באופן חריג, מפקד פיקוד מרכז נפגש עם נערי גבעות במאחז בגדה

גורם צבאי מסר ל"הארץ" כי מטרת המפגש, שבו נכח גם ראש המינהל האזרחי, היתה "הידברות והרגעת השטח". גורמים בצבא הגדירו את הפגישה בין תמיר ידעי לנערי הגבעות תקדימית

הגר שיזף
הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגישה בין נציגי הצבא לנערי הגבעות במחאז "מעוז אסתר", היום
הגר שיזף
הגר שיזף

מפקד פיקוד מרכז, האלוף תמיר ידעי, נפגש היום (שני) עם נערי גבעות מהמאחז "מעוז אסתר" בגדה המערבית שבו התגורר אהוביה סנדק, שנהרג במהלך מרדף שוטרים. מדובר בפגישה חריגה, ובצבא הגדירו אותה "תקדימית". במפגש, שהתקיים בהשתתפות ראש המינהל האזרחי, פארס עטילה, וארוסתו של סנדק, דנו הצדדים בהתנהלות צה"ל והמשטרה בגדה.

גורם צבאי מסר כי מטרת המפגש היתה הידברות והרגעת השטח. "האלוף הסביר בפירוש שהצבא הוא הגוף שמממש את החוק במדינת ישראל, אנחנו מנסים למצוא מכנה משותף", אמר.

המפגש התרחש במסגרת סיור של אלוף הפיקוד עם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ. ידעי סייר גם בהתנחלות עמיחי שהוקמה למפוני עמונה, ובמאחז "מלאכי השלום". בפגישה השתתפו גם נציגים מהמאחז "קומי אורי", שפונה כמה פעמים בשנים האחרונות. הפגישה שנערכה היום נחשבת חריגה, בעיקר משום הגעתו של אלוף פיקוד מרכז אל המקום. המאחז נסגר בצו שטח צבאי לאחר שאבנים יודו על חייל שם באוקטובר 2019, ובתחילת החודש חתם אלוף הפיקוד על הארכת צו שטח צבאי סגור למאחז למשך שנה. 

המפגש בין נציגי הצבא לנערי הגבעות בגדה, היוםצילום: גאולת ציון בחזון ובמעש

היחסים בין גורמי הבטחון ונערי הגבעות היו לא פעם מתוחים. מרבית החיכוכים בין הצדדים נרשמו סביב פינויים חוזרים ונשנים של המאחזים הבלתי חוקיים שבהם הם מתגוררים. נציגי המאחזים שהיו בפגישה - קומי אורי, מעוז אסתר וגאולת ציון - הם מאחזים שמבנים בהם מפונים שוב ושוב לאורך השנים. הריסת המבנים האחרונה שהיתה במעוז אסתר אירעה ביוני, ולדברי תושבי המקום אמור היה להתבצע פינוי נוסף כמה ימים לפני מותו של סנדק, אך פינוי זה לבסוף לא יצא לפועל.

סנדק, בן 16, נמלט לפני כחודשיים מהמשטרה עם ארבעה חבריו לאחר שלפי החשד יידו אבנים על פלסטינים. ניידת המשטרה והרכב שבו נסעו התנגשו, וסנדק נהרג כשמכוניתו התהפכה. לפני כחודש דווח ב"הארץ" כי התיק נגד השוטרים המעורבים במרדף שבו נהרג סנדק צפוי להיסגר, משום שלא ניתן לדעת אם התנגשות הניידת במכונית שבה נסע סנדק היתה מכוונת. חבריו של סנדק חשודים בהמתה בקלות דעת, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה על רקע לאומני, יידוי אבנים על פלסטינים וקשירת קשר לביצוע פשע.

בעקבות מותו של סנדק פרצו מחאות רבות ברחבי הארץ. לפני כחודש הותקף מפקד סיירת גולני, סגן אלוף איוב כיוף, בידי מתנחל במהלך הפגנת מחאה בצומת קדומים שבגדה המערבית על מות סנדק. מקור במערכת הביטחון העריך לפני כחודש בשיחה עם "הארץ" כי בשלושת השבועות מאז מות סנדק חלה עלייה "של עשרות אחוזים" במקרי האלימות של מתנחלים נגד פלסטינים בגדה. עוד פורסם ב"הארץ" כי במהלך 2020 חלה עלייה במקרי האלימות מצד גורמי הימין בגדה כלפי שוטרים וחיילים, עם 42 מקרים לעומת 29 מקרי אלימות ב-2019. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ