מעצר יורש העצר לשעבר של ירדן |

גנץ: העניין בירדן פנימי, יש לנו אינטרס שהיא תהיה חזקה

על רקע החשד לניסיון הפיכה בירדן, אמר שר הביטחון אמר כי יש לממלכה "חשיבות אסטרטגית יוצאת מגדר הרגיל". משרד החוץ האיראני: "יש עקבות של המשטר הציוני בכל המרדה במדינות איסלאמיות"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ ברמת גן, בשבוע שעבר
יניב קובוביץ

שר הביטחון בני גנץ התייחס היום (ראשון) למעצר הבית של יורש העצר לשעבר של ירדן, הנסיך חמזה, שחשוד כי ניסה לבצע ניסיון הפיכה, וכינה אותו "עניין ירדני פנימי". עם זאת, שר הביטחון אמר כי ירדן "חזקה ומשגשגת היא בסופו של דבר גם אינטרס ביטחוני, מדיני וכלכלי" של ישראל. 

לדברי גנץ, "ירדן היא מדינת שלום, שכנה ובעלת חשיבות אסטרטגית יוצאת מגדר הרגיל. זה העומק האסטרטגי שלנו ואנחנו צריכים לעשות הכל כדי לשמר את הברית הזו, שקיימת כבר למעלה מ-30 שנה". שר הביטחון הוסיף כי לירדן יש "הרבה אתגרים בנושא הקורונה" וציין כי ישראל "צריכה לעשות הכל לסייע לה מבחינה כלכלית ובריאותית". 

בתוך כך, בתקשורת הממלכתית באיראן פורסם כי דובר משרד החוץ של המדינה אמר כי ארצו "מתנגדת לכל חוסר יציבות פנימי ולהתערבות זרה, ומאמינה כי יש לטפל בכל העניינים הפנימיים בהתאם למסגרת החוק". סעיד חאטיבזאדה. "מחלוקות פנימיות וחוסר יציבות באזור מערב אסיה ישרתו את המשטר הציוני. תמיד יש עקבות של המשטר הזה בכל המרדה במדינות איסלאמיות".

יורש העצר לשעבר של ירדן, הנסיך חמזה, הודיע אמש כי הוא מצוי במעצר בית וכי נאסר עליו לבוא במגע עם בני משפחתו - לאחר שמוקדם יותר אתמול דווח כי הוא נחשד בניסיון הדחה של אחיו למחצה, המלך עבדאללה. בוושינגטון פוסט ובכלי תקשורת ערביים דווח כי כ-20 בכירים בממלכה נעצרו גם כן בחשד לניסיון הדחת המלך.

יורש העצר לשעבר, בנם הבכור של המלך חוסיין והמלכה נור, אמר בסרטון שהודלף לתאגיד השידור הציבורי בבריטניה כי הוא נענש על כך שלקח חלק בפגישות בהן נאמרו דברי ביקורת נגד המלך, אולם הוא עצמו לא מואשם שביקר את המלך באופן ישיר. לדבריו, הוא נותק מהאינטרנט ומהטלפון, והתבשר מוקדם יותר על ידי הרמטכ"ל הירדני, יוסף אחמד אלחניטי, כי נאסר עליו לצאת מביתו וליצור קשר עם אנשים אחרים, בהם בני משפחתו. בסרטון האשים הנסיך את הממלכה בשחיתות ובחוסר יכולת לשלוט ולהנהיג את המדינה. 

בדיווח הראשוני בוושינגטון פוסט תיארו גורמים רשמיים בארמון המלוכה ניסיון הפיכה מורכב ונרחב ביותר שכלל לפחות עוד בן מלוכה נוסף, כמה מנהיגים רוחניים וחברים בזרועות הביטחון במדינה. גורם מודיעיני הוסיף כי יש להניח שבקרוב יבוצעו מעצרים נוספים ככל שהחקירה בעניין תימשך. על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, בשלב זה לא ברור עד כמה קרובים היו מתכנני ההפיכה לביצוע תוכניתם או מה בדיוק תכננו לבצע. הגורם המודיעיני תיאר תוכנית "מאורגנת מאוד" והוסיף כי המתכננים קיימו ככל הנראה קשרים עם גורמים זרים, אך לא הרחיב. 

הנסיך חמזה, בן 41, היה יורש העצר במשך ארבע שנים לפני שהתואר הועבר לבנו הבכור של המלך עבדאללה, חוסיין. על פי מקורות, קציני צבא בכירים הגיעו לביתו והודיעו לו על הגבלות התנועה שהושמו עליו בעוד שבמקביל נערכו מעצרים נוספים. דיווחים על כך פורסמו גם ברשתות החברתיות במדינה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ