ההפתעה של בנימין נתניהו

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
אלוף בן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח שיפתיע ולא נראה שהתכוון רק לפילוג סיעת העבודה, שהסיר את האיום הפוליטי מעל ממשלתו. עכשיו, כשהקואליציה התייצבה מחדש, נתניהו צריך לטפל בסכנות מבחוץ - ובראשן הלחץ הבינלאומי הגובר על ישראל.

מאז שדחה את הצעת נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להקפיא את ההתנחלויות ל-90 יום שבהם יתנהל מו"מ אינטנסיבי על הגבול העתידי בין ישראל לפלסטין, נתניהו מוצג בעולם כסרבן שלום. יריבו, נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, אוסף מדינות שמכירות בעצמאות הפלסטינית, ומסביר שרק ישראל מכשילה את הגשמתה. עבאס אמר בסוף השבוע, שהמדינה הפלסטינית תוקם רק בהסכם עם ישראל ולא במהלך חד-צדדי, ואיים שאם ההסכם לא יושג, תפרוץ אינתיפאדה חדשה בספטמבר.

נתניהו זקוק למהלך נגדי, שינער מעליו את עבאס, יציג את ישראל כרודפת שלום, ואם אפשר - יראה שהפלסטינים הסרבנים החמיצו שוב הזדמנות להסדר.

אבל נתניהו מוגבל ביכולתו להציע פשרות ונסיגות בגדה המערבית. כל ויתור טריטוריאלי שלו, ואפילו הצעה תיאורטית לוויתור כזה, עלולה לעלות לו בהתפרקות הקואליציה שרק עכשיו הצליח לייצב. מה עושים?

פתרון אפשרי טמון ברעיון שהעלה בעבר מכון המחקר ראות: ישראל תשדרג את הרשות הפלסטינית הקיימת ותכיר בה כמדינה עצמאית בגבולות הקיימים. המדינה שתוקם במובלעות הערים הפלסטיניות תנהל מו"מ עם ישראל על שטחי הגדה הנותרים, ועל מכלול הסוגיות של הסדר הקבע. הרעיון הזה עוגן בשלב השני של מפת הדרכים שקרא להקים מדינה פלסטינית בגבולות זמניים (מפגז, בלשון המומחים בישראל).

ברעיון הזה תומכים בין השאר חברי השביעייה, משה (בוגי) יעלון ואביגדור ליברמן. גם נתניהו רמז לתמיכתו, בדיבוריו על תמיכתו העקרונית במדינה פלסטינית. לשיטת התומכים, שדרוג הרשות למדינה יחסל במכה אחת את כל האיומים של הפלסטינים על ישראל: האיום הדמוגרפי, האיום בקריסת הרשות והטלת עול הכיבוש על ישראל, והאיום במדינה דו-לאומית (פתרון המדינה האחת). לפלסטינים תהיה מדינה, ולאזרחיה תהיה זכות בחירה מחוץ לישראל. האיום הדמוגרפי הלך. ככל שמדינות נוספות מכירות בפלסטין, כך נשחקים האיומים בקריסת הרשות והתמזגותה עם ישראל. אולי בגלל זה ישראל לא ממש מתנגדת לגל ההכרה הבינלאומי במדינה הפלסטינית ומסתפקת במחאות רפות לפרוטוקול.

מנהיגי הימין ונתניהו בראשם מתנגדים לכל נסיגה או ויתור טריטוריאלי, אפילו על מילימטר, עד שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי ויכריזו על קץ הסכסוך וסוף התביעות. תוכנית ליברמן להסדר ביניים מנסה ליצוק תוכן ברעיון הזה.

עבאס התנגד בעבר למדינה בגבולות זמניים, ומן הסתם ידבק בהתנגדותו גם כשההצעה תבוא מנתניהו. אם ישנה את דעתו ויסכים, ישראל תיראה טוב. ואם יסרב, ההסברה הישראלית תחגוג: שוב הצענו להם מדינה, והם לא רצו. זה המצב הכי טוב לנתניהו, שבו הפלסטינים נמצאים מחדש בצד הסרבן - מבלי שישראל תשלם בשטחים או בפירוק התנחלויות. עד שעבאס ימצא טריק הסברה נגדי. או שהאינתיפאדה תפרוץ שוב בסוף הקיץ, כשיתבדו הציפיות להסדר קבע ועצמאות פלסטינית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ