני השיגורים אך לא הצליחה ליירט את הרקטות, והן נפלו בשטחים פתוחים. צה"ל הודיע שתקף בתגובה לירי תשתית תת-קרקעית ועמדות חמאס ברצועה. הירי בוצע מעמדה של חמאס ולא של הג'יהאד האיסלאמי, שממנה ניתן לירות רקטות לטווח בינוני-ארוך, לאזור גוש דן.

בחמאס טענו כי הירי בוצע בשל תנאי מזג האוויר או בשל כשל טכני. בין שאר עלתה הטענה שכבר הושמעה בעבר, כי הירי בוצע בשל פגיעת ברק. גם לפי ההערכות בצה"ל הירי היה תוצאה של תקלה טכנית, שמקורה שילוב של תנאי מזג אוויר קיצוניים ותחזוקה לקויה של המשגרים. ההערכה מבוססת בין השאר על התנהלותו של חמאס לאחר הירי: הארגון פנה באופן מיידי לגורמי תיווך והעביר לישראל מסר לפיו השיגור לא בוצע על דעתו וכי והתקרית נחקרת.

בצבא הוחלט להגיב לירי באופן מדוד, בין היתר בגלל שבצה"ל בכלל ובפיקוד הדרום בפרט סבורים כי בחודשים האחרונים גדלה הסבירות להסלמה מול חמאס, דבר ששני הצדדים אינם מעוניינים בו. נציגי אגף המודיעין (אמ"ן) התריעו בפני הדרג המדיני כי הידרדרות המצב הכלכלי ברצועת עזה ופגעי הגל השני של מגפת הקורונה מגבירים את הסיכויים להסלמה בדרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ