הרמטכ"ל באזהרה מפורשת לאיראן: נתקוף בעוצמה כל מי שיפעל נגד ישראל

על רקע המתיחות בעקבות ההתנקשות במדען הגרעין האיראני פחריזאדה, פרסם הצי האמריקאי הודעה חריגה על נוכחותה של צוללת במפרץ הפרסי. ב"חדשות כאן" דווח כי צוללת ישראלית חצתה בגלוי את תעלת סואץ לעבר איראן

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוכבי, בספטמבר
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, התייחס היום (שני) לאיומיה של איראן לפעול נגד ישראל, והבהיר כי פעולה כזו תביא לתגובה חריפה. ההתייחסות המפורשת לטהראן באה על רקע החשש במערכת הביטחון מניסיון לנקום את מותו של מדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזאדה, שההתנקשות בחייו לפני כחודש יוחסה לישראל.

בנאום בטקס הענקת אות ההערכה המבצעי אמר כוכבי: "לאחרונה אנו שומעים על התגברות האיומים של איראן נגד מדינת ישראל. אם איראן ושותפיה, חברי הציר הרדיקלי, במעגל המדינות הראשון או השני, יבצעו פעולה נגד מדינת ישראל, הם יגלו שהם מקיימים שותפות יקרה ביותר. צה"ל יתקוף בעוצמה כל מי שיהיה שותף, חלקי או מלא, מקרוב או מרחוק, לפעולה נגד מדינת ישראל או נגד יעדים ישראליים". כוכבי הוסיף כי "מדרגות התגובה וכלל התכניות הוכנו ותורגלו".

הצי האמריקאי מסר בהודעה חריגה כי צוללת אמריקאית המונעת בכוח גרעיני חצתה את מצר הורמוז, שבין חצי ערב והמפרץ הפרסי. בהודעת הצי נאמר כי נוכחותה של הצוללת במזרח התיכון משקפת "מחויבות לבעלות ברית באזור ונכונות להגן מפני כל איום בכל זמן". הצוללת חמושה ב-154 טילי טומהוק. בתוך כך, ב"חדשות כאן" צוטטו הערב אנשי מודיעין ערבים, שאמרו כי צוללת של חיל הים חצתה בגלוי את תעלת סואץ אל הים האדום ונעה לעבר איראן. להערכת הגורמים מדובר בניסיון של ישראל להעביר מסר לטהראן. לפי הדיווח, מעבר הצוללת בתעלה נעשה באישור מצרים. צה"ל לא הגיב לדיווח.

איראן האשימה את ישראל בהתנקשות בחיי פחריזאדה, שהוגדר כאבי תוכנית הגרעין האיראנית. ישראל נמנעה מלהתייחס באופן רשמי להתנקשות, אך בכירים בממשל טראמפ אמרו כי היא עומדת מאחוריה, כמו גם בכיר ישראלי שצוטט בניו יורק טיימס. במערכת הביטחון נערכו לאפשרויות שונות לתגובה איראנית, בין היתר בגבולות הצפוניים, וצה"ל אף הידק את התיאום עם פיקוד המרכז בצבא ארה"ב על רקע האיומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ