היועמ"ש סגר את התיק נגד חוקרי שב"כ שנחשדו בתקיפת הנאשם ברצח רינה שנרב

סאמר ערביד נעצר ב-25 בספטמבר ולמחרת אושפז במצב אנוש עם חשד להתקף לב, שברים בצלעות וסימני חבלה. היועמ"ש מסר כי התיק נסגר בשל "היעדר תשתית להוכחת ביצוע עבירה"

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סאמר ערביד, בפברואר 2020
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הבוקר (ראשון) כי החליט לסגור את תיק החקירה שנפתח נגד חוקרי שב"כ בחשד שתקפו את סאמר ערביד - ראש חוליית החזית העממית שנאשם ברצח הנערה רינה שנרב באוגוסט 2019. ערביד אושפז במצב אנוש לאחר חקירתו, עם חשש ממשי לחייו, ושב להכרה כעבור שבועיים.

ערביד נעצר ב-25 בספטמבר, כחודש לאחר הפיגוע במעיין עין דני שבו נרצחה שנרב. לפי מסמכים שהגיעו לידי "הארץ", הוא נבדק בכניסתו למעצר ומצבו הרפואי נמצא תקין - אך למחרת יצא משם פצוע אנוש, עם חשד להתקף לב, שברים בצלעות וסימני חבלה. בשלב מסוים חלה הידרדרות מהירה במצבו שהובילה לאי ספיקת כליות ולחיבורו למכשירי הנשמה.

רינה שנרב

מטעמו של היועמ"ש נמסר כי במסגרת החקירה, שנוהלה בידי מח"ש, "נחקרו באזהרה מספר חוקרי שב"כ בחשד לשימוש בכוח שלא כדין, נגבו הודעות מעדים, נתפסו מסמכים והתקבלו חוות דעת מהמכון לרפואה משפטית. לאחר בחינת חומר הראיות, בהתאם להמלצת צוות החקירה וחוות דעת כלל הגורמים בפרקליטות שליוו את הטיפול בחקירה, החליט היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את תיק החקירה בהיעדר תשתית להוכחת ביצוע עבירה. עם מתן ההחלטה, הנחה היועץ המשפטי לממשלה לפעול להפקת הלקחים הנדרשים".

לפי המסמכים שהגיעו לידי "הארץ", הרופא שבדק את ערביד ב–26 בספטמבר ב–1:25 לפנות בוקר לא דיווח על ממצאים חריגים. הוא כתב כי הוא "בריא בדרך כלל", כי מצבו הכללי "סביר" וכי אין על גופו סימני חבלה. באותו בוקר הועבר ערביד לכלא עופר, שם נבדק ב–10:55 בידי רופא אחר. ערביד התלונן על כאב גרון ועל חולשה כללית, אבל מלבד זאת לא ציין הרופא כל ממצא חריג. אותו רופא בדק את ערביד ב–18:21, וגם בדיקה זו לא העלתה ממצאים חריגים. לאחר מכן הוחזר ערביד למגרש הרוסים.

במסמך שמילא רופא שב"ס למחרת, ב-7:10, נכתב כי ערביד הגיע אליו על כיסא גלגלים ועם חשד להתקף לב. ערביד הובהל במצב אנוש לבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים, ושם נמצאו שברים מרובים בצלעותיו. במסמך שמילא רופא בית החולים ב-28 בספטמבר נכתב כי הוא מצא סימני חבלה מרובים בגפיים, בצוואר ובבית החזה.

ראש שב"כ, נדב ארגמן, מסר היום בתגובה להודעת היועמ"ש כי הוא "מגבה את חוקרי השב"כ אשר ביצעו משימתם במקצועיות, בממלכתיות ועל פי חוק, ובפעולתם הצילו חייהם של ישראלים רבים".

מהוועד נגד עינויים נמסר כי "החלטת היועמ"ש היא שערורייתית, ואינה מתיישבת עם העובדות ועם מבחן ההיגיון. סאמר ערביד נעצר כשהוא בריא לחלוטין, ולאחר חקירה, שאף השב"כ מודה שנעשה בה שימוש באמצעים פיזיים, הגיע לסף מוות ונזקק לטיפול רפואי אינטנסיבי להצלת חייו. בהחלטה לסגור את התיק, היועמ"ש נתן הכשר לשימוש בעינויים במדינת ישראל, והעניק חסינות לחוקרי השב"כ מפני העמדה לדין, אפילו כשמעשיהם כמעט והביאו למותו של אדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ