פיקוד העורף קיצר את זמן ההתרעה בזמן מתקפת טילים על תל אביב

90 שניות במקום 2 דקות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

פיקוד העורף החליט לקצר את זמן ההתרעה לפני מתקפת טילים אפשרית על תל אביב וגוש דן משתי דקות ל-90 שניות בלבד. זאת, בעקבות שיפור ביכולות שיגור הטילים של חמאס וחיזבאללה.

בשנים האחרונות התבססה יכולת ההתרעה של צה"ל על חיישנים המזהים היערכות לירי, שיגור של טילים ואיכון של כיוון הירי. כך, ניתנה התרעה של שתי דקות לאזור תל אביב.

הנחיות פיקוד העורף היו לפיכך שעם הישמע צפירת אזעקה, יהיו לאזרחים שתי דקות להגיע ולתפוס מחסה במרחב ממוגן. לאחר מכן עליהם להמתין עשר דקות, ואם אין אזעקות נוספות - לצאת מהמרחבים המוגנים.

הערכות מודיעיניות לגבי התעצמות יכולות הארגונים חמאס וחיזבאללה, בתחום ירי הטילים ארוכי הטווח, הובילו לקיצור זמן ההתרעה המשוער ב-25 אחוז. כמו כן, הוחלט לשנות את הוראות פיקוד העורף בשעת חירום.

ההערכות מתבססות בין היתר על הצטיידות הארגונים במספר גדול יותר של טילים, בעלי טווח ויכולת דיוק גדולים יותר, וכן העובדה שאלו מוסתרים בתוך מבנים המוסווים כבתים ובמחפורות תת-קרקעיות.

בחודשים האחרונים העלו הילוך בפיקוד העורף בכל הנוגע להכנת הרשויות האזרחיות למתקפת טילים משמעותית על ערי ישראל. לכל רשות מקומית מועבר בימים אלה "תרחיש ייחוס" המפרט את מספר הטילים שעלול לפגוע באותה רשות ואת מידת הנזק ומספר הנפגעים שעמם תצטרך הרשות להתמודד.

במקביל, יועברו בשבועות הקרובים תרחישי ייחוס כלליים לשירותי החירום האזרחיים: המשטרה, מכבי האש ומגן דוד אדום, כדי שיוכלו להיערך בהתאם ולתרגל את כוחותיהם למצב מלחמה בעורף.

במערכת הביטחון מעריכים שלא יהיה מענה אפקטיבי לטילים בעלי טווח בינוני, כפי שחיזבאללה וחמאס עלולים לשגר לאזור המרכז, עד לשנת 2013 - אז מקווים שמערכת ההגנה "שרביט קסמים" תיכנס לשימוש מבצעי. לפני כשבועיים נערך הניסוי הראשון בשיגור טיל היירוט שמפתחת רפא"ל עבור המערכת.

מערכת "כיפת ברזל", שאמורה ליירט רקטות לטווחים קצרים יותר, של עד 70 ק"מ, היתה אמורה להיכנס לשירות מבצעי עד סוף 2010, אבל בשל כמה תקלות מתעכב המעבר לשירות מבצעי.

קצין בכיר בחיל האוויר העריך בשבוע שעבר כי בתוך כמה שבועות יתוקנו התקלות והמערכת תוכרז כמבצעית. בשלב ראשון ייכנסו לשירות שתי סוללות ראשונות של כיפת ברזל. לפי שעה, לא ברור מתי יהיה מימון לרכישת סוללות נוספות.

בחיל האוויר מעריכים כי יש צורך ב-13 עד 15 סוללות כיפת ברזל כדי להשיג הגנה אפקטיבית לכל האזורים שעלולים להיות תחת איום מצד רקטות קצרות טווח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ