המבצע לחיסון פועלים פלסטינים שתוכנן ליום ראשון נדחה מחוסר תקציב

לפי מקורות המעורבים במבצע, העיכוב נובע מרצונם של שר האוצר ורה"מ לכלול את מימון המבצע בתקציב חיצוני שטרם אושר. הצעד הפתיע את המעורבים במבצע, שהיו סבורים כי האישור כבר ניתן

הגר שיזף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתחם חיסונים בקלנדיה שבצפון ירושלים, בשבוע שעבר
הגר שיזף

המבצע לחיסון פועלים פלסטינים נגד נגיף הקורונה יידחה ולא יתחיל במועדון המתוכנן, יום ראשון הקרוב, בשל היעדר תקציב. אמש (חמישי) נערך פיילוט למבצע החיסונים במחסום שער אפרים, הסמוך לטול כרם. במסגרת הפיילוט, על פי משרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), חוסנו 700 פועלים פלסטינים. לפי שעה טרם נקבע תאריך חדש לתחילת מבצע החיסונים. 

שלשום הודיעו כל הגורמים המעורבים בנושא כי מבצע החיסון הרחב יתחיל ביום ראשון בשמונה מחסומים ובארבעה מוקדים בהתנחלויות ובאזורי תעשייה בגדה המערבית. לפי מקור המעורה בפרטי המבצע, התקציב לחיסונים נכלל תחילה בתקציב שוטף שמועבר למשרד הבריאות. אולם אמש, במסגרת החלטה של שר האוצר ישראל כץ וראש הממשלה בנימין נתניהו לנסות להעביר תקציב חיצוני ("קופסת קורונה") חדש ביום ראשון, הוצמד אליו תקציב החיסונים. לפי המקורות יש חשש שהתקציב לא יאושר בישיבת הממשלה הקרובה, בשל חילוקי דעות עם כחול לבן. קבלנים וגורמים אחרים האמונים על מבצע החיסונים קיבלו את ההודעה על דחייתו בהפתעה, לאחר שהיו סבורים כי התקציב לכך כבר אושר. 

מתחם החיסונים בקלנדיה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

לצורך המבצע הוקצו מנות חיסון של חברת "מודרנה" שנועדו להספיק לכ-120 אלף פועלים פלסטינים בעלי היתר עבודה בישראל. הכוונה המקורית לא היתה לחייב את הפועלים להתחסן ובמתפ"ש אף הודיעו כי למעסיקיהם הוסבר שאסור לכפות זאת עליהם. על המעסיקים הוטלה האחריות לקבוע תורים לחיסון עבור הפועלים העובדים אצלם, ואלה לא הורשו להגיע באופן עצמאי למתחמי החיסון.

המבצע נועד לכלול מתחמי חיסונים במחסומים גלבוע, רחל, ל"ה, מיתר, שער אפרים, אייל, חשמונאים ותרקומיא; וכן באזור התעשייה ברקן, במעלה אדומים באריאל ובאפרת. בנוגע למתחמים שהיו אמורים להיפתח במחסומים, הכוונה היתה להקימם בצד הישראלי — מתוך מחשבה שהפועלים יתחסנו עם חזרתם מישראל לגדה. התכנון היה להפעילם באמצעות צוותי רפואה ישראלים בשיתוף נציגי המינהל האזרחי ורשות המעברים במשרד הביטחון.

לדברי מקורות במתפ"ש נעשתה התמקדות בהסברה בקרב הפועלים במטרה להפחית חששות — בין היתר כאלה שמקורם בקונספירציות המופצות ברשתות החברתיות סביב החיסונים. גם כמה מהמעסיקים השתתפו במאמצי ההסברה על אודות החיסונים. במפעל "גרינט" בעטרות הפיצו מכתב לעובדים ובו הסבר על אופן ההתחסנות. ארגון העובדים "מען", שפועלי המפעל התאגדו במסגרתו, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו מודעה שעודדה אותם להתחסן ויצאה נגד הקונספירציות. בשיחה עם "הארץ" אמר מנכ"ל "מען" אסף אדיב כי "לפי דעתנו הדבר הזה הוא המינימום של המינימום. אם רוצים לעצור את המגפה אי אפשר שלא להסתכל על כל השטח ולחסן את כולם — בגדה ובעזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ