חברה בוועדת הבדיקה לפרשת הצוללות הוחלפה מחשש לניגוד עניינים

יעל גריל עזבה את הוועדה בעקבות פרסום כי עבדה במינהל הרכש במשרד הביטחון בשנים שבהן התבצעה עסקת כלי השיט. הוועדה צפויה להתכנס ביום שלישי הקרוב, ודיוניה יהיו סגורים לציבור

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים עם מיצג של צוללת בירושלים, החודש
יניב קובוביץ

חברת ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות יעל גריל עזבה היום (שישי) את הוועדה, בעקבות פרסום כי עבדה במינהל הרכש במשרד הביטחון בשנים שבהן התבצעה עסקת כלי השיט. היא תוחלף בישראלה פרידמן, שעבדה גם היא בעבר במינהל. בהודעת משרד הביטחון נכתב כי החלפתה נועדה "להסיר כל חשש לניגוד עניינים", אף שלא היתה לה נגיעה להליכי הרכש המדוברים. הידיעה אודות עברה המקצועי פורסמה בערוץ 20.

השבוע פורסם ב"הארץ" כי אברהם בן שושן, מפקד חיל הים לשעבר שמונה להיות חבר בוועדת הבדיקה לפרשת רכש הצוללות וכלי השיט, קיים בעבר כמה פגישות עסקיות עם מיקי גנור - עד המדינה לשעבר בתיק 3000, שהפרקליטות הודיעה על כוונתה להאשימו במתן שוחד בכפוף לשימוע. הפגישות נערכו בזמן שגנור תיווך בעסקאות בין ישראל לתאגיד הצוללות תיסנקרופ. גנור אף העיד על הפגישות לפני כמה שנים במשטרה. בתשובה לשאלת "הארץ" אם הקשר שקיים עם גנור לא פוסל אותו מלעסוק בסוגיה, הכחיש בן שושן בפני לשכת שר הביטחון את הדברים ואמר כי לא פגש את גנור זה 30 שנה.

הוועדה בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב צפויה להתכנס ביום שלישי הקרוב. היא צפויה לשמוע תחילה עדויות של נושאי תפקידים שהיו מעורבים בעסקאות הרכש, בכפוף לסיום תהליכי הסיווג הביטחוני. הוועדה תתכנס שלוש פעמים בשבוע.

בהודעה נמסר גם כי השופט סטרשנוב החליט, לאחר התייעצות ביטחונית ומשפטית, "כי דיוני הוועדה הראשונים יהיו סגורים לציבור מטעמים של ביטחון מידע. בהמשך, דיונים אשר לא יכללו נושאים מסווגים ייפתחו לציבור ולתקשורת. זמן מה לאחר כל דיון של הוועדה שיוגדר כמסווג, יופץ פרוטוקול הדיון לאחר השמטת הנושאים המסווגים כל זאת מתוך שאיפה לשקיפות מירבית של דיוני הוועדה, בכפוף לאילוצי ביטחון".

במרכז פרשת הצוללות שתי עסקאות בין ישראל לתינסקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות בשווי 1.5 מיליארד אירו, והשנייה לרכישת ספינות טילים שנועדו להגן על אסדות הגז, בשווי 430 מיליון אירו. על פי החשד, קצינים בכירים, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו שוחד כדי לקדם את העסקאות. הטענות העיקריות שהופנו נגד ראש הממשלה עסקו ביוזמתו, לכאורה, לרכוש צוללות נוספות לחיל הים בניגוד לעמדת מערכת הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ