דגל פלסטין הונף לראשונה בנציגות בוושינגטון

"זהו יום מאושר, יום היסטורי", אמר ראש הנציגות מען רשיד עריקאת. "אנו קוראים לממשל לתרגם את תמיכתם למעשים"

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

דגל פלסטין הונף היום (שלישי) לראשונה בנציגות הדיפלומטית של אש"ף בוושינגטון. כעשרים כתבים, רובם מערוצי התקשורת הערבים, התקבצו מול בניין לבנים ברחוב 18 בוושינגטון, לצפות בטקס ההנפה.

"זהו יום מאושר, יום היסטורי, ואני מאוד שמח להיות כאן ולהניף את הדגל שלי, זה גורם לי לגאווה ואני אזכור את הרגע הזה כל עוד אני חי - אך הייתי רוצה לראות גם צעדי המשך על ידי הממשל האמריקאי", הכריז ראש הנציגות מען רשיד עריקאת.

עריקאת אמר שהוא אינו צופה שהנפת הגדל תגרור התנכלויות מצד הציבור האמריקאי. "החברה האמריקאית זו חברה פתוחה, והפלסטינים עובדים עם הממשל האמריקאי לקידום השלום, כך שאני מקווה שזה לא יעלה את רמת האיומים", ציין.

הפלסטינים פנו לממשל האמריקאי בשנה שעברה וביקשו להסיר את המגבלות שהוטלו על הפעילות של נציגות אש"ף בוושינגטון בעקבות חתימה על הסכמי אוסלו. "אמרנו שאין בזה שום היגיון, שמרימים את הדגל הפלסטיני בבסיס חיל האוויר אנדרוס בכל פעם שהנשיא עבאס מגיע לביקור, והוא מתקבל עם משמר כבוד - ואין לנו דגל מעל הנציגות", הוסיף עריקאת.

"הם קיבלו את הטענות שלנו, ולנו זה מאותת גם שהממשל הזה רציני לגבי כוונותיו לראות את המאבק של העם הפלסטיני מסתיים עם הקמת המדינה שלהם. אנו קוראים לממשל לתרגם את התמיכה שלהם למעשה. הנשיא שאמר שהוא מקווה לראות מדינה פלסטינית כחברה מלאה באו"ם - אנו מקווים שהיעד הזה יושלם עד ספטמבר 2011".

כשנשאל על-ידי "הארץ" האם הוא רואה הבדל בין גל ההכרה האחרון במדינה הפלסטינית לבין הניסיון שנעשה על ידי יאסר ערפאת, אמר עריקאת כי הוא רואה הבדל גדול בין שני המהלכים. "כעת המדינות מכירות בגבולות 1967, משהו שישראל לא עשתה עד כה. הם מכירים לא רק בזכות הפלסטינים למדינה, אלא גם בגבולות הפיזיים, וזה ההבדל המהותי. זה מזכיר במפורש את הגבולות העתידיים של המדינה הפלסטינית".

"אני זוכר ימים כשהנפת דגל אש"ף בשטחים הכבושים היתה עבירה ואנשים נשלחו לחצי שנה של מאסר, ולקח לנו זמן לגרום לישראל להכיר בדגל הפלסטיני", אמר עריקאת בשיחה עם "הארץ". "היום מעלים אותו בכל פעם שבכירים ישראלים ופלסטינים עורכים מפגש רשמי".

ממשרד החוץ האמריקאי נמסר בתגובה כי "בשנה שעברה לבקשת נציג אש"ף בוושינגטון, משרד החוץ האמריקאי שינה את תנאי הפעילות של הנציגות. כעת המשרד נקרא "המשלחת הכללית של אש"ף" והוא רשאי להניף דגל פלסטיני. זה משקף את המצב הכללי של שיתוף הפעולה בין מחלקת המדינה לבין נציגות אש"ף. המשלחת לא נהנית מחסינות דיפלומטית והטבות דיפלומטיות אחרות. למרות שהנציגות לא קיבלה אישור לפני כן להציג לראווה דגל על מוסדותיה, הממשל הנוכחי והממשל הקודם הציגו דגל במהלך ביקוריהם של בכירים פלסטינים".‬

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ