"סוכן המוסד" האיראני: הייתי במטה המוסד בישראל

הטלוויזיה האיראנית הציגה את "איש המוסד", שהיה מעורב כביכול בחיסולו של מדען גרעין איראני בטהראן לפני כשנה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

הטלוויזיה האיראנית (PRESS TV) בשידורי האנגלית שלה הציגה הערב (שני) את "איש המוסד" שהיה מעורב כביכול בחיסולו של מדען גרעין איראני בטהרן לפני כשנה. החשוד, שנעצר בידי שירותי המודיעין של איראן והתראיין בשידור, סיפר כי הגיע לפגישות בישראל עם מפעיליו מהמוסד.

"היו שני אנשים חדשים שהכרתי, שני קצינים ישראלים לגמרי שדיברו עברית", הוסיף "סוכן המוסד" למצלמה. "בהראם היה המתרגם שלנו והקשר שלנו התבצע דרכו". בהמשך, סיפר על הפגישה עם הסוכנים: "הגענו לנמל התעופה בתל אביב ובביקורת הדרכונים שאלו אותי שאלה ובגלל שלא ידעתי עברית - התעורר אצל הפקיד חשד", אמר ה"סוכן".

"באותו הרגע האחראי ששמר עלי נכנס לתמונה והציג כרטיס, לקח את הדרכון שלי ויצאנו מדרך אחרת", הוא המשיך. "יצאנו מתל אביב לכיוון הכביש המהיר לירושלים וכחצי שעה לאחר מכן הגענו למטה המוסד, שנמצא על הציר הראשי בין תל אביב לירושלים".

"סוכן המוסד" בראיון. תצלום: טלוויזיה

בהמשך הדברים תאר אותו "סוכן" את מה שהוא מניח כ"מטה המוסד": מבנה שמוקף חומה באורך של שלושה ארבעה קילומטרים ומוקף בגדרות חשמליות. בנוסף, הוא תיאר כיצד חיסל, לכאורה, המוסד לפני שנה את מדען הגרעין האירני מסעוד עלי מוחמדי, אחד מראשי תכנית הגרעין האירנית. "מילכדנו מכונית ליד ביתו שגרמה למותו", טען ה"סוכן", ששמו לא פורסם.

הוא טען עוד כי "אימנו אותי שם כיצד לעקוב, לברוח ממעקב וכיצד להצמיד פצצה מתחת לרכב". לדברי הצעיר, שכונה ברשת הטלוויזיה האיראנית "טרוריסט", הוא גם אומן "כיצד להטמין פצצה באמצעות אופנוע".

בהמשך סיפר הצעיר כיצד הכווינו אותו להתנקש במדען: "במטה הסמוך לתל אביב אומנתי וקיבלתי פרטים מדויקים על ביתו של ד"ר עלי מוחמדי וסביבת המגורים שלו, כדי שאכיר לחלוטין את האזור והתנאים המבצעיים של ההתנקשות".

החיסולים הביכו את ממשלת איראן

מוקדם יותר היום דיווחו כלי התקשורת באיראן על הודעת שר המודיעין לפיה נחשפה רשת מרגלים למען ישראל, שעמדו, כך לפי הדיווח, מאחורי חיסול מדען הגרעין פרופסור מסעוד עלי מחמוד, לפני כשנה. "כוחות הביטחון עצרו רשת של מרגלים ואנשי טרור שהופעלו בידי המוסד הישראלי", דווח.

מסעוד על מוחמדי, מדען גרעין בכיר ומרצה באוניברסיטה של טהרן, חוסל לפני שנה בפיצוץ מטען חבלה שהופעל מרחוק כשנכנס למכוניתו, סמוך לביתו בצפון הבירה האיראנית. מאז חוסל עוד מדען גרעין וחברו נפצע קשה בהתנקשות שארעה במקביל בטהרן בחודש נובמבר האחרון. כל שלוש ההתנקשויות יוחסו על ידי דוברים רשמיים איראניים למוסד הישראלי, וחלקן גם לסי.אי.אי. ול-MI6 הבריטי.

כל שלושת המדענים תוארו בתקשורת באיראן ומפי דוברים רשמיים כמרצים באוניברסיטאות אך מעיון בתולדות חייהם הגלויים וממקורות במערב עולה כי הם קשורים לתכנית הגרעין הסודית של איראן.

החיסולים הביכו את ממשלת איראן וגורמי הביטחון שלה והם הבטיחו כי יפענחו אותם. נראה כי חשיפת "רשת הריגול" ו"וידויו" של "סוכן המוסד", הם מאמץ איראני להראות לדעת הקהל בארצם כי הצליחו במשימה, או לפחות בחלקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ