ועדת גולדברג אישרה את מינוי ד' לראש המוסד הבא

המינוי יובא כעת לאישור הממשלה, ואם היא תאשר אותו צפוי ד' להחליף את יוסי כהן ולהתמנות לראשות המוסד ביוני. ההודעה על המינוי חצי שנה לפני הכניסה המתוכננת לתפקיד נחשבת חריגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש המוסד יוסי כהן, ב-2019

הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג אישרה היום (חמישי) את מינויו של סגן ראש המוסד, ד', לתפקיד ראש המוסד הבא. המינוי יובא כעת לאישור הממשלה, ואם היא תאשר אותו ד' צפוי להחליף את יוסי כהן ולהיכנס לתפקיד ביוני. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע בשבוע שעבר כי החליט למנות את ד' לתפקיד וכי הוא "איש מוסד עתיר זכויות ורב ניסיון". בהודעה שפרסם היום משרד ראש הממשלה נמסר כי "לאחר בדיקת המידע שהובא בפניה, לא מצאה הוועדה פגם בטוהר מידותיו של המועמד ד', ולא מצאה פגם מבחינת טוהר המידות בשיקולים שעמדו בבסיס ההחלטה למנותו". 

הודעה על מינוי ראש מוסד חצי שנה לפני הכניסה המתוכננת לתפקיד נחשבת חריגה. נתניהו נוהג להתמהמה בכל הנוגע להחלטות על מינויים במערכת הביטחון ולדחות אותן לרגע האחרון. כהן, למשל, מונה לראש המוסד פחות מחודש לפני שנכנס לתפקיד, כך שההודעה על המינוי בעת הזו מלמדת שייתכן שהחילוף בין ראשי המוסד יתרחש לפני יוני.

בנוסף, ההודעה המוקדמת פותחת פתח להצטרפותו של ראש המוסד הנוכחי למערכת הפוליטית. לפי חוק הצינון - שקובע הגבלות על הפורשים משירות המדינה - לאחר שמתקיימות בחירות קצינים שפרשו רשאים להתמודד לכנסת גם אם לא חלפו שלוש שנים ממועד פרישתם. אם החילוף בין כהן לד' יוקדם וייערך לפני הבחירות במארס, כהן יוכל להתמודד לכנסת בבחירות הבאות.  

שמו של כהן נקשר פעמים רבות בפוליטיקה. הוא שומר על פרופיל ציבורי גבוה באופן חריג לראש מוסד, מעביר מסרים לעיתונאים על בסיס קבוע ואף מגיע לאירועים דיפלומטיים דוגמת טקס העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בעבר פרסמה העיתונאית טל שלו באתר וואלה כי נתניהו נקב בשיחות סגורות בשמם של כהן ורון דרמר כמי שמועמדים להחליפו בראשות הממשלה. 

מינוי של ראש המוסד הוא מהלך שמחייב תיאום עם כחול לבן והסכמה מצדה על פי ההסכם הקואליציוני שנחתם בינה לבין הליכוד באפריל. למרות זאת, יו"ר כחול לבן בני גנץ לא עודכן על המינוי על ידי ראש הממשלה ומחה על חוסר העדכון כששמע על כך. בהודעה שמסר לכלי התקשורת הצהיר גנץ כי "למוסד אתגרים גדולים ומשמעותיים לשמירה על ביטחונה של מדינת ישראל ואזרחיה. נמתין לאישור ועדת גולדברג ונאחל לד' הצלחה בתפקידו".

כהן משמש ראש המוסד מינואר 2016, ובשבועות האחרונים הוזכר כמועמד לתפקיד שגריר ישראל בוושינגטון. ביולי הודיע נתניהו כי יאריך בחצי שנה את כהונתו של כהן, עד יוני 2021, "בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל". כהן מילא תפקיד מפתח במגעים שהובילו להסכמי הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין וסודאן. כמו כן, בחודש שעבר דווח ב"הארץ" כי כהן השתתף בפגישה שקיים נתניהו בסעודיה עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן ועם שר החוץ היוצא של ארה"ב מייק פומפאו, ככל הנראה בעניין נרמול היחסים בין המדינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ