ישראל ניסתה את הווירוס נגד איראן בכור בדימונה

"ניו יורק טיימס" דיווח שהניסויים התרחשו בשנים 2008-2009, בשיתוף עם ארה"ב. המדענים הפעילו צנטריפוגות מיושנות, כמו באיראן, כדי להבין את פעולתן

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

מתחם הכור הגרעיני בדימונה שימש אתר לניסויים, כדי לבדוק את יכולתה של תוכנת המחשבים המכונה "סטוקסנט", שפגעה במערכות ההפעלה בכור הגרעיני נתאנז באיראן. כך דיווח אתמול הניו יורק טיימס.

לפי הידיעה, מאחורי המתחם הסגור ומוקף הגדרות, ניסו מומחים של הוועדה לאנרגיה אטומית של ישראל, אנשי מודיעין ומומחי היי-טק לבדוק את יכולתה של תוכנת התולעת סטוקסנט על צנטריפוגות (סרכזות) מדגם 1-P, שבעזרתן מעשירה איראן אורניום.

העיתון מדווח כי הניסויים נמשכו כשנתיים, בשנים 2008-2009, במסגרת מבצע חשאי משותף לארה"ב ולישראל, עוד בתקופת ממשל בוש. במסגרת זו, נעשה שימוש בידע שהעבירה החברה הגרמנית סימנס, שמערכות שלה מותקנות באתרי הגרעין באיראן, כולל בנתאנז.

החברה הסכימה עוד ב-2008 להעביר כמה ממערכות הבקרה והפיקוח שלה למעבדות הלאומיות במדינת איידהו בארה"ב, אך לא ברור אם ידעה מראש למה ישמש המידע. מעבדות אלה משמשות גם קבלן מבצע עבור תוכנית הגרעין האמריקאית, ואנשיהן מקיימים קשרים הדוקים עם הסי-איי-איי וגורמי הביטחון שם. משעה שהתברר כי מערכות אלה משמשות רכיב מרכזי בתוכנית הגרעין של איראן, הניחו הסי-איי-איי וגורמי הטכנולוגיה במודיעין האמריקאי את ידם על מערכות סימנס. הם למדו אותן והעבירו את המידע, ככל הנראה, לישראל. שתי המדינות החלו במבצע משותף במטרה לפתח, על סמך הלימוד וההכרה של מערכות סימנס, את התולעת הקטלנית.

לפי הניו יורק טיימס, צנטריפוגות 1-P כה מיושנות, פגיעות וחשופות לתקלות, שמומחים אמריקאים התקשו להפעילן לצורך הניסויים שנעשו. לעומת זאת, טוענים בעיתון, הצליחו המומחים הישראלים להפעיל את סרכזות הניסוי האלה וללמוד כיצד ניתן לפגוע בהן.

לא ברור, על פי העיתון, כיצד השיגה ישראל את הסרכזות לצורך הקמת אתר ההדמייה והניסויים בדימונה, אך העיתון מעריך כי לישראל היו סרכזות אלה משום שעל פי פרסומים זרים קודמים - ישראל בעצמה העשירה אורניום בכור כבר מראשית הקמתו בתחילת שנות ה-60.

התולעת שפותחה היתה כה מתוחכמת, שהיו לה שני שימושים מרכזיים: היא נתנה הוראות הפעלה לצנטריפוגות, כך שהן הסתובבו במהירות חריגה ולמעשה יצאו מכלל שליטה וניזוקו עד שיצאו מכלל שימוש. במקביל, תוכנת התולעת יצרה מצג שווא עבור הבקרים האיראנים, המפקחים על תוכנת סימנס ועל הסרכזות, כאילו הן פועלות כשורה.

העיתון הניו יורקי מדווח שהתולעת הוחדרה כבר במחצית השנייה של 2009, אך אותרה על ידי האיראנים מאוחר יותר - ודבר התקלות נחשף בעולם רק לפני כמה חודשים. כבר אז העריכו מומחים כי מדובר בתולעת שפותחה במבצע משותף על ידי ישראל וארה"ב. בנוסף, במשך השנים דווח בתקשורת הזרה על מאמצים בלתי פוסקים של ישראל, באמצעות המוסד וסוכנויות הביון במערב, לגרום לעיכובים ותקלות בתוכנית הגרעין האיראנית. הדבר נעשה בין היתר באמצעות מכירה של ציוד פגום לרשתות הרכש האיראניות ברחבי העולם. לפי מסמכים שפרסם אתמול העיתון הנורווגי "אפטנפוסטן", המתבססים על הדלפות "ויקיליקס", איראן הפעילה 350 חברות וארגונים ב-30 מדינות כדי לרכוש את הנחוץ לה לתוכנית הגרעין.

הביטוי המוחשי ביותר לתקלות אלה הוא בעובדה שלפני כשנה וחצי פעלו בכור האיראני בנתאנז כ-7,000 סרכזות. כיום, על פי הדו"חות האחרונים של פקחי סבא"א, פועלות במקום כ-4,000 סרכזות בלבד. נראה כי תקלות אלה, ונזקים נוספים שלא פורסמו, הן שעומדות ככל הנראה ביסוד הערכת המודיעין האחרונה שמסר ראש המוסד הפורש, מאיר דגן, כשקבע כי איראן תתקשה לייצר נשק גרעיני לפני 2015.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ