יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר היום (ראשון) כי ישראל קיבלה בסוף השבוע "תזכורת שאיראן מפיצה טרור ופועלת נגד מטרות אזרחיות". ביום שישי הותקפה במפרץ עומאן אונייה בבעלות ישראלית, ובישראל העריכו כי טהראן עומדת מאחוריה.

"איראן לא רק מהווה איום גרעיני", אמר כוכבי בטקס חילופי מפקד יחידה 8200, "אלא היא מפיצה טרור ומבצעת טרור ופעולות נגד מטרות אזרחיות". אתמול העריך שר הביטחון בני גנץ בכאן 11 כי "על סמך המיקום וההקשר, האיראנים עומדים מאחורי הפיגוע נגד הספינה במפרץ עומאן".

הרמטכ"ל כוכבי, בספטמברצילום: גיל אליהו

כוכבי הוסיף בטקס כי "כל הזירות פעילות וכל הזירות מצריכות מודיעין מעודכן לזמן אמת - נגד רקטה, נגד חדירה, נגד פעילות בסייבר, נגד ספינה ונגד איום על מטוס".

אתמול יצאה משלחת של גורמי ביטחון לדובאי כדי לנהל את חקירת הפגיעה באונייה. גורמי ביטחון בכירים קבעו אתמול גם כי איראן עומדת מאחורי תקיפת האונייה וכי מדובר בפיגוע מכוון. במערכת הביטחון סבורים כי חיל הים של משמרות המהפכה ירה לעברה טיל אחד או שניים בזמן שהיתה ליד מצר הורמוז, ביודעם שזו אונייה ישראלית.

ספינה דרום קוריאנית מלווה בידי כוחות ימיים של משמרות המהפכה במפרץ הפרסי, בינוארצילום: /אי־פי

מדובר בספינת משא בשם "הליוס ריי", המפליגה תחת דגל איי בהאמה ונמצאת בבעלות החברה הישראלית "ריי ספנות" שרשומה באי מאן. נזק נגרם לאונייה אך איש מאנשי הצוות לא נפגע. מהחברה נמסר לאחר הפיצוץ כי "על האונייה היו 28 אנשי צוות, איש לא נפגע וגם לא חדר המכונות. היא בדרכה לנמל דובאי כדי לתקן את כל הדרוש".

האונייה היתה בדרכה לסינגפור מערב הסעודית. בסוף השבוע מסרה חברת האבטחה הימית "דרייד גלובל" שישנה "אפשרות סבירה שהתקרית היא תוצאה של פעילות הצבא האיראני". שני מקורות ביטחוניים אמריקאים אמרו לסוכנות הידיעות אי־פי כי הפיצוץ גרם לשני חורים בכל אחד מצדדיה של האונייה, אך כי טרם התברר מה גרם לחורים. הצי החמישי של חיל הים האמריקאי, שבסיסו בבחריין, מסר כי הוא מודע לתקרית ועוקב אחר המצב באזור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ