הרשות טרם החלה לחסן את הציבור הרחב, בעזה כלל לא התקבלו חיסונים

ראש הממשלה אשתייה מסר כי הגעת החיסונים מתעכבת: ישראל טרם אישרה לרשות להעביר מנות של החיסון הרוסי לאנשי הצוותים הרפואיים ברצועה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש צוות רפואי מתחסן בבית לחם, החודש
ג'קי חורי

בעוד שיעור המחוסנים מקורונה במנה הראשונה בישראל מתקרב למחצית האוכלוסייה, הרשות הפלסטינית טרם החלה לחסן את הציבור הרחב בעקבות עיכוב באספקת החיסונים. ברצועת עזה לא התקבלו חיסונים כלל, שכן ישראל טרם אישרה את העברתם.

ראש הממשלה ברמאללה, מוחמד אשתייה, אמר בפתח ישיבת הממשלה היום (שני) כי משרד הבריאות השלים את חיסון אנשי הצוותים הרפואיים בגדה המערבית, אך טרם החל לחסן את הציבור, בגלל המחסור במנות חיסון. "בשבוע שעבר הערכנו שהחיסונים יתחילו השבוע, אבל יש עיכוב בהגעת המשלוחים ולכן נאלצנו לדחות אותם", הוסיף אשתייה. "נודיע על מועד חדש בימים הקרובים, כשהרשות תקבל עוד מנות מכמה מדינות וגורמים בינלאומיים". לדבריו, החיסונים יינתנו תחילה למבוגרים ולחולים כרוניים, ולאחר מכן לעובדי הוראה.

בגדה התקבלו עד כה 12 אלף מנות חיסון, מהן עשרת אלפים מרוסיה ו-2,000 מנות של חברת מודרנה מישראל, ובימים הקרובים אמורה ישראל לספק 3,000 מנות נוספות. בימים האחרונים התנהל בגדה דיון ציבורי בעניין חלוקת החיסונים שנועדו לאנשי הצוותים הרפואיים, והושמעו טענות לחוסר שקיפות ולהעדפה של מקורבים לאנשי מפתח ברשות. 

ציור קיר בעזה, החודשצילום: MOHAMMED ABED - AFP

הרשות הפלסטינית ביקשה מישראל שתאפשר לה להעביר לצוותי הרפואה ברצועת עזה אלף מנות חיסון לקורונה, מתוך אלו שהיא אמורה לקבל מרוסיה. יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ צבי האוזר, הביע התנגדות לבקשה בדיון הוועדה היום. "אני מטיל ספק בכך שהחיסונים יועברו לצוותים הרפואיים", אמר. "אני לא רואה את יחיא סינוואר נותן את החיסון שלו לאחות רחמנייה. אני מניח שיועברו בראש ובראשונה לראשי חמאס, לאלה שאחראים לחטיפת הישראלים ואולי שומרים עליהם".

שרת הבריאות הפלסטינית, מאי קילה, האשימה את ישראל במניעת האספקה של חיסונים שהקצתה הרשות לרצועה. "ישראל נושאת באחריות המלאה לצעד שרירותי זה, שמנוגד לכל ערך ולחוק הבינלאומי", אמרה. היא הוסיפה כי משרד הבריאות ברמאללה פנה לארגונים בינלאומיים בבקשה שילחצו על ישראל לאפשר את הכנסת החיסונים לרצועה בהקדם.

נציג מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף משנה אייל זאבי, אמר בדיון כי בשבועיים הקרובים צפויים להימסר לרשות הפלסטינית חיסונים של פייזר עבור 18 אלף איש בגדה וברצועת עזה, לצד חיסונים עבור 20% מהאוכלוסייה שצפוי להעביר ארגון הבריאות העולמי ושתי מיליון מנות מחברת אסטרהזניקה. לדברי זאבי, "האחריות הבלעדית למתן החיסונים מוטל על הרשות".

לפי משרד הבריאות ברמאללה, ביממה האחרונה אובחנו בגדה, לא כולל מזרח ירושלים, 761 נדבקים בקורונה. המשרד הודיע עוד כי שיעור הבדיקות החיוביות בגדה הוא כ-6%, ואולם גורמים ביטחוניים בישראל אומרים כי הוא גבוה בהרבה ומגיע ליותר מ-20%. במשרד ציינו כי בגדה ישנם 63 חולים שמצבם קשה, ובהם 23 מונשמים. משרד הבריאות בעזה מסר כי ברצועה ישנם 2,551 חולים פעילים, ובהם 58 הזקוקים לטיפול רפואי ו-30 מונשמים. היום דווח ש-573 בני אדם מתו מקורונה ברצועה מאז פרוץ המגפה.

הממשלה ברמאללה אישרה את המשך ההגבלות על הציבור בגדה, לדברי אשתייה בשל החשש מזינוק בתחלואה, בגלל התפשטות הגרסאות הבריטית והדרום אפריקאית של הנגיף. המשטרה ומנגנוני הביטחון מתמקדים במניעת התקהלויות ואירועים המוניים, כמו חתונות והלוויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ