יו"ר ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות: מנדלבליט השאיר את עבודת הוועדה ריקה מכל תוכן

השופט בדימוס אמנון סטרשנוב סיפר כי התפטר מתפקידו בוועדה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הגביל את פעילותה. לדבריו, "לא נשאר לנו מה לחקור"

לוגו הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטרשנוב וגנץ, בחודש שעבר
לוגו הארץ

יו"ר ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, תיאר היום (חמישי) את הנסיבות שבגינן החליט להתפטר מתפקידו השבוע, יחד עם שאר חברי הוועדה. בריאיון לכאן ב' אמר סטרשנוב כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, "השאיר את עבודת הוועדה ריקה מכל תוכן... קיצצו בסמכויות הוועדה לפני ולפנים".

סטרשנוב סיפר כי הסכים לעמוד בראש הוועדה כיוון שבמשרד הביטחון העניקו לו מנדט מפורט לחקור את פרשת הצוללות כמעט ללא הגבלות. הסעיף היחיד שהגביל את עבודת הוועדה היה שעליה לפעול "מבלי לפגוע בניהול התקין של ההליכים הפליליים המתנהלים היום ככל שהם משיקים לפעילות הוועדה".

מנדלבליט, בספטמברצילום: מגד גוזני

אולם אז, לדברי סטרשנוב, מנדלבליט העביר לחברי הוועדה מסמך הקובע את תחומי פעילותה, שכלל הגבלות רבות על פעילותה. "חשבתי שיגידו לנו עד אחד לא לשמוע, שני עדים לא לשמוע, נושא מסוים תיזהרו - אל תיכנסו אליו". אולם, לדבריו, "בעצם לא נשאר לנו מה לחקור חוץ מהמלצה של היועץ, עם כל הכבוד, את היוזמה להפרטת מספנות חיל הים הישראלי. זה בכלל לא היה נושא שהיה במנדט שלנו ולא נראה לי הנושא החשוב".   

סטרשנוב ציין בריאיון כי נעשתה פגיעה מכוונת בעבודה הוועדה והדגיש כי הוא לא אומר זאת מתוך תחושה, אלא "זה עניין של עובדה". הוא הוסיף כי הוא לא ממליץ להקים ועדה חדשה, שכן הוא לא מאמין "שיהיו הרבה קופצים על העניין".

עם התפטרותו השבוע כתב סטרשנוב לשר הביטחון בני גנץ: "בעת שנטלתי על עצמי את ראשות הוועדה היה זה משום שחשתי שמדובר במשימה לאומית וציבורית חשובה ביותר, ומתוך רצון כן ואמיתי להגיע לחקר האמת". הוא הוסיף: "בנסיבות שנוצרו, ונוכח המגבלות שהוטלו על עבודת הוועדה, חוששני כי אין כל אפשרות ממשית לבצע בדיקה אפקטיבית ואמינה בנושא כה חשוב וחיוני למדינת ישראל".

גנץ מינה את הוועדה לפני כחודש כדי לבדוק את מעורבות מערכת הביטחון, צה"ל ואנשים הקשורים בהם, בעסקאות הצוללות וספינות המגן. הוועדה הוקמה במקביל להליכים הפליליים בתיק 3000. בחודש שעבר דווח ב"הארץ" כי מנדלבליט הנחה את גנץ לא לכנס את ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות עד שייקבעו גבולות פעילותה, כדי לא לפגוע בהליך הפלילי המתנהל נגד כמה מהמעורבים בפרשה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ