בנימין נתניהו ואהוד ברק: ממשלת תקיפת איראן

נתניהו לא יוכל להתגבר על התנגדותם של יעלון ובגין ללא הניתוחים הפסקניים ותנועות הידיים של שר הביטחון

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
אלוף בן

כמה אהוד ברק ובנימין נתניהו חולקים השקפת עולם זהה. שניהם אוהבים לעשן סיגרים ולקרוא ביוגרפיות של וינסטון צ'רצ'יל. שניהם רואים את ישראל כמוצב החזית של המערב בלב העולם המוסלמי העוין. שניהם לא מאמינים לערבים וסבורים ש"אין פרטנר" בצד הפלסטיני. ושניהם רואים בתוכנית הגרעין האיראנית סכנה גדולה לישראל ותומכים בפעולה צבאית נגדה.

הקו האקטיביסטי מול איראן מלכד את ברק ונתניהו, ונותן טעם לישיבתם המשותפת בהנהגת המדינה. מחוזקים ברמטכ"ל החדש, יואב גלנט, שנחשב לתומך בעמדתם, יחתרו ראש הממשלה ושר הביטחון לסכל את פרויקט הגרעין האיראני בזמן שנותר לכהונתם. המהלך שרקמו לסילוקם מהממשלה של שרי העבודה המתנגדים לברק, נועד להשארת שר הביטחון בכסאו. החשש שברק ייאלץ לפרוש באפריל, בגלל הסכסוכים במפלגת העבודה, הוסר מהפרק.

בלי ברק לצדו, נתניהו יתקשה לקדם מהלכים תוקפניים בחזית האיראנית. לנתניהו אין רקורד צבאי שמקנה לו את הסמכות הביטחונית העליונה, כפי שהיה לאריאל שרון. רק ברק עם דרגותיו ועיטוריו, והוותק שלו כראש ממשלה לשעבר, יכול לתת לו מטרייה כזאת. איש הביטחון הבכיר בליכוד, הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון, נחשב למתון בשאלת הפעולה נגד איראן, וכמוהו גם הסמן האידיאולוגי של ממשלת הימין, שר החוץ אביגדור ליברמן. נתניהו לא יוכל להתגבר על התנגדותם ללא הניתוחים הפסקניים, המלווים בתנועות ידיים סיבוביות, של שר הביטחון.

מסיבת העיתונאים של ראש המוסד הפורש, מאיר דגן, חתרה נגד עמדתם של ברק ונתניהו: אם לוח הזמנים של הפצצה האיראנית התרחק עד 2015, לא צריך לשגר את המפציצים לנתאנז כבר השנה. אבל הם לא התקפלו. קצין המודיעין של ברק, עמוס גלעד, מיהר להזהיר שלוח הזמנים האיראני קצר יותר, ודגן חזר בו במקצת אתמול בוועדת החוץ והביטחון, כנראה בלחצו של ראש הממשלה.

נתניהו וברק רמזו בשבועיים האחרונים, שישראל עומדת בפתחו של מהלך מדיני מפתיע. בנאומו בפני הכתבים הזרים, נתניהו הבטיח שב-2011 "תיחשף האמת" בשאלה מי באמת רוצה שלום באזור. האם ייצא ביוזמה מדינית חדשה, בניסיון לאגף את המהלך שמקדמים הפלסטינים להסדר כפוי? או בניסיון לסכל מראש הצעת גישור אמריקאית, שתדרוש מישראל לסגת מרוב השטחים?

הלחץ של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הביא לפירוק "ממשלת האחדות" של נתניהו ושלף את העבודה מהממשלה. זה היה מחיר התשובה השלילית שמסר נתניהו להצעת אובמה, להקפיא את ההתנחלויות ל-90 יום ולקיים דיון מזורז על הגבול העתידי בין ישראל לפלסטין. כך בדיוק קרה לפני 21 שנים, כאשר "שאלות בייקר" הביאו לפירוק ממשלת האחדות של יצחק שמיר ושמעון פרס.

עכשיו יש לנתניהו קואליציה בלי "מורדים" משמאל, אבל עם חישוקים חזקים יותר מימין. הוא וברק ירבו לדבר בשבועות הקרובים על קידום התהליך המדיני, ובוודאי ינסו להפתיע, כפי שהפתיעו במהלך הפוליטי אתמול. אבל גם כשידברו על פלסטין, תשומת לבם תופנה לאיראן. זו מטרתם האמיתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ