ישראל קיבלה הודעה מהאג על פתיחה בחקירה, מהלך שמותיר חודש לבקש דחייה

ההודעה נשלחה לישראל ולרשות הפלסטינית בתשעה במארס. במשך חודש מקבלתה שני הצדדים יכולים למסור לבית הדין כי בכוונתם לחקור בעצמם את אזרחיהם שביצעו לכאורה פשעים

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנסודה (במרכז) באולם בית המשפט של בית הדין הבינלאומי, ב-2018
לוגו רויטרס

התביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) מסרה אמש (שישי) כי הודיעה לישראל ולרשות הפלסטינית על החלטתה לפתוח בחקירה בחשד לביצוע פשעי מלחמה בשטחים. מרגע קבלת המכתבים, לרשות שני הצדדים עומד חודש שבו הם יכולים להודיע לבית הדין כי בכוונתם לחקור בעצמם את אזרחיהם שביצעו לכאורה פשעים, ומבקשים שהחקירה תידחה.

התביעה מסרה כי המכתב נשלח לישראל ולרשות בתשעה במארס. גורמים פלסטינים אישרו כי קיבלו את הודעת בית הדין. דוברת משרד החוץ הישראלי סירבה להתייחס לשאלה האם ישראל קיבלה אותה ואמרה כי יש להפנות את השאלה לבית הדין הפלילי בהאג. במקרה שהצדדים יבקשו דחייה, התובעת תהיה חייבת לקבל את אישורו של בית המשפט אם תהיה בכל זאת מעוניינת לבצע חקירה מיידית.

בתים שנהרסו בתקיפה ישראלית ברפיח, במבצע צוק איתן ב-2014צילום: Hatem Ali/אי־פי

על פי תקנון בית הדין בהאג, התובע ידחה את חקירת המדינות אם קיימות חקירות מקומיות או העמדה לדין בגין התקריות הנחקרות. דחייה כזו תיבחן מחדש אחת לחצי שנה, על מנת להבטיח שהבדיקות והתביעות המקומיות מהוות מאמצים אמיתיים לחקור את התקריות.

מוקדם יותר החודש הודיעה התובעת היוצאת בבית הדין הבינלאומי, פאטו בנסודה, על פתיחה בחקירה רשמית בגין חשד לביצוע פשעי מלחמה בגדה המערבית ובעזה. לפי הודעת בנסודה, החקירה תעסוק בהתרחשויות שקרו באזור מ-13 ביוני 2014. בשלב הראשון של החקירה ייגבו עדויות מקורבנות הפשעים לכאורה. ההערכה היא שישראל לא תאפשר לנציגי בית הדין להיכנס לשטחה, כך שהעדויות ייגבו בהאג או במדינות אחרות.

לאחר מכן, תבקש התביעה לגבות עדויות על נהלי הפתיחה באש ואופן יישומם מארגוני זכויות אדם, מומחים ואולי גם מחיילים לשעבר בצה"ל. עד שהחקירה תגיע לשלב של צווי מעצר, אם בכלל, יכולות לחלוף כמה שנים. צווי מעצר כאלה מוצאים בדרך כלל בחשאי, והמדינות החברות בבית הדין מתבקשות לבצע אותם. במערכת הביטחון כבר גיבשו רשימה של מאות בכירים ישראלים שעלולים למצוא את עצמם בחקירה, כשמדובר בעיקר במקבלי החלטות בממשלה ואנשי הדרגים הבכירים בצה"ל.

בנסודה אמורה לסיים את תפקידה ביוני, ולפני כמה שבועות נבחר המשפטן הבריטי קארים חאן כמחליפה. גורמים מדיניים בישראל קיוו שבנסודה תשאיר את ההחלטה על פתיחת החקירה לחאן, אך בהודעתה ציינה בנסודה כי במקרים שבהם יש "בסיס סביר" לפתוח בחקירה, כמו במקרה הנידון, אין ברירה בעניין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ