צה"ל הרס את ביתו של הנאשם ברצח אסתר הורגן בכפר ליד ג'נין

בג"ץ דחה בתחילת החודש את עתירת משפחתו של הנאשם, מוחמד כבהא, נגד ההריסה. בזמן ההריסה יידו פלסטינים אבנים לעבר החיילים שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיצוץ ביתו של מוחמד כבהא
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל הודיע שהרס הערב (רביעי) את ביתו של מוחמד כבהא, הפלסטיני שנאשם ברצח אסתר הורגן בדצמבר. בג"ץ התיר את ההריסה כשדחה בתחילת החודש את עתירת משפחת הנאשם. לפי הודעת צה"ל, במהלך הריסת הבית יידו פלסטינים אבנים לעבר החיילים שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

בבית, בכפר טורה אל ערביה הסמוך לג'נין, מתגוררים אשתו של הנאשם, שלושת ילדיו הקטינים והוריו. בדיון בעתירה קבע השופט יצחק עמית כי ידיעה של בני הבית במעשה הטרור או תמיכה בו היא אחד השיקולים להחלטה על הריסת הבית, אך "אין מדובר בתנאי הכרחי". השופטת דפנה ברק ארז הצטרפה לדבריו ואמרה כי "מדובר באמצעי שננקט בעקבות רצח אכזרי במיוחד, שביסודו מניע לאומני מובהק". השופטת ענת ברון סברה, בדעת יחיד, כי יש לצמצם את צו ההריסה כך שיחול על הקומה השלישית בלבד שבו מתגוררים בני משפחתו של הנאשם "שאין חולק כי הם חפים מפשע ולא גילו כל מעורבות בפיגוע, לכתחילה או בדיעבד".

חיילים מתכוננים לפיצוץ הביתצילום: דובר צה"ל

על פי כתב האישום, כבהא, בן 40 החליט לבצע את הרצח בעקבות מותו ממחלה של אסיר שהכיר בכלא הישראלי כשריצה עונש מאסר. באישום נגדו מתואר כיצד בחודש שלפני הרצח תכנן לבצע פיגוע ושקל גם תקיפה נגד כוחות הביטחון. על פי האישום נגדו, בבוקר הרצח הגיע כבהא ליער ריחן ללקט פטריות, ונתקל בהורגן בשביל. באישום נכתב כי כשהורגן נמלטה מפניו החליט להרוג אותה. לפי כתב האישום, כבהא השליך את הורגן לעבר אבנים בהן הבחין בצד השביל. לאחר שנפלה, הוא מנע ממנה לברוח וחבט בראשה עם אבן גדולה פעמיים. לאחר שגרר אותה אל עבר עצים חבט בה שוב עם אבן. לאחר מותה החביא חלק מבגדיו המגואלים בדם בבור סמוך ונמלט.

אסתר הורגן, שנרצחה סמוך לביתה בהתנחלות טל מנשהצילום: באדיבות המשפחה

כשנתפס כעבור ארבעה ימים. הוא הודה בחקירתו שרצח את הורגן ממניע לאומני. כבהא ריצה בעבר שלושה עונשי מאסר בגין עבירות טרור שונות, לרבות מעורבות בביצוע פיגועי ירי וייצור מטעני חבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ