לקראת הבחירות הפלסטיניות, בכיר ברשות נועד באופן חריג עם ברגותי בכלא

מקורות פלסטיניים מסרו ל"הארץ" כי ביקורו של השר הפלסטיני חוסיין א-שייח, הנחשב למקורב לנשיא עבאס, אושר על ידי ישראל, ויעסוק בהתמודדות אפשרית של ברגותי בבחירות הקרובות ברשות. שב"ס סירב להגיב לדברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
א-שייח בכניסה לכלא הדרים, היום

השר האחראי על הקשר עם ישראל ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שייח, נועד בשעה זו (חמישי) עם מרואן ברגותי, המרצה עונש מאסר בישראל - כך לפי מקורות פלסטיניים. הביקור אושר על ידי ישראל, ולפי המקורות, הוא עוסק בבחירות הקרובות ברשות. משירות בתי הסוהר נמסר: "איננו מתייחסים לפרסומים זרים". הביקור נחשב לחריג, גם בשל העובדה ששב"ס אינו מאפשר לאסירים ביטחוניים לקבל מבקרים חיצוניים בתקופת הקורונה.  

גורמים בתנועת פתח ששוחחו עם "הארץ" סיפרו כי א-שייח, שנחשב למקורב לנשיא הרשות מחמוד עבאס, יבקש להבין אם בכוונתו של ברגותי להתמודד על נשיאות הרשות הפלסטינית. מקורות בסביבתו של ברגותי מסרו כי הוא טרם קיבל החלטה סופית, בין היתר משום שתמונת הרשימות אינה ברורה. עם זאת, לפי גורמים פלסטינים ברגותי מתכוון להתמודד בבחירות הקרובות. לדבריהם, ברגותי אמר לסביבתו כי אם ינצח בבחירות יפתח בשביתת רעב כדי ללחוץ על ישראל לשחררו מהכלא. 

גרפיטי של מרואן ברגותי על גדר ההפרדה, ב-2017צילום: AHMAD GHARABLI / אי־אף־פ

ברגותי משמש כיום כחבר הוועד מרכזי של הפתח. נשיא הרשות, מחמוד עבאס, הודיע לאחרונה כי חברי ועד לא יורשו להתמודד בבחירות הקרובות. לדברי בכיר בפתח, מדובר בסוגיה במחלוקת, ולכן ברגותי צפוי להמתין עד שתתקבל הכרעה. שאלה נוספת שטרם הוכרעה נוגעת לריצה משותפת של פתח וחמאס, בגדה או ברצועת עזה. לא ברור אם ברגותי יסכים להיות חלק מרשימה משותפת של שתי התנועות.

בחודש שעבר הכריז עבאס על קיום בחירות לנשיאות הרשות הפלסטינית ולמועצה המחוקקת שלה, לראשונה מאז 2006. עבאס חתם על צו נשיאותי הקובע כי הבחירות לפרלמנט יתקיימו ב-22 במאי, ואילו הבחירות לנשיאות ייערכו ב-31 ביולי. זאת, לאחר שהושגו הבנות בנושא בין פתח לחמאס. על פי הסיכום, הבחירות ייערכו בגדה המערבית וברצועת עזה, אך עוד לא ברור אם ישראל תאפשר את קיומן במזרח ירושלים. עבאס טרם הכריז אם יתמודד על כהונה נוספת.

שלשום הודיעו הפלגים הפלסטיניים, ובראשם פתח וחמאס, כי הם מסכימים לקיים את הבחירות במועדים עליהם הכריז הנשיא עבאס. ההודעה, שהושגה בעקבות מפגש שהתקיים בקהיר בחסות המודיעין המצרי, מהווה צעד חשוב לקראת יישום מעשי של הצו הנשיאותי. 

ברגותי מרצה עונש של חמישה מאסרי עולם ועוד 40 שנות מאסר בגין מעורבותו במעשי רצח ובפיגועים נגד ישראל בתקופת האינתיפאדה השנייה. הוא נעצר ב-2002, במהלך מבצע חומת מגן, הועמד לדין והורשע ברצח ארבעה בני אדם. בעבר נחשב ברגותי למפקד התנזים, הזרוע הצבאית של פתח, והיה אחד המבוקשים המרכזיים של ישראל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ