ראש אמ"ן לשעבר יהושע שגיא מת בגיל 87

שגיא, שכונה "נביא הזעם הלאומי", התנגד להפצצת הכור בעיראק ולמלחמת לבנון הראשונה, והודח בעקבות טבח סברה ושתילה. לאחר פרישתו היה ח"כ וראש העיר בת ים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש אמ"ן לשעבר יהושע שגיא
עופר אדרת
עופר אדרת

האלוף בדימוס וח"כ לשעבר יהושע שגיא, ששירת כראש אגף המודיעין במלחמת לבנון הראשונה וכונה "נביא הזעם הלאומי", מת אתמול (חמישי) בגיל 87. הלוויתו נערכה היום בבית העלמין במושב בית חנן.

שגיא נולד בארץ ב-1933 לאם ילידת העיר העתיקה בירושלים ולאב שעלה מרוסיה. הוא למד בתיכון בית הכרם והתגייס לצה"ל ב-1951. לאחר קורס קצינים שירת בתפקידי מודיעין, בין היתר במלחמת סיני, במלחמת ששת הימים ובמלחמת ההתשה. במלחמת יום כיפור שירת כקצין מודיעין של אוגדה 143 תחת פיקודו של אריק שרון.

"האוגדה הייתה מוכנה למלחמה", אמר שגיא ב-2007 בראיון לאפרים לפיד ויוכי ארליך בכתב העת "מבט מל"מ", "עמד לצדי הניסיון הנצבר. ההכנה המוקדמת הזאת הייתה למעשה גם הנכס שאפשר לנו להשיג את התוצאות הטובות שהשגנו ביום הכיפורים".

שגיא בתקופת כהונתו כראש אמ"ן, ב-1982צילום: מיקי שוביץ / לעמ

ב-1977 כיהן שגיא כראש חטיבת המחקר באמ"ן בעת ביקור נשיא מצרים אנואר סאדאת בירושלים. "ההערכה המודיעינית הדגישה כי מאחורי מהלכיו עלולה לעמוד קוסנפירציה. הזהרנו, לפי סימנים מעידים שהצטברו בידינו, שקיימת סכנה שמצרים תיזום מהלך צבאי נגד ישראל", אמר. בהמשך אף התנגד להסכם השלום עם מצרים.

כראש אמ"ן, תפקיד אליו מונה ב-1979, הוא התנגד גם להפצצת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981, ואמר: "יום יבוא ויוכח שצדקתי". בהמשך התנגד למלחמת לבנון הראשונה, והתריע כי לא תשיג את תוצאותיה. הוא אף הזהיר משיתוף הפעולה עם הפלנגות הנוצריות, והתריע כי המיליצה עלולה לסבך את ישראל - כפי שקרה לבסוף. "כשביקשתי להפעיל מודיעין על הפלנגות, בגין אמר שלא מרגלים אחרי ידידים. מנעו ממני אינפורמציה, כי הכירו את דעותי וידעו שאתנגד. פחדו שאסביר את זה לבגין שהוא הומניסט וישר", האשים בהמשך בראיון לעמנואל רוזן ב"מעריב".

ב-1983 שגיא אולץ להתפטר מתפקידו, לאחר שוועדת כהן לחקירת טבח סברה ושתילה, שביצעו הפלנגות במוסלמים, לא האמינה לעדותו. "אם אכן ראש אמ"ן לא שמע אז על התוכנית להכנסת הפלנגות למחנות, הרי הסיבה היחידה לכך שניתן להעלותה היא שהוא היה אדיש לגמרי... ולא גילה כל התעניינות בנושאים שבתוקף תפקידו היה צריך להיות מעוניין בהם... התמונה שמתקבלת לפי עדות אלוף שגיא עצמו היא של אדישות ואי אכפתיות בולטת, של עצימת עיניים ואטימת אוזניים", נכתב עליו. שגיא טען כי נגרם לו עוול.

בין 1988 ל-1992, בכנסת ה-12, כיהן כח"כ מטעם הליכוד. ב-1993 נבחר לראש העיר בת ים, וכיהן בתפקיד עד 2003. באותה שנה מונה לשגריר ישראל בפיליפינים, תפקיד בו כיהן עד 2007. הוא הותיר אישה, בנות, נכדים ונינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ