הגר שיזף
הגר שיזף

השר לענייני התיישבות צחי הנגבי אמר היום (רביעי) במליאת הכנסת כי הוא והשר במשרד הביטחון מיכאל ביטון יגבשו הצעה להחלטת ממשלה שתסדיר את המאחזים "בשבועות הקרובים", כלשונו. לדבריו הצעד נעשה על דעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ביטון אמר כי הצהרתו של הנגבי לא תואמה איתו ולא היתה מדויקת.

בשיחה עם "הארץ" אמר הנגבי כי הצעת ההחלטה לא תאפשר בפועל להסדיר את המאחזים, הנתונים במחלוקת משפטית, אלא שמטרת ההחלטה היא לספק למאחזים תשתיות טובות יותר כמו חשמל ואינטרנט. כמה מהמאחזים נבנו לאורך השנים על אדמות פלסטיניות פרטיות ולכן הסדרתם מורכבת יותר מבחינה משפטית. מאחזים אחרים הוקמו על אדמות המוגדרות כאדמות מדינה, והסדרתם קלה יותר.

המאחז קומי-אורי, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

על פי ארגון שלום עכשיו יש 124 מאחזים - כלומר, יישובים שהוקמו באופן בלתי חוקי וללא החלטת ממשלה. לאורך השנים הוכשרו חלק מהמאחזים שהוקמו באמצעות התרי בנייה בדיעבד או באמצעות הגדרתם כשכונות של התנחלויות. בחודשים האחרונים, מתקיים מסע פרסומי להסדרת מאחזים שכותרתו ״התיישבות צעירה״, שבמסגרתו בין היתר מתלוננים תושבי המאחזים על העדר תשתיות כגון חיבור לאינטרנט, וקוראים להסדרת המאחזים. 

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ׳ (ימינה) בירך על ההצהרה: "אני מברך את ראש הממשלה נתניהו על הצהרת הכוונות. המבחן יהיה במעשים. כולי תקווה שלא יהיה מדובר בעוד מריחה בדמות החלטה חסרת משמעות מעשית אלא בהחלטה שתאפשר הסדרה אמיתית, לרבות הענקת סמלי יישוב חדשים". גם במועצת יש״ע בירכו על ההצהרה ואמרו: "זוהי בשורה משמחת לכל מי שההתיישבות הישראלית ביהודה, שומרון ובקעת הירדן קרובה לליבו". 

ביוני הורה בג"ץ לבטל את החוק המאפשר הפקעת קרקעות של פלסטינים בטענה שאינו חוקתי. שמונה שופטים קבעו כי יש לבטל את החוק, בעוד שהשופט נעם סולברג היה בדעת מיעוט. "החוק להסדרת ההתיישבות ביהודה והשומרון", המוכר יותר כחוק ההסדרה או חוק ההפקעה, אושר בפברואר 2017.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ