אחרי ההכפשות של מפקד אגוז: התחקיר קבע כי החייל שנשקו נחטף פעל כנדרש

לאחר התקרית בשבוע שעבר כתב מפקד היחידה: "לוחם שאינו יודע לנצח שני אנשים בקרב מגע החוטפים את נשקו אינו יכול להיות באגוז". ממצאי התחקיר העלו שהלוחם נאבק בתוקפיו בכל כוחו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי אגוז באימון. למצולמים אין קשר לידיעה
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בניגוד להכפשות של מפקד יחידת אגוז כלפי חייל מחטיבת הקומנדו, שהותקף ושנשקו נחטף ממנו במהלך ניווט, ממצאי התחקיר המבצעי מעלים שהלוחם נאבק בתוקפיו בכל כוחו ופעל באופן התקפי. "התחקיר לא מצא כשל ערכי בתפקודו של הלוחם, למרות התוצאה של חטיפת הנשק, זאת מאחר שהחייל לא הבין שהוא נמצא בסכנה עד שהחלו לתקוף אותו", נקבע בתחקיר.

היום (רביעי) קיבל הרמטכ"ל אביב כוכבי את ממצאי התחקיר על נסיבות התקרית שבה הותקף החייל באזור שפרעם, בלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר. מיד לאחר האירוע הוציא מפקד אגוז, סא"ל א', הודעה למפקדי היחידה ובה מתח ביקורת על החייל בלי שידע את פרטי המקרה: "לוחם שאינו יודע לנצח שני אנשים בקרב מגע וחוטפים את נשקו אינו יכול להיות לוחם באגוז". הוא הוסיף באותה הודעה: "גם בלחימה לא אקבל שבוי אלא אם כן הוא חלילה גופה. צר לי, אבל זהו סטנדרט מינימום ביחידה".

המשטרה הצבאית החוקרת ומשטרת ישראל פתחו בחקירה, וממצאיה מעלים תמונה שונה לגמרי: מהתחקיר עולה שבמהלך הניווט "הפתיעו החשודים את הלוחם והחלו להכותו בחוזקה. בתום מאבק ממושך, שלף הלוחם את המחסנית מהאפוד במטרה לדרוך את נשקו. בשלב זה חטפו החשודים את הנשק ונמלטו מהנקודה כשהם פצועים". פציעת החשודים היתה הראיה המרכזית של החוקרים כדי לקבוע שהלוחם פעל כשורה. עקב המאבק, הוא נחבל בגופו ובראשו באורח קל. 

בצה"ל בחרו שלא לפעול מול התנהלות מפקד אגוז כלפי פקודו. בצה"ל אמנם גינו חלק מהאמירות של מפקד אגוז כפי שנכתבו בהודעה שהוציא, אבל הנושא לא זכה להתייחסות צוות התחקיר ולא להתייחסות הרמטכ"ל במישור המשמעתי והפיקודי.

חיילי אגוז באימון. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

לאחר שספג ביקורת על התנהלותו, מפקד אגוז לא קיבל אחריות ולא התנצל על הדרך שבה פעל. בהודעה נוספת טען כי התקשורת סילפה את דבריו וכי לא קרא להדיח את החייל מהיחידה. בצה"ל בחרו שלא לפעול מול מפקד אגוז גם לאחר שנשמעה ביקורת קשה על הודעתו השנייה, משום שהתנער מאחריות בלי להתנצל על התנהלותו מול החייל שלו. 

דובר צה"ל מסר: "הרמטכ"ל קיבל את מסקנות התחקיר וקבע כי אימון ניווט בדד מהווה רכיב חשוב בבניית המקצועיות והחוסן המנטלי הנדרשים מכל לוחם". עוד נמסר כי הרמטכ"ל קבע שהוראות הפתיחה באש "מאפשרות לבצע נוהל מעצר חשוד כלפי גנב נשק חם וכן במקרה שבו נשקפת לחייל סכנת חיים הוא רשאי לפעול בכל האמצעים, כולל ירי חי, כדי לנטרל את הסכנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ