ראש המוסד לשעבר על אלפי הדולרים במזומן שקיבל מפאקר: טעות בתום לב

יוסי כהן התייחס בריאיון ל"עובדה" לחשיפה בתחקיר "הארץ", ואמר כי יחזיר למיליארדר האוסטרלי את הכסף. בהמשך פירט לראשונה על המבצע לגניבת ארכיון הגרעין האיראני, והבהיר כי לא היה זה שקיבל את ההחלטה לפרסמו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי כהן בריאיון ל"עובדה", הערב. אמר שישיב לפאקר את הכסף
יוסי כהן בריאיון ל"עובדה", הערב. אמר שישיב לפאקר את הכסףצילום: צילום מסך ערוץ 12 /

ראש המוסד לשעבר יוסי כהן אמר הערב (חמישי) בריאיון ל"עובדה" כי המתנה של כאלפי דולרים שקיבל מהמיליארדר ג'יימס פאקר לחתונת בתו היתה "טעות בתום לב", והוסיף שיחזיר לו את הכסף. כהן נשאל על כך בעקבות תחקיר "הארץ" שבו נחשף כי קיבל את המתנה.

בתחקיר פורסם כי כהן קיבל מפאקר 20 אלף דולר, אך בריאיון טען כי מדובר בסכום הנמוך מכך. "כל מה שנעשה, נעשה בהתייעצות ובאישור היועץ המשפטי למוסד", אמר, והוסיף כי פאקר רצה לתת "הרבה יותר".  

המיליארדר ג'יימס פאקר במקאו, סין, לפני כשנתייםצילום: TYRONE SIU/רויטרס

"אני לא יודע עובדתית שהיו לו בעיות אלכוהול וסמים, אני לא מכיר את זה", אמר כהן. "אני חושב שהוא נכנס במידה מסוימת לסוג של בעיה נפשית. לו היית פוגשת את פאקר באותם הימים, היית מוצאת אדם הגיוני, חם, אוהד מושבע של מדינת ישראל".

כהן אמר כי לא מצא בעיה בקשר עם פאקר. "לו הייתי מוצא בעניין הזה בעייתיות, הרי שלא הייתי עושה לחלוטין שום מגע", הסביר, והבהיר שהוא לא נמצא בקשר עם המיליארדר מזה חמש שנים.

בהמשך, התייחס ראש המוסד לשעבר לגניבת ארכיון הגרעין האיראני ב-2018. אמרתי לפקודיי באותם הימים, 'תתארגנו להביא לי את הדבר הזה הביתה', מתוך הבנה פוטנציאלית שבחומר הזה עשויה להיות התמונה היותר רחבה של פרויקט הגרעין האיראני", סיפר. כהן הוסיף כי ההחלטה לגנוב את הארכיון התקבלה שנתיים לפני שהמבצע יצא לפועל.

רה"מ נתניהו חושף את ארכיון הגרעין בקריה, 2018צילום: עופר וקנין

כהן הסביר כיצד לוחמי המוסד ניגשו לגניבת הארכיון. "מדובר באזור תעשייה, מתחילות להגיע משאיות ושומרים ועובדים ויש קהל ואתה לא יכול כמובן לקפוץ מעל גדרות ולפרוץ חומות, סיפר. "אתה פורץ כספת, אתה שורף את הדופן שלה, אתה משתמש בלהביור בסגנון 'אושן 11'". ראש המוסד ואנשיו, כך סיפר, קראו בזמן אמת את המסמכים שנגנבו מהכספות. "הבנו שיש לנו את מה שרצינו. אנחנו על תוכנית הגרעין הצבאית האיראנית. אני בהתרגשות אדירה עם כולם. מטורפת", סיפר.

בהתייחס לביקורת על פרסום הפעולה והארכיון על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר כהן כי לא היה זה שקיבל את ההחלטה. "זה בוודאי גדול מראש מוסד באשר הוא, להחליט לחשוף חומר מודיעיני כזה בעצמו. היה דיון בוועדת ראשי שירותים, אצל ראש הממשלה", אמר, והוסיף כי איש מבכירי מערכת הביטחון לא התנגד לפרסום הארכיון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ