שגריר פולין בישראל על המשפט נגד חוקרי השואה: מסוכן לתת חסינות להיסטוריונים

בתגובה לביקורת על תביעה המתנהלת בפולין סביב ספר, בו העידה ניצולת שואה כי ראש הכפר הפולני שהציל אותה הסגיר לגרמנים כ-20 יהודים, כתב מארק מגירובסקי כי חופש המחקר אינו קודם לזכות לשם טוב. הוא רמז כי הטענות שהועלו מכוונות ונועדו להשחיר את שמה הטוב של פולין

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד שינוי הנרטיב של פולין בנוגע לשואה מול שגרירות פולין ברומא, לפני שלוש שנים. על השלט נכתב: "פולין ארץ מכחישה"
עופר אדרת

שגריר פולין בישראל, מארק מגירובסקי, דוחה את הביקורת על משפט הדיבה שמתנהל בפולין נגד שני חוקרי שואה, וטוען כי חסינות להיסטוריונים היא "רעיון מסוכן". מגירובסקי התייחס לטענות על תביעה שהוגשה נגד שני היסטוריונים, שהביאו בספר שערכו עדות של ניצולת שואה, לפיה ראש הכפר הפולני שהציל אותה הסגיר לנאצים כ-20 יהודים אחרים ואף שדד אותה. 

במכתב ששלח מגירוסקי לקולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, השיב מגירובסקי לטענתה, לפיה קיומו של המשפט פוגע בחופש המחקר האקדמי, וכתב כי "לכל אדם יש זכות להגן על שמו הטוב של קרוב משפחתו".

המשפט, שיוכרע בשבוע הבא, מתנהל בחודשים האחרונים נגד ההיסטוריונים פרופ' ברברה אנגלקינג ופרופ' יאן גרבובסקי, שערכו במשותף ספר מחקר על שואת יהודי פולין. בפרק אותו כתבה אנגלקינג מובאת עדותה של הניצולה. התביעה הוגשה על ידי אחייניתו של האיש, בטענה כי דודה הוא "גיבור לאומי" שהציל יהודים ולא רצח אותם, וכי הפגיעה בשמו הטוב פוגעת בשמו של כל פולני באשר הוא. התובעת הסתייעה בארגון "הליגה נגד השמצה", שנתמך בידי ממשלת פולין הלאומית-ימנית.

נשיא המדינה ראובן ריבלין (מימין) והשגריר מגירובסקי, לפני שלוש שנים. השגריר כתב כי "גם לחיילים הישראלים יש זכות לתבוע"צילום: מארק ניימן / לעמ

במכתבו, מגירובסקי הטיל ספק במהימנות המחקר ההיסטורי עליו מבוסס הספר, כינה את הפרופסורים "אדון" ו"גברת", והזהיר מפני "חוקרים" (המרכאות במקור) ומפני "טעויות". בכך הוא רמז כי הטענות שהועלו בספר, אשר נמצאות במרכז המשפט, הינן טעות מכוונת, שנועדה להשחיר את שמה הטוב של פולין, כפי שנטען בתביעה.

"אם סבא שלי, אדם הגון, ככל שאני זוכר, יואשם לאחר מותו ב'טעות' בהסגרת יהודים או ביצוע פשע נתעב, הייתי רוצה לדעת שיש דרך חוקית להגן על שמו נגד טענות מפוקפקות של היסטוריון, סופר, אמן או עיתונאי", כתב מגירובסקי. "אם תישלל הזכות הזו, בשם חופש המחקר, יהיה בכך הפרה של עקרונות דמוקרטיים וליברליים". הוא הוסיף, כי היסטוריונים אינם זכאים לחסינות מיוחדת רק בשל עיסוקם, וציין: "אני יכול לחשוב על רשימה ארוכה של חוקרים או 'חוקרים' שלא רצוי לתת להם פריבילגיה כזו", מבלי לפרט.

פרופ' יאן גרבובסקי. "נרדפים בידי ארגונים שממומנים בידי ממשלת פולין"צילום: From Jan Grabowskis archive

הוא הזכיר כי לפני עשור בתו של לך ולנסה, נשיא פולין לשעבר וחתן פרס נובל לשלום, זכתה בתביעת דיבה שהגישה נגד מחבר הביוגרפיה שלו, בטענה כי הכילה שקרים שפגעו בשמו הטוב. לצד זאת, ציין גם את תביעת הדיבה שהתנהלה בכמה ערכאות בישראל נגד במאי הסרט "ג'נין ג'נין", מוחמד בכרי. "לחיילים הישראלים יש זכות לתבוע, לבכרי יש זהות להגן על עצמו. זה החוק", כתב. מגירובסקי גינה את התגובות האנטישמיות בפולין שהמשפט מעורר, לטענת אביטל, אך הוסיף כי גם בכתבות שמתפרסמות בתקשורת הישראלית, ועוסקות בפולין, יש תגובות "אנטי פולניות". 

כריכת הספר שבמרכז התביעהצילום: Centrum Badan nad Zaglada Zydow

ד"ר סטנלי ביל, מומחה ספרות ותרבות פולנית מאוניברסיטת קיימברידג', דחה את רוב טענותיו של השגריר מגירובסקי. בפוסט שפירסם בטוויטר, כתב ביל, כי מגירובסקי מתעלם מהעובדה כי נגד שני ההיסטוריונים הנתבעים מתנהל "קמפיין תעמולה", שנועד לפגוע באמינותם, ומנוהל בידי ארגונים, בעלי תפקידים ואנשים פרטיים, התומכים בממשלה ופועלים מטעמה, בהם השידור הציבורי, פוליטיקאים, "המכון לזיכרון לאומי" ועוד. ביל הוסיף עוד, בהקשר זה, כי מגירובסקי לא מציין במכתבו שהתביעה הוגשה בסיוע הליגה נגד השמצה - ארגון המקורב מאוד לממשלה וקיבל ממנה תמיכה כספית משמעותית. 

"למרבה הצער, אין מדובר במקרה של אזרחים פרטיים, שמגנים על שמה הטוב של משפחתם, אלא חלק מתבנית גדולה בהרבה, של מתקפות על היסטוריונים שמפרסמים מחקרים שלא מתאימים למדיניות ההיסטורית של הממשלה", הוא כותב. לדבריו, "המתקפות האלה נובעות מהעדויות החשובות שהם מציגים על מעורבות של חלק מהפולנים בשואה", הוסיף. 

לדבריו, "כמו בכל ספר בהיקף הזה, הוא עשוי להכיל טעויות, שהיסטוריונים אחרים ידונו בהן או יתקנו, אך למתקפות האלה אין קשר לאמת. הממשלה מבקשת לטייח את ההיסטוריה". לדבריו, המחקר החדש מראה, כי מספר גדול יותר של פולנים, מזה שהיה ידוע בעבר, היו מעורבים בפשעי הגרמנים בשואה. "עיסוק בעבר הזה הוא משימה קשה, שרק החלה".

בימים האחרונים גופים וארגונים רבים, בישראל ובחו"ל, הביעו תמיכה בהיסטוריונים ומתחו ביקורת על פולין, בעקבות התביעה. אחרי "יד ושם", "החברה ההיסטורית" ומוזיאון "פולין", הצטרפה אתמול גם מועצת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, כשכתבה כי "כל ניסיון להגביל את השיח האקדמי על ידי אילוצים בלתי ענייניים, דוגמת לחצים פוליטיים או משפטיים, הוא פסול. הוא מאיים לפגוע באופן חמור בחופש המחקר, ביכולת לחקור את  תקופת השואה ובאפשרות להציג תמונה מלאה, אמינה ומאוזנת של האירועים הקשים שהתרחשו בתקופה זו".

לפני כשלושה שבועות אמר ל"הארץ" פרופ' גרבובסקי, בן לניצול שואה שהיגר מפולין לקנדה: "אנחנו נרדפים בידי ארגונים שממומנים בידי ממשלת פולין, אשר יוצרים אווירה של שנאה והפחדה". לדבריו, המשפט מהווה "מתקפה על ערכן ותוקפן של עדויות ניצולי השואה", וצריך להדליק נורות אדומות לכל מי שחופש המחקר הוא נר לרגליו. "בדיון האחרון", אמר, "התובעים ביקשו לערער על אמינותן של עדויות שנתנו יהודים, בטענה כי קשה להאמין למי שמזייף פרטים בקורות חייו". גרבובסקי הזכיר, בהקשר זה, כי רבים מניצולי השואה, כולל ממשפחתו, נאלצו לשנות פרטים ביוגרפיים, כמו שמות, תאריכי לידה, דת ולאום, בניסיון לשרוד. עוד אמר, כי ארגונים וגופים פולנים, שעומדים מאחורי התביעה, "נעדרי ידע היסטורי, אינם יודעים מהי מתודולוגיה היסטורית ואיך משתמשים במקורות היסטוריים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ