יחיא סינוואר נבחר שוב למנהיג חמאס ברצועה

סינוואר נבחר לאחר קרב צמוד עם אחד ממייסדי חמאס וחבר הלשכה, ניזאר עוודאללה. מערכת הבחירות שמתנהלת ביומיים האחרונים בעזה חשפה מאבקי כוח בתוך מוסדות חמאס

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סינוואר (במרכז) לצד יריבו בבחירות, ניזאר עוודאללה, אתמול בעזה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בתום קרב צמוד, מוסדות חמאס בעזה בחרו היום (רביעי) ביחיא סינוואר לראש הלשכה המדינית של הארגון ברצועה. סינוואר התמודד מול אחד ממייסדי חמאס וחבר הלשכה, ניזאר עוודאללה. מערכת הבחירות שמתנהלת ביומיים האחרונים חשפה מאבקי כוח בתוך מוסדות חמאס ברצועה, וקראה תיגר על סינוואר - שנחשב עד היום לאיש החזק והדומיננטי בארגון. עוודאללה בירך את סינוואר על נצחונו, והודיע שהוא מקבל את ההכרעה וימשיך למלא את המוטל עליו בארגון כפי שהחליטה ההנהגה. 

אתמול הופצו דיווחים לא רשמיים שסינוואר הפסיד בסיבוב הראשון לעוודאללה בקולות ספורים, אולם גורמים בארגון הכחישו זאת. לדבריהם, אתמול לא היתה הכרעה - ולכן היום התקיים סבב נוסף בין המועמדים. גורמים המעורבים בתהליך הבחירות אמרו בשיחה עם "הארץ" שהדלפת המידע על ניצחון של עוודאללה היא כשלעצמה מסר מתריס למחנה סינוואר. 

המצביעים בבחירות הם 280 אנשים הנמנים על מועצת השורא של חמאס, שמשמשת כפרלמנט של הארגון, וכן נציגי מחוזות. הנציגים לא שברו את המסורת המקובלת בעזה - שלפיה ראש הלשכה המדינית משלים שתי קדנציות. סינוואר נבחר לראשונה לתפקיד ב-2017, אז החליף את איסמעיל הנייה.

גורמים בחמאס אמרו ל"הארץ" שהניסיון להרחיק את סינוואר מראש הפירמידה מעידה על מאבק בתוך חמאס בין הקו השמרני והנצי שעמו מזוהה עוודאללה, לבין הקו הלאומי שעמו מזוהה סינוואר. לדבריהם, עוודאללה נחשב איש צללים שמאמין בהחזרת חמאס לחיק "האחים המוסלמים", בעוד סינוואר אימץ בשנים האחרונות גישה לאומית ודחף לכיוון פיוס עם הפתח. על המאבק הזה מעידה גם פרישתם של שני מתמודדים בבחירות שמזוהים עם הקו השמרני בחמאס - מחמוד אזהאר ופתחי חמאד - שהביעו את תמיכתם בעוודאללה. עם זאת, התמיכה בסינוואר מעידה לבסוף כי יש תמיכה בגישתו בעיתוי זה, שבו חמאס ופתח מקדמים בחירות לפרלמנט בחודש מאי ומאיצים את הפיוס הפנים-פלסטיני.

הבחירות לתפקיד נערכות כחלק מבחירות פנימיות שנערכות בשבועות האחרונים במוסדות חמאס בעזה, בגדה המערבית והנהגת החוץ, וכן בקרב אסירי הארגון. בימים הקרובים צפוי להסתיים תהליך הבחירות בכל המוסדות.

עוודאללה, לעומת סינוואר, כמעט שאינו מופיע בציבור ובתקשורת, אך נחשב דמות דומיננטית בארגון. עוודאללה נחשב לאחד מאדריכלי עסקת שליט, מקורב לראש הלשכה המדינית לשעבר חאלד משעל, ונמנה בעבר על המעגל הקרוב של מייסד הארגון אחמד יאסין.

הוא היה בעבר ראש הלשכה בעזה, בזמן שהנייה היה ראש ממשלת חמאס, והיה חבר כמה פעמים בלשכה המדינית של הארגון. בשנים 1982 עד 2000 עמד עוודאללה בראש אגודת הצדקה שעליה בנויה חמאס, אלמג'מע אלאסלאמי, והוביל את המנגנון הצבאי בארגון ב-1987. הוא נעצר כמה פעמים בידי ישראל בגין מעורבות בטרור, וריצה עונש מאסר בשנים 1989 עד 1995. ביתו הופצץ בידי חיל האוויר במבצעים עופרת יצוקה וצוק איתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ