נתניהו החליט למנות את סגן ראש המוסד לראש המוסד הבא

אם ועדת גולדברג תאשר את המינוי, ד' צפוי להיכנס לתפקיד ביוני. ההודעה על המינוי חצי שנה לפני הכניסה המתוכננת לתפקיד נחשבת חריגה, ופותחת פתח להצטרפות ראש המוסד הנוכחי לפוליטיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ויוסי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (שלישי) למנות את סגן ראש המוסד, ד', לראש המוסד הבא במקום יוסי כהן. נתניהו מסר כי ד' הוא "איש מוסד עתיר זכויות ורב ניסיון". המינוי נמצא כעת בידי הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, שתחליט אם לאשרו. אם ועדת גולדברג תאשר את המינוי, ד' ייכנס לתפקיד ביוני. הודעה על מינוי ראש מוסד חצי שנה לפני הכניסה המתוכננת לתפקיד נחשבת חריגה.

ההודעה המוקדמת על מינוי ד' לתפקיד פותחת פתח להצטרפותו של ראש המוסד הנוכחי לפוליטיקה. נתניהו נוהג להתמהמה בכל הנוגע להחלטות על מינויים במערכת הביטחונית ולדחות אותן לרגע האחרון. כהן, למשל, מונה לראש המוסד פחות מחודש לפני שנכנס לתפקיד. ההודעה על המינוי יותר מחצי שנה לפני המועד המתוכנן מלמדת על כך שייתכן והחילוף בין השניים יתרחש זמן רב לפני יוני. 

לפי חוק הצינון, שקובע הגבלות על הפורשים משירות המדינה, קיום בחירות מבטל את ההגבלה על קצינים שפרשו ממערכת הביטחון. כלומר, לאחר שמתקיימות בחירות, קצינים שפרשו רשאים להתמודד לכנסת גם אם לא חלפו שלוש שנים ממועד פרישתם. אם החילוף בין כהן ל-ד' יוקדם וייערך לפני הבחירות, כהן יוכל להתמודד לכנסת בבחירות שלאחר מכן.

כהן כיהן בתפקיד מינואר 2016, ובשבועות האחרונים הוזכר כמועמד לתפקיד שגריר ישראל בוושינגטון. ביולי הודיע נתניהו כי יאריך בחצי שנה את כהונתו, עד יוני 2021 "בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל". כהן מילא תפקיד מפתח במגעים שהובילו בחודשים האחרונים לחתימת הסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין וסודאן. בחודש שעבר דווח ב"הארץ" כי כהן השתתף בפגישה שקיים נתניהו בסעודיה עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן ועם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו.

כהן היה בעבר ראש המטה לביטחון לאומי וסגן ראש המוסד. הוא נחשב מקורב לנתניהו, ועם המבצעים הבולטים שעליהם פיקד נמנית גנבת המסמכים האיראניים ב-2018, שהוכיחו כי טהראן פעלה לפיתוח נשק גרעיני. הוא הצטרף למוסד לאחר שחרורו מצה"ל, התמחה בגיוס סוכנים ובהפעלתם ועמד בראש אגף "צומת" שעוסק באיסוף מודיעין ממקורות אנושיים. במהלך כהונתו כראש האגף קיבל את פרס ביטחון ישראל. בין השאר יוחסו לכהן ההתנקשות במהנדס מוחמד א-זווארי, שעבד עם חמאס בפיתוח מטוסים ללא טייס, וההתנקשות במהנדס חמאס פאדי אל-בטש. 

שמו של כהן נקשר פעמים רבות בפוליטיקה. הוא שומר על פרופיל ציבורי גבוה באופן חריג לראש מוסד, מעביר מסרים לעיתונאים על בסיס קבוע ואף מגיע לאירועים דיפלומטיים דוגמת טקס העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בעבר פרסמה העיתונאית טל שלו באתר וואלה! כי נתניהו נקב בשיחות סגורות בשמם של כהן ורון דרמר כמי שמועמדים להחליפו בראשות הממשלה. 

מינוי של ראש המוסד הוא מהלך שמחייב תיאום עם כחול לבן והסכמה מצדה על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם בינה לבין הליכוד באפריל. למרות זאת, ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן לא עודכן על המינוי על ידי ראש הממשלה ומחה על חוסר העדכון כששמע על כך.

גנץ מסר בתגובה: "למוסד אתגרים גדולים ומשמעותיים לשמירה על בטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה. נמתין לאישור ועדת גולדברג ונאחל ל-ד' הצלחה בתפקידו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ