אושר הסדר הטיעון המקל לחייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע

בהסדר הטיעון נקבע שהחייל, שירה ופצע קשה פלסטיני נוסף, ירצה שלושה חודשי עבודות שירות ויודה בגרימת מוות ברשלנות. שופטי בית הדין הצבאי קיבלו את ההסדר אף שסברו כי מעשיו חייבו עונש מאסר בפועל

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביו של אחמד מנאסרה עם תמונת בנו ביפו, באוגוסט
הגר שיזף

בית הדין הצבאי אישר היום (רביעי) בדעת רוב את הסדר הטיעון המקל עם החייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע, ופצע קשה פלסטיני נוסף ב-2019. במסגרת ההסדר, החייל ירצה שלושה חודשי עבודות שירות ויודה בפרטי כתב אישום, המייחס לו גרימת מוות ברשלנות. בנוסף נגזרו עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים. ההרוג הפלסטיני, אחמד מנאסרה, נורה למוות כשסייע לעלא ראיידה - שנקלע לתאונת דרכים ולאחר מכן נורה בעצמו על ידי החייל ונפצע קשה. שופטי בית הדין סברו כי מעשיו של החייל חייבו עונש מאסר בפועל, אולם דעתם נחלקה בשאלה אם עליהם להתערב בעניין.

השופטים שדנו באישור הסדר הטיעון הם סגנית נשיא בית הדין סא"ל מיכל שחר, סרן גילה ליוסטרנק ורס"ן צ׳לצ׳או נדאו. הוא אושר בדעת רוב של שני שופטים, ואילו השופט השלישי סבר כי שלושת חודשי המאסר על תנאי צריכים להיות מרוצים בפועל. במערכת המשפט הצבאית לא מצוין מי הוא השופט שנתן את דעת המיעוט ומי את הרוב.

החייל היורה בבית הדין הצבאי ביפו, באוגוסטצילום: אילן אסייג

על פי כתב האישום, במארס 2019 נקלע ראיידה, בן 38, לתאונת דרכים יחד עם אשתו ושתי בנותיו. מכונית התנגשה במכוניתם סמוך ליישוב אל-חאדר שמדרום לירושלים, ונסעה מהמקום. ראיידה עצר את מכוניתו, יצא ממנה ונופף בזרועותיו לעבר המכונית הפוגעת. לפי כתב האישום, החייל, שהוצב בפילבוקס סמוך, סבר כי ראיידה מיידה אבנים על כלי רכב ישראליים, ועל כן קרא קריאות אזהרה, ירה לאוויר ואז ירה בו. לעומת זאת, בתצהיר שהעניק ראיידה, הוא העיד כי הוא נורה מחוץ למכוניתו ללא אזהרה, בניגוד להוראות הפתיחה באש. הוא נפצע בבטנו ופונה מהמקום כשהוא במצב קשה.

כתב האישום מתאר את הסיוע שהגיש לראיידה אחמד מנאסרה, בן 23, שעבר במקום עם שלושה חברים נוספים בדרכם הביתה מחתונה בבית לחם. השלושה סייעו לפנות את ראיידה לבית החולים, בעוד שמנאסרה נותר בזירה עם אשתו ובנותיו של ראיידה כדי לסייע להן להתניע את המכונית. לפי כתב האישום, מנאסרה נורה כשיצא מהרכב, ונורה שוב כשניסה להימלט מהמקום, ולבסוף מת.

כל השופטים סברו כי "מידת הפגיעה בערכים החברתיים המוגנים" ו"מידת רשלנותו" של החייל שירה במנאסרה לאחר שהתרחק מהצומת, "חייבו רכיב עונשי של מאסר בפועל", וכי "היעדר רכיב עונשי זה הופך את הסדר הטיעון למקל ביחס למידת הענישה הראויה". דעתם של השופטים בנוגע לפער בין העונש הראוי לזה שהוצג בהסדר הטיעון, ולשאלה אם הוא מצדיק את התערבות בית הדין, היו חלוקות. השופטים ציינו כי שקלו בהכרעתם את הכתם הפלילי על עתידו של החייל ואת ההשפעה הנפשית של החקירות עליו וכן את נכונותו להודות בעבירה.

השופטים התייחסו לירי במנאסרה בזמן שזה התרחק מהצומת, כשלא היווה סכנה, ואמרו כי זה נעשה בניגוד להוראות הפתיחה באש ובניגוד ״לאיפוק ולריסון הנדרש בהפעלת הכוח רק במידה הראויה״. תוצאת המעשה, כתבו, היא ״הרת אסון. בחור צעיר קיפד את חייו. הלב נחמץ מהעובדה שכל מבוקשו של המנוח היה לסייע למשפחתו של עלא, והוא שילם על כך בחייו״. בעת בחינת הנזק שנעשה על ידי החייל, כתבו השופטים, יש לבחון גם את הפציעה הקשה שנגרמה לעלא, על אף שלא יוחסה לחייל אחריות פלילית לפציעתו ״בשל היבטיו המבצעיים של הירי לעברו״. השופטים ציינו כי כתוצאה מהמעשים ״נפגעה תדמיתו של צה״ל״. 

השופטים ציינו בהכרעה כי הם מאמצים את העמדה על פיה החייל סבר שהוא נתון ב״אירוע מבצעי מובהק״. הם הוסיפו כי בחינת מעשיו צריכה להיעשות על רקע המתח הביטחוני, ההתרעות שקיבל החייל בדבר האפשרות של אירועים ביטחוניים והעובדה שהתדריך שקיבל לפני עלייתו לשמירה לקה בחסר, כפי שטענו באי כוחו של החייל. עוד הם ציינו כי זו היתה הפעם הראשונה שבה הופקד החייל על עמדת השמירה וכי ״לא ניתן לשלול את כנות וסבירות הטעות״ של נסיבות הירי על הפלסטינים, מאחר והחייל טען כי סבר כי שני הפלסטינים הם למעשה אדם אחד.

עו"ד שלמה לקר, בא כוחם של ראיידה ומשפחת מנאסרה, אמר בתגובה כי ״בהתנהלותם בתיק זה, הפיקוד הבכיר של הצבא ומערכת המשפט הצבאית מתנערים מכל אחריות לפגיעה בפלסטינים חפים מפשע על ידי חיילים. הצבא מעביר מסר ברור שחיילים שיהרגו או יפצעו פלסטינים לא ייענשו".

עו"ד שלומי צפורי ועו"ד רן כהן, המייצגים את החייל, מסרו כי אישור הסדר הטיעון הוא "התוצאה הראויה בעקבות אירוע מורכב וקשה זה". לדבריהם, "הלוחם ניצב בפני סיטואציה מבצעית מורכבת ביותר - התרעה 'חמה' על פיגוע שעומד להתבצע בשיאו של שבוע פיגועים בשטחים, היותו לבד בעמדה והבנתו הכנה שמתבצע יידוי אבנים מסכן חיים לעבר ישראלים על הציר. הסדר הטיעון שאושר הוא מאוזן ויאפשר ללוחם להתחיל בדרכו החדשה באזרחות ללא כתם שהיה מכביד עליו בלא הצדקה".

בחודש שעבר דחה בג"ץ עתירה שהוגשה נגד הסדר הטיעון עם החייל. העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד לקר, הלינה על הסדר הטיעון המקל ועל העובדה שעל אף שתיאור הירי בראיידה מופיע בכתב האישום - החייל לא הואשם בו. השופטים שדנו בעתירה - מני מזוז, נועם סולברג ויעל וילנר - נימקו את החלטתם לדחות אותה בכך שהיא הוגשה לאחר הגשת כתב האישום לבית הדין הצבאי, ולאחר שהחייל כבר הודה והורשע במיוחס לו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ