יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ הודיע היום (ראשון) על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת הצוללות. לפי הודעת שר הביטחון, הוועדה צפויה להתחיל לפעול בעוד כשבוע או שבועיים ולהגיש דו"ח סופי על ממצאיה בעוד כארבעה חודשים. 

כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, בראש הוועדה יעמוד השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, שכיהן כפרקליט הצבאי הראשי וכשופט בית המשפט המחוזי בתל אביב. לצדו יכהנו בה גם מנהלת הרכש במשרד ראש הממשלה לשעבר ומנהלת היחידה הכלכלית של מינהל הרכש במשרד הביטחון יעל גריל, וכן אלוף במיל' אברהם בן שושן, לשעבר מפקד חיל הים ונספח משרד הביטחון בוושינגטון.

סטרשנוב. כיהן כפרקליט הצבאי הראשי וכשופט בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: דני מירון / וואלה!NEWS

בהודעת שר הביטחון נכתב כי הוועדה תבדוק בין היתר את הליכי הרכש של מערכת הביטחון בנוגע לספינת המגן סער 6 והצוללות, את ממשקי העבודה בין הגורמים העוסקים ברכש - בהם מערכת הביטחון, משרד ראש הממשלה והמטה לביטחון לאומי - את תחומי האחריות של צה"ל בהליכי הרכש של מערכת הביטחון ואת מעמדם של מתווכים בעסקאות רכש ובעסקאות ייצוא של מערכת הביטחון.

לפי ההודעה, גנץ "הנחה את חברי הוועדה לעבוד מול הדרג המקצועי במשרד הביטחון והדגיש בפניהם כי הם נדרשים לבצע את עבודתם באופן עצמאי, ללא מעורבות הדרגים הפוליטיים". עוד נכתב כי הוועדה רשאית לראיין ולקבל מידע "מכל אדם או גוף שלדעת חברי הוועדה יש או היה ברשותו מידע על הנושאים שייחקרו", זאת "מבלי לפגוע בניהול התקין של ההליכים הפליליים המתנהלים כיום". שר הביטחון "הדגיש כי מסקנות הוועדה, לאחר ביצוע עבודת ביטחון המידע הנדרשת, יפורסמו באופן שקוף לציבור".

מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מדנדלבליט, נמסר כי הוא קיבל את הבקשה להקמת ועדה. "נוכח ההשקה בין נושאים שונים בעבודת הוועדה לבין החקירה הפלילית שנוהלה בפרשה המכונה פרשה 3000", נמסר עוד, "היועמ"ש יעביר את הנחייתו המשפטית לגבי עבודת הוועדה ושדות פעילותה, בשים לב לצורך למניעת פגיעה בהליכים פליליים תלויים ועומדים, שעל פי דין הוא השיקול הגובר והעיקרי".

אלוף במיל' אברהם בן שושן, לשעבר מפקד חיל הים ונספח משרד הביטחון בוושינגטוןצילום: יעקב סער / לעמ

מהליכוד מסרו בתגובה להודעת גנץ: "רק לפני ארבעה חודשים גנץ אמר שאין סיבה לחקור את הנושא מכיוון שאפילו היועץ המשפטי לממשלה 'לא מצא לנכון לפתוח בחקירה ואני מסתפק בזה'. מה נשתנה בארבעה חודשים? גנץ לא מצליח להתרומם מהמצולות בסקרים אז הוא ממחזר צוללות כדי לקושש קולות בזמן שהמפלגה שלו עסוקה במריבות פנימיות".

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, צייץ בתגובה להכרזה על הקמת הוועדה כי מדובר ב"התרסה כנגד הליכוד. גנץ יודע שאין לנתניהו יד ורגל בסיפור, ועדיין הוא פועל כדי להכפיש את שמו תוך כדי סיכון הקואליציה. זו עוד הוכחה לכך שגנץ גורר את ישראל בכוח לבחירות בעיצומו של משבר במקום לסייע לרה"מ במאמצים להביא חיסונים לאזרחי ישראל".

מימין: גריל, בן שושן, סטרשנוב וגנץ, היוםצילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, שהוביל את הטענות למעורבות מצד נתניהו בפרשה, צייץ בתגובה להחלטה: "אם הוועדה לא תוכל לחייב את נתניהו ואחרים להעיד בפניה, לא יהיה מנוס ממיצוי החקירה הפלילית ו/או הקמת ועדת חקירה ממלכתית. רק חקירה מקיפה ויסודית, בלי הנחות וללא תנאים מוקדמים תחשוף את האמת לאור".

ההתלבטויות בצמרת כחול לבן בעניין הקמת הוועדה נמשכו כבר יותר מחודש ימים. בסביבת גנץ זיהו את התמיכה הציבורית הנרחבת בכך, על רקע התחושה שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פטר את נתניהו בקלות רבה מדי, כשהחליט שלא לחקור אותו בפרשה. כמו כן, זו נתפסת כנקודת תורפה של נתניהו, שהפגין דאגה רבה בכל פעם שעלתה האפשרות לבדיקה בעניין. גנץ תכנן להכריז על הקמת הוועדה בשבוע שעבר, אולם דחה זאת בעקבות פרסום בעניין בחדשות 12.

מפגינים עם מיצג של צוללת בירושלים, החודשצילום: אוהד צויגנברג

כחול לבן רואה במינוי ועדת הבדיקה הזדמנות ללחוץ על נתניהו, כמענה להתנהלותו כלפי המפלגה, סירובו לאשר את תקציב המדינה, הקפאת המינויים הבכירים והאיום המתמיד שלו בבחירות מוקדמות. הקש ששבר את גב הגמל, עבור אנשי גנץ, היה הצהרות שהשמיעה סביבת נתניהו בשבוע שעבר, ובהן טענה של אחד מיועציו כי קיום הרוטציה בין נתניהו וגנץ בעוד שנה תלוי בהתנהגותו של שר הביטחון.

במרכז פרשת הצוללות שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני: אחת לרכישת שלוש צוללות בשווי 1.5 מיליארד אירו, והשנייה לרכישת ספינות טילים שנועדו להגן על אסדות הגז, בשווי 430 מיליון אירו. לפי כתבי האישום שהוגשו בפרשה, קצינים בכירים, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו שוחד כדי לקדם את העסקאות. הטענות העיקריות שהופנו נגד ראש הממשלה עסקו ביוזמתו, לכאורה, לרכוש צוללות נוספות לחיל הים בניגוד לעמדת מערכת הביטחון. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ