מבקר המדינה יקיים שימוע לרמטכ"ל המיועד יואב גלנט בפרשת הקרקעות

הרמטכ"ל המיועד צפוי להעביר מחר ללינדנשטראוס גרסה בכתב על הפרשה. במקביל, התנועה הירוקה עתרה לבג"ץ בבקשה לעכב את המינוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, יקיים בשבוע הבא שימוע לרמטכ"ל המיועד, האלוף יואב גלנט, בפרשת הקרקעות במושב עמיקם. גלנט צפוי להעביר מחר למבקר גרסה בכתב על הפרשה. בתחילת השבוע הבא יזומן גם לשימוע, כפי שנוהג המבקר במקרים כאלה.

שלשום (שני) הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לבג"ץ כי הוא מבקש לדחות בעשרה ימים את הדיון בעתירת התנועה הירוקה נגד מינוי גלנט לרמטכ"ל. וינשטיין נימק זאת במידע חדש שהעביר אליו המבקר בפרשת הקרקעות והוסיף כי ביקש מהמבקר לזרז את גיבוש הדו"ח הסופי שלו בעניין. דו"ח המבקר הסופי יועבר רק אחרי השימוע לגלנט. הודעת וינשטיין מהווה תפנית מסוימת בהליך, משום שהמדינה מודה בכך לראשונה כי חלק מהמידע לא עמד לנגד עיני הפרקליטות בשלבים הקודמים של הפרשה - בתשובתה הראשונה לעתירת התנועה הירוקה וגם בדיון קודם שהתקיים בבג"ץ סביב סכסוך הקרקעות בעמיקם, לפני שנים אחדות.

בעקבות הודעתו של היועץ המשפטי לממשלה פנתה היום התנועה הירוקה לבג"ץ בבקשה שיוציא צו ביניים שימנע את כניסתו של גלנט לתפקיד הרמטכ"ל עד לתום בירור העתירה נגד מינויו. עורכי הדין נדב אפלבאום וזיו גלסברג, נציגי העותרים, ביקשו גם להורות לפרקליטות לחשוף את תמצית דו"ח המבקר בעניין גלנט.

לטענת העותרים, בלוח הזמנים שמבקשת המדינה לא יוותר די זמן לבג"ץ לבחון את טענות הצדדים לפני מועד החילופים. באשר לבקשה לפרסם את תמצית הדו"ח, טענו פרקליטי העותרים כי "אין לאפשר למדינה לנהל הליך זה במחשכים ומחוץ לעינו המפקחת של בית המשפט".

בדיקת פרשת הקרקעות מתקיימת בחטיבה למשרדי הממשלה בתל-אביב, שהיא חלק ממשרד מבקר המדינה. בדיקה אחרת, העוסקת בפרשת מסמך הרפז, באופן מינוי הרמטכ"ל וביחסים העכורים בין שר הביטחון, אהוד ברק לבין הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי, מתקיימת בחטיבה הביטחונית במשרד המבקר. וינשטיין ביקש מבג"ץ לקיים דיון בעתירה רק ב-1 בפברואר, 13 יום לפני המועד המתוכנן של טקס החילופים בין אשכנזי לגלנט.

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום בתשובה לשאלות עיתונאים בעת ביקור באזור שכם כי "כל הדברים הללו יתבהרו בזמן הראוי להם". גלנט המשיך היום בהכנות לקראת כניסתו לתפקיד (אף שנאלץ להקדיש זמן לא מבוטל גם לניסוח התשובה למבקר), בעוד אשכנזי עורך סיור פרידה בחיל האוויר.

ההתפתחויות האחרונות בפרשה הגבירו את המתח במטכ"ל. כעת, הקצינים לא רק נדרשים לפעול בין שני מפקדים שבעליל אינם מסתדרים זה עם זה, אלא שלא ברור כלל אם החילופים ביניהם יתקיימו במועד המתוכנן. מתשובת וינשטיין לבג"ץ עולה כי תיתכן דחייה בהחלפה - ובמקרה קיצוני יותר גם קיימת עדיין אפשרות שמינוי גלנט יבוטל.

מינוי גלנט - בין הכנסת לבג"ץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ