בעקבות תחקיר "הארץ" |

הוועדה לביקורת המדינה דנה במות החייל בנחל חילזון; אביו: הרגו ונענשו בניקוי שירותים

הדיון התקיים בעקבות התחקיר שפורסם בחודש שעבר ושחשף את שורת המחדלים שהובילו למותו של אביתר יוספי, לצד מאמצי הטיוח. ראש מחלקת בטיחות בצה"ל: אנחנו מכירים את הזיוף, הדברים הונחו על שולחן הרמטכ"ל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביתר יוספי
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הוועדה לביקורת המדינה קיימה היום (רביעי) דיון בעקבות תחקיר "הארץ" על טיוח מותו של החייל אביתר יוספי בנחל חילזון לפני כשנתיים. התחקיר, שפורסם בחודש שעבר, חשף את שורת המחדלים שהובילו למותו של יוספי במהלך ניווט שנעשה כחלק מאימון מתקדם של גדוד הסיור של הצנחנים, לצד מאמצי טיוח של המפקדים וניסיונות לשבש את החקירה.

תחקיר "הארץ": אביתר יוספי מת בנחל חילזון, המפקדים החלו לטייח כשגופתו עדיין במים

ראש מחלקת בטיחות ובקרת איכות בצה"ל, אל"ם אוריה חצרוני, אמר בדיון כי היה שותף לתחקיר מותו של יוספי בצבא ושקרא את הפרסום ב"הארץ". "אנחנו כצבא מכירים את הפרטים", אמר, "כולל הזיוף של תיאום השטח, כולל שהמפקדים לא אמרו לחיילים שאסור לחצות את הנחל ולא היתה הוראה שאוסרת לחצות את הנחל". חצרוני הוסיף: "הגענו עם זה לרמטכ"ל ולכל שדרת הפיקוד". לדבריו, "בהתאם לזה היתה ענישה". חצרוני הוסיף כי "הדברים הונחו על שולחן הרמטכ"ל בצורה מאוד ברורה וטהורה ונקייה, ועל סמך זה קיבל הרמטכ"ל את ההחלטות שלו". 

פנחס יוספי, אביו של אביתר, אמר בדיון כי עד היום המשפחה לא קיבלה "שום דבר כתוב על בננו שנהרג. לא מתי היתה קביעת המוות ולא מי קבע. שאלתי שאלה יחידה - כמה זמן בני היה במים, ולא קיבלתי תשובה. לא קיבלתי שום דו"ח. שמענו מהחיילים והצוות, דברים אחרים מהמפקדים".

האב מתח ביקורת בדיון על עסקאות הטיעון שהושגו עם המפקדים. "העונש שקיבלו - הרגו בן אדם והלכו לנקות שירותים. לפחות היו צריכים להאשים אותם כדי שלא יהיה זלזול בחיי אדם. לא רוצה בכלא במפקדים אבל אל תזלזלו במוות. אין פה שום רתיעה ושום הרתעה". הוא גם סיפר בוועדה כי טענת צה"ל שהוריו של החייל הסכימו לעסקאות הטיעון המקלות, פרט שגם נכתב בכתב האישום, איננה נכונה. "אני אמרתי לקצינה 'תמחקי את שמנו מכתב התביעה שיש הסכמה'", סיפר, "היא שאלה אותי 'אתה נגד?' השבתי לא בעד ולא נגד, היא הודיעה לי שזה נקרא שאני מסכים".

הוריו של יוספי אמרו לאחר הפרסום כי הם שוקלים להגיש תביעה אזרחית נגד הצבא. האם אמרה כי היא "מבינה שכדי לקבל את האמת כולה מהצבא, כנראה נצטרך להגיע לבית משפט אזרחי. מבחינתי אם המשפט האזרחי יביא למצב שרק עוד חייל אחד יינצל, שרק עוד משפחה אחת לא תעבור את מה שאנחנו עוברים, זה שווה את כל המאמץ והקושי הנפשי".

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם), אמר כי "הצבא צריך להסיק את המסקנות גם אם אלו מסקנות קשות. הדיון קשה ולא פשוט אבל צריך לעשות אותו. נושא התאונות לא צריך להיות מדובר רק כאשר אלו קורות, אלא לדון בהם בצורה רצינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ