ישראל כוננה יחסים דיפלומטיים עם ממלכת בהוטאן

בהוטאן גובלת בהודו ובסין, ולפי משרד החוץ מקיימת יחסים דיפלומטיים מלאים עם 53 מדינות בלבד. משרד החוץ מסר כי בשנים האחרונות נוהלו מגעים חשאיים בין המדינות, והערב נחתם הסכם ביניהן במעון שגריר ישראל בהודו

נעה לנדאו
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החתימה על כינון היחסים הדיפלומטיים עם בהוטאן, אתמול במעון שגריר ישראל בהודו
נעה לנדאו
רויטרס
אי-פי

ישראל כוננה היום (שבת) יחסים דיפלומטיים עם ממלכת בהוטאן, הגובלת בהודו ובסין. טקס החתימה על ההסכם נערך הערב במעונו של שגריר ישראל בניו דלהי, רון מלכא. ממשרד החוץ נמסר כי "בשנים האחרונות נוהלו מגעים חשאיים בין המדינות, מתוך מטרה להקים יחסים רשמיים, והתקיימו ביקורים הדדיים של משלחות מישראל בטימפו, בירת בהוטאן וכן מבהוטאן בארץ".

ממשרד החוץ נמסר כי שר החוץ גבי אשכנזי שוחח בשבוע שעבר עם עמיתו מבהוטאן, טנדי דורג'י, וסיכם עמו על פעילות משותפת בתחומי המים, החקלאות, הבריאות ועוד. "מעגל ההכרה בישראל גדל ומתרחב", מסר אשכנזי, "כינון היחסים בינינו לממלכת בהוטאן ישמשו אבן דרך נוספת בהעמקת קשרי ישראל במרחב אסיה". אשכנזי הוסיף כי הוא מקווה שישראל תארח בשנה הקרובה "בירושלים את מלך בהוטאן לביקור ממלכתי ראשון מסוגו". ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על כינון היחסים, ומסר כי "הם פרי נוסף של הסכמי השלום". לדברי נתניהו, "אנו נמצאים במגעים עם מדינות נוספות שרוצות להצטרף ולכונן עמנו יחסים".

עוד נמסר ממשרד החוץ כי ישראל מקיימת קשר עם בהוטאן באמצעות סוכנות הסיוע הלאומית של המדינה, וכי סטודנטים מבהוטאן משתתפים בפרויקטים חקלאיים בארץ. לפי הודעת משרד החוץ, בהוטאן "שוכנת בלב הרי ההימלאיה ומהווה אחד היעדים התיירותיים היפים והייחודיים בעולם. לבהוטאן יחסים דיפלומטיים מלאים עם 53 מדינות בלבד והיא זו שהעניקה לעולם את 'מדד האושר'".

שלשום הודיעו ישראל ומרוקו על כינון יחסים דיפלומטיים ביניהן. בתמורה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם על הכרה בריבונותה של מרוקו בסהרה המערבית, שטח הנתון למחלוקת בין המדינה לאוכלוסייה המקומית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר ההודעה כי ישראל ומרוקו יפתחו מחדש משרדי קישור הדדיים, יפעילו טיסות ישירות ויפעלו לכונן יחסים דיפלומטיים מלאים.

תהליך הדרגתי של דמוקרטיזציה

ממלכת בהוטאן היא מדינה קטנה שבה קצת פחות מ-800 אלף אזרחים, ושטחה עומד על כ-38 אלף קמ"ר. במשך שנים התבססה הכלכלה בה על חקלאות, עד שבשנים האחרונות פיתחה תעשיית הפקת אנרגיית חשמל ומים אשר הקטינה את חלקה של החקלאות בתמ"ג השנתי במדינה. במשך שנים התבססה הכלכלה בה על הדת הרשמית בבהוטאן ודתם של כ-75% מהתושבים בה היא בודהיזם טיבטי. הממלכה נחשבה לאחת המדינות המבודדות בעולם, והחלה להיפתח לשינויים רק בעשורים האחרונים.

פעילים בבהוטאן מעידים כי להט"בים סופגים בה יחס מפלה ולא זוכים להכרה. יחסים חד-מיניים לא היו חוקיים במדינה, אולם ביום חמישי אישר הפרלמנט תיקון לחוק המאפשר אי-הפללה של יחסים חד-מיניים. התיקון משנה שני סעיפים בחוק העונשין, שהגדירו יחסים חד-מיניים כ"מין לא טבעי" ובלתי חוקי. חוק העונשין בנוסח החדש יתייחס עדיין ל"מין לא טבעי", אך כעת יצורף לו משפט נוסף המבהיר כי "הומוסקסואליות בין אנשים בוגרים לא תיחשב מין לא טבעי". התיקון יועבר כעת לאישורו של מלך בהוטאן, ועם קבלת האישור יהפוך התיקון לרשמי. העונש בבהוטאן על "התנהגות מינית אסורה" עשוי להגיע לשנת מאסר.

שיטת המשטר במדינה מונרכית, ומ-1907 שולטת בה משפחת המלוכה ואנגצ'וק. ב-2006 החליף ג'יגמה קיזר נאמגייל ואנגצ'וק את אביו ג'יגמה סינגייה ואנגצ'וק והפך למלך, והוכתר רשמית כעבור שנתיים. מאז חולל שורת רפורמות בניהול המדינה והחל בתהליך הדרגתי של דמוקרטיזציה. ב-2008 נערכו לראשונה בחירות שכוננו פרלמנט, המורכב משני בתים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ