נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

ראש המוסד יוסי כהן הכחיש היום (ראשון) קשרים פוליטיים שיוחסו לו ולראש הממשלה בנימין נתניהו ולליכוד. "אין ולא קיים כל קשר פוליטי בין ראש המוסד לראש הממשלה או מפלגת הליכוד", נמסר מלשכתו של כהן, "כל פעולותיו נעשות אך ורק לשם שמירה על ביטחונם של עם ישראל ושל מדינת ישראל, ללא כל קשר לזהות העומד בראשות הממשלה".

ההודעה נמסרה בתגובה לפניית התנועה לאיכות השלטון, שביקשה מכהן להבהיר כי נתניהו אינו מייעד לו תפקיד פוליטי לאחר פרישתו מהמוסד, המתוכננת ליוני הקרוב. הפנייה התבססה על פירוש דבריו של נתניהו אתמול בראיון לחדשות 13, ולפיהם יידע "לנצל את כישוריו של כהן" לניהול היחסים מול ארצות הברית, לאחר שיקים את הממשלה הבאה.

בפניית התנועה לכהן, שהופנתה גם ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, נטען כי ראש הממשלה הצהיר כי בכוונתו לשלב את כהן בממשלה שיקים ויעניק לו תפקיד במסגרתה. על טענה זו נאמר כי "אם יש ולו שבב של אמת בדבריו של רה"מ, המדובר בהתנהלות חמורה ביותר המטילה צל כבד על כהונתך". 

שמו של כהן נקשר פעמים רבות בפוליטיקה. הוא שומר על פרופיל ציבורי גבוה באופן חריג לראש מוסד, מעביר מסרים לעיתונאים על בסיס קבוע ואף מגיע לאירועים דיפלומטיים דוגמת טקס העברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בעבר פרסמה העיתונאית טל שלו באתר וואלה כי נתניהו נקב בשיחות סגורות בשמם של כהן ורון דרמר כמי שמועמדים להחליפו בראשות הממשלה.

לפי חוק הצינון, שקובע הגבלות על הפורשים משירות המדינה, כהן יוכל להתמנות לתפקיד שר שלוש שנים לאחר סיום תפקידו. ואולם, נתניהו יוכל אחרי יוני - אם יישאר בלשכת ראש הממשלה - למנותו לתפקידים אחרים בעלי אופי מדיני, כמו שגריר בוושינגטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ