נתניהו הורה לסגור את השמיים לטיסות מירדן לאחר שהקשתה על טיסתו לאמירויות

לפי הפרסומים, גורמי המקצוע במשרד התחבורה התנגדו להוראה ועיכבו את יישומה, והיא בוטלה לפני שהשפיעה על טיסות שהיו אמורות להיכנס מירדן. גנץ: "נתניהו מערער את כל מערכת קבלת ההחלטות התקינה במדינה"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו, בחודש שעבר
לוגו הארץ
הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה בשבוע שעבר לסגור את המרחב האווירי של ישראל לטיסות שהגיעו מירדן, לאחר שהממלכה הערימה קשיים על הטיסה שתכנן לאיחוד האמירויות ושבוטלה לבסוף. לפי העיתונאי בן כספית ואתר וואלה, גורמי המקצוע במשרד התחבורה התנגדו להוראה ועיכבו את יישומה, והיא בוטלה לפני שהשפיעה על טיסות שהיו אמורות להיכנס מירדן.

לפי הפרסום, נתניהו העביר את ההוראה דרך שרת התחבורה מירי רגב לרשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית - מבלי להיוועץ בגורמים הרלוונטיים במשרדי הביטחון והחוץ, בקבינט המדיני-ביטחוני, במוסד או בשב"כ. ההוראה מנוגדת להסכם השלום מ-1994, המאפשר מעבר מטוסים בין המרחבים האוויריים של שתי המדינות.

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ האשים הערב את נתניהו בפגיעה בביטחון הלאומי של ישראל, וטען כי ראש הממשלה "מונע מצרכים פוליטיים-אישיים ופועל בניגוד להסכמים מדיניים". לדבריו, "הניסיון לעקוף את מערכת הביטחון ומערך החוץ מערער את כל מערכת קבלת ההחלטות התקינה במדינה".

ביום חמישי דחה נתניהו את נסיעתו לאמירויות, ותלה זאת בקשיים בתיאום מול עמאן. יום קודם לכן ביטל יורש העצר הירדני ביקור שתכנן בהר הבית עקב מחלוקת על סידורי האבטחה במקום, ולפי נתניהו זו היתה הסיבה להתנגדות הירדנית לטיסתו בשמי הממלכה. "הביקור באמירויות לא התאפשר בשל אי-הבנה, בגלל תיאום הביקור בהר הבית", אמר ראש הממשלה. "לקח לנו קצת זמן ליישר את ההדורים עם ירדן, אבל אנחנו יכולים לטוס, אני יכול לטוס".

שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, אישר כי ארצו הערימה קשיים על מעבר טיסתו של נתניהו במרחבה האווירי בדרכו לאיחוד האמירויות, באופן שהוביל בסופו של דבר לביטולו. בראיון ל-CNN אמר א-ספדי כי בירדן כועסים על כך שביקור שתכנן לערוך יורש העצר הירדני בהר הבית בוטל עקב מחלוקת על סידורי האבטחה במקום, והוסיף כי נתניהו לא יכול לצפות לטוס בשמי הממלכה לאחר תקרית כזו.

א-ספדי אמר כי יורש העצר חוסיין בן עבדאללה "רצה להגיע להתפלל באל אקצה בתקופה קדושה עבור מוסלמים. זה אמור היה להיות ביקור דתי לאל אקצה, לכמה מהכנסיות ולירושלים". לדבריו, "דאגנו לתאם את הביקור עם ישראל, וברגע האחרון בישראל נסוגו והפרו את ההתחייבויות האלה, והפרו בכך גם את הזכות לחופש פולחן. אנחנו מאוד לא מרוצים וכועסים על כך, אנחנו לא מבינים את זה ולא מקבלים את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ