ממשל ביידן: הסיוע הכספי לפלסטינים יחודש, 150 מיליון דולר יועברו לאונר"א

הבית הלבן הודיע כי ישוב להעביר כספים לסוכנות האו"ם לפליטים פלסטינים, ועוד 85 מיליון דולר ישירות לכלכלה הפלסטינית, בהחלטה נוספת המנוגדת למדיניות בתקופת טראמפ. ישראל: חידוש הסיוע לאונר"א חייב להיות מלווה בשינויים בארגון

בן סמואלס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד של אונר"א ברצועת עזה, 2018
בן סמואלס
רויטרס

ממשל ביידן הודיע היום (רביעי) על חידוש הסיוע הכספי לאונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, ב-150 מיליון דולר. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן הודיע כי בנוסף, 75 מיליון דולר יועברו כסיוע לכלכלה ולפיתוח בגדה המערבית וברצועת עזה, ועשרה מיליון דולר יינתנו דרך הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי, עבור תוכניות למען השלום.

הסיוע הכספי, שהופסק ברובו על ידי ממשל טראמפ, יועבר לפלסטינים בשלב זה בעיקר דרך אונר"א ולא באופן ישיר. הכסף שיועבר לסוכנות הוא רק חלק מהסיוע שהעבירה לה ארצות הברית ב-2017 – 365 מיליון דולר.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן מוסר הצהרה בבית הלבן, אתמולצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

בלינקן אמר היום כי "הסיוע האמריקאי לפלסטינים משרת את האינטרסים והערכים שלנו". הוא הוסיף: "הוא מספק עזרה חשובה לתושבים הנזקקים לה, מאיץ פיתוח כלכלי, ומחזק את ההבנות, התיאום הביטחוני והיציבות בין ישראל לפלסטינים. כמו כן, הסיוע תואם לאינטרסים והערכים של בעלות בריתנו".

"ארצות הברית מחויבת לקידום שגשוג, ביטחון וחופש עבור הישראלים והפלסטינים בדרכים מוחשיות בטווח המיידי, דבר החשוב בפני עצמו, אך גם כאמצעי להתקדם לעבר פתרון שתי המדינות", אמר. בשיחת טלפון שהתקיימה הערב בין הנשיא ג'ו ביידן לעבדאללה מלך ירדן, הדגיש ביידן כי ארצו מחויבת לפתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

נד פרייס, דובר משרד החוץ האמריקאי, הבהיר כי לסוכנויות שבאמצעותן עובר הכסף לפלסטינים, דרכים להבטיח כי הוא מנותב למי שבאמת זקוק לו. פרייס התייחס גם לסיוע הביטחוני האמריקאי: "אנחנו מחויבים לקידום ביטחונם של הפלסטינים. אנחנו מאמינים שהישראלים והפלסטינים זכאים למידה שווה של ביטחון, שגשוג וכבוד. הסיוע הביטחוני האמריקאי שיחק תפקיד מפתח בחיזוק כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית, ביכולת שלהם, ובמקרים מסוימים ברצון שלהם לחבור לישראל בנוגע לחוסר היציבות האזורי".

"אנחנו מצפים שחלק מרכזי בסיוע הביטחוני יסייע לקידום שלטון החוק בגדה המערבית, לטובת כולם, באמצעות פיתוח של מוסדות ביטחון וצדק פלילי מקצועיים ואחראיים", הוסיף. "זה אינטרס לא רק של הפלסטינים, אלא גם של הישראלים".

שגריר ישראל לארצות הברית ולאו"ם, גלעד ארדן, אמר כי הוא מתנגד להחלטה, והבהיר כי הביע מול משרד החוץ האמריקאי "אכזבה והתנגדות להחלטה לחדש את הסיוע לאונר"א, בלי להבטיח קודם שיתקיימו בארגון רפורמות, כגון עצירת ההסתה והסרת תוכן אנטישמי מתוכנית הלימודים שלו".

בכיר פלסטיני אמר כי מדובר ב"התחלה טובה", וכי הוא מצפה לבשורות נוספות. באו"ם בירכו על ההחלטה, ומסרו כי הם מקווים שכעת גם מדינות נוספות יעשו זאת.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "ישראל מנהלת דיאלוג אינטנסיבי עם ארה"ב במגוון תחומים. במסגרת זו, האמריקאים העלו בפנינו גם את סוגית חידוש הסיוע האמריקאי לפלסטינים והשפעתו על האינטרסים המשותפים לנו ולאמריקאים באשר לאונר"א, עמדת ישראל היא כי הארגון במתכונתו הנוכחית מנציח את הסכסוך ואינו תורם לפתרונו, לכן חידוש הסיוע לאונר"א חייב להיות מלווה בשינויים מהותיים ונחוצים באופיו, במטרותיו ובאופן התנהלותו של הארגון".

לפני כשבועיים הכריז ממשל ביידן כי יעביר 15 מיליון דולר לעזה ולגדה המערבית על מנת לסייע לרשויות המקומיות להתמודד עם מגפת הקורונה. לפי הודעת משרד החוץ, הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי (USAID) תממן את הסיוע לפלסטינים, שיתמקד בשירותי בריאות ובמאבק בחוסר הביטחון התזונתי ברשות הפלסטינית.

ההחלטה להעביר כספי סיוע לרשות הפלסטינית הוזכרה במסמך של משרד החוץ האמריקאי, שחלקים ממנו פורסמו לפני כשלושה שבועות, ועיקרו חידוש היחסים בין ארה"ב לפלסטינים. לפי הדיווח בעיתון "הנשיונל" שיוצא לאור באיחוד האמירויות, התוכנית האמריקאית צפויה להיות בסיס לתיקון הנזקים מתקופת טראמפ. במסמך נכתב כי בכוונת ארה"ב "לקדם חופש, ביטחון ושגשוג הן עבור הישראלים והן עבור הפלסטינים בקדנציה הנוכחית".

מהמסמך עולה עוד כי בממשל הביעו נכונות לנקוט עמדה נוקשה יותר בכל הנוגע לבנייה בהתנחלויות בידי ישראל, ובד בבד "להשיג התחייבות פלסטינית" להפסקת תשלום משכורות לאסירים פלסטינים שנכלאו על מעשי טרור.

עוזריו של הנשיא ג'ו ביידן אמרו בכמה הזדמנויות מכניסתו לתפקיד כי בכוונתו לשקם את מערכת היחסים הדיפלומטית בין ארה"ב והרשות. בממשל התחייבו בתקופה האחרונה לחדש ערוצי סיוע כלכלי והומניטרי בשווי מאות מיליוני דולרים ולפעול לקראת פתיחה מחודשת של נציגות פלסטינית בוושינגטון. העוזרים הבהירו גם שבכוונת הממשל לחדש דיונים על פתרון שתי המדינות כמטרה מרכזית בסוגיית היחסים בין ישראל והרשות הפלסטינית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ