השלום הסכים לדון שוב בבקשת משפחת אהוביה סנדק למנות שופט חוקר לנסיבות מותו

משפחת הנער, שנהרג במהלך מרדף משטרתי לאחר שיידה אבנים, עתרה במקביל לבג"ץ בבקשה להעביר את חקירת מותו מהמשטרה למח"ש ונדחתה. המדינה: החקירה לקראת סיומה

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה במחאה על מותו של סנדק בירושלים, בשבוע שעבר
הגר שיזף
הגר שיזף

בית משפט השלום בירושלים החליט היום (חמישי) לקיים דיון נוסף בבקשת משפחתו של אהוביה סנדק למנות שופט חוקר לנסיבות מותו של בנם, שנהרג בחודש שעבר במהלך מרדף משטרתי לאחר שהוא וחבריו יידו אבנים. במקביל, דחה בג"ץ את עתירת המשפחה להעביר את חקירת מותו מהמשטרה למח"ש.

משפחתו של סנדק הגישה את שתי הבקשות באמצעות עורכי הדין אריאל עטרי ומנשה יאדו מארגון חוננו, משום שלטענתה המכונית שבה נסע סנדק עם חבריו התהפכה כתוצאה מניגוח של הרכב המשטרתי בה. לפי חוק חקירת סיבות מוות, משפחה של הרוג שמת בנסיבות לא טבעיות וסבורה כי לא מתקיימת חקירה כראוי, יכולה לבקש מינוי שופט חוקר לתיק. 

חבריו של סנדק, החשודים בהמתה בקלות דעת, בבית המשפטצילום: הדס פרוש

השופט אליעד וינשל אמר כי בקשתה של המשפחה עומדת בתנאים, ביקש שתיק החקירה המלא יועבר לעיונו ודחה את בקשת המדינה לדחות את הבקשה על הסף. עם זאת, הוא לא מצא לנכון להורות בשלב זה על ביצוע פעולות חקירה נוספות, משום שלדבריו "החקירה המתנהלת כעת יסודית וכוללת פעולות חקירה רבות ומגוונות".

תיק החקירה מפוצל כעת לשניים - מח"ש חוקרת את התנהלות השוטרים שערכו את המרדף שבמהלכו מת סנדק; והמשטרה חוקרת את החשד ליידוי אבנים ואת ההימלטות מהרכב המשטרתי בזמן המרדף שבמהלכו מת סנדק. במקביל, שני הגופים הקימו צוות חקירה משותף לאירוע, כאשר חבריו של סנדק חשודים בהמתה בקלות דעת.

במהלך הדיון אתמול בבג"ץ אמרה נציגת המדינה כי החקירה נמצאת לקראת סיומה וכי רוב פעולות החקירה בה כבר בוצעו. היא התנערה מההערות של הטוען המשטרתי בדיון הארכת מעצרם של שניים מהחשודים, שבו כינה את השוטרים שהשתתפו במרדף "מלח הארץ".

בהחלטת בג"ץ, כתב השופט דוד מינץ כי הוא דוחה את העתירה משום שהמקרים היחידים שבהם מח"ש חוקרים פשע שבו היו מעורבים אזרחים, הוא רק אם המשטרה והאזרחים ביצעו אותו יחד. על כן, לדבריו, טוב עשתה הפרקליטות שהודיעה על צוות חקירה משותף.

השופט יצחק עמית מתח ביקורת חריפה על בקשת המשפחה להורות על הפסקת החקירה המשטרתית עד לקבלת החלטה בעתירה וכינה אותה "שערורייתית". כמו כן, הוא ביקר את העובדה כי המשפחה ניהלה שני הליכים במקביל - באחד ביקשה להעביר סמכויות למח"ש ובשני, זה שהתנהל בשלום, הביעה חוסר אמון במח"ש עד כדי בקשה כי התיק ייחקר על ידי שופט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ