ועדת טירקל לבדיקת המשט: הסגר הימי על רצועת עזה - חוקי; ביקורת על התנהלות צה"ל

הוועדה לבדיקת אירועי המשט לעזה מתחה ביקורת חריפה על מערכת הביטחון בשל מודיעין לקוי ואי-הכנת חלופות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט הטורקי לעזה במאי 2010 פרסמה אתמול את החלק הראשון של מסקנותיה. הוועדה מתחה ביקורת חריפה על מערכת הביטחון בשל מודיעין לקוי, הערכת חסר של האיום שנשקף לחיילי צה"ל על סיפון ה"מרמרה" ואי-הכנה של חלופות לעצירת המשט מלבד פשיטת חיילי שייטת 13.

הדו"ח, באורך כ-250 עמודים, מחולק לשניים: הראשון עוסק בסוגיית הטלת הסגר הימי על רצועת עזה והחלק השני עוסק באירועי ההשתלטות על המשט. הדו"ח קבע כי הסגר וההשתלטות "היו כדין ובהתאם לכללי המשפט הבינלאומי".

עם זאת, חברי הוועדה קראו לממשלה להימנע מפגיעה באוכלוסיית עזה. "יש להביא בחשבון את ההשפעה השלילית על האוכלוסייה האזרחית הטבועה בסנקציות כלכליות", קבע הדו"ח בסוגיית הסגר. "המטרה היא לצמצם את הסבל של האוכלוסייה האזרחית... נראה כי ראוי לשקול את ההתקדמות שנעשתה בעולם בהקשר של ?סנקציות חכמות' ולעשות מאמצים ישירים במטרה למקד את הסנקציות בחמאס עצמו" - ולא באוכלוסייה האזרחית בעזה.

הוועדה גם הדגישה כי ההשתלטות על המשט במים בינלאומיים לא הפרה את המשפט הבינלאומי. "אם ניתן לקבוע כי כלי שיט מנסה להפר סגר ימי ניתן לתפוס אותו גם במים בינלאומיים", נכתב בדו"ח. "הוועדה הגיעה למסקנה שההשתלטות במים בינלאומיים היתה חוקית".

הדו"ח כולל נספח חסוי של 100 עמודים ובו עדויות של 40 חיילים שהשתתפו. הוועדה המליצה לראש הממשלה להסיר את החיסיון גם מחלק זה.

הוועדה הצביעה על כשלים מודיעיניים משמעותיים לפני המשט. "מן החומר שלפני הוועדה עולה שמקבלי ההחלטות לא ידעו מראש על אופי קבלת הפנים האלימה שתוכננה על ידי פעילי ארגון ה-IHH הטורקי", נכתב בדו"ח. "לחוסר היכולת לזהות את כוונות ה-IHH היתה השפעה ישירה על הטקטיקה, כללי הפתיחה באש והאימונים לפני המבצע".

בדו"ח מוזכרת שורת מסמכים של חיל הים שהתבססו רובם ככולם על מידע גלוי. רק יומיים לפני המבצע הופץ דו"ח מודיעין של חיל הים שמצטט דברים שאמר ראש ה-IHH, בולנט ילדרים, על המרמרה ולפיהם אין לפעילים נשק אך הם יתנגדו בכוח להשתלטות על האונייה. יממה בלבד לפני ההשתלטות הפיץ מודיעין חיל הים דו"ח ובו התרעה על כך ש"התרבו ההתבטאויות על כוונה להתנגד בכוח פיזי להשתלטות".

ביקורת חריפה נמתחה גם על חטיבת המחקר באמ"ן ש"הפיצה מספר מסמכים, אולם אלה היו דלים באופן יחסי והמידע בהם לא שינה את תמונת המודיעין". לגבי המוסד כותבת הוועדה כי הארגון התבקש על ידי מודיעין חיל הים להעביר אליו מידע, שאכן הועבר. עם זאת, הוועדה קבעה ש"הערכת החסר" שבה לקתה מערכת הביטחון לגבי חומרת האיום, לא נבעה אך ורק ממחסור במודיעין, אלא הופיעה לכל אורך תהליכי תכנון המבצע, החל בדרגים הבכירים ביותר במערכת הביטחון וכלה במפקדי השייטת.

"לא הובא בחשבון תרחיש של כוח מאורגן חמוש בכלי נשק קטלניים שמתנגד באופן פעיל לניסיונות העלייה על הסיפון", נכתב בדו"ח. "בעוד בדיונים האסטרטגיים לפני המבצע עלתה אפשרות של אלימות מסוימת וכן האפשרות שעל כלי השיט יהיה נשק חם, לא חלחלה אפשרות זו אל הרמה הטקטית. תכנון לתרחיש של המקרה הגרוע ביותר היה מכין את החיילים טוב יותר לסיטואציות אליהן נקלעו".

הדו"ח קבע שהשיטה לעצירת המשט, קרי פשיטה של חיילי השייטת ממסוקים וספינות מהירות, מקובלת בצבאות אחרים בעולם. בנוסף, שיבח הדו"ח את אימוני השייטת ואת תפקודם של הלוחמים שלא "הגיבו בתגובת יתר" לאלימות שהופעלה נגדם.

הוועדה אף ציינה כי נבדקו אפשרויות ל"עצירה קרה" של המשט, אך זו הוכחה כבלתי ישימה. עם זאת, הוועדה מתחה ביקורת על הדרג הצבאי הבכיר שלא הציע שיטות פעולה אחרות זולת זו שנבחרה. "תוכנית חלופית שאותה ניתן היה להפעיל כאשר התברר היקף ההתנגדות ואופייה היתה עשויה למנוע את גלישתם של חיילים בזה אחר זה לידי פעילי ה-IHH שהמתינו להם".

הוועדה כמעט לא התייחסה לדרך קבלת ההחלטות בדרג המדיני הבכיר, נושא שבו יעסוק חלקו השני של הדו"ח שיפורסם בעוד כמה חודשים. עם זאת, נמתחה ביקורת מסוימת על ראש הממשלה נתניהו שכינס דיון ראשון של פורום "השביעייה" חמישה ימים בלבד לפני המשט. "הדיון בנושא זה לא תוכנן מראש", נכתב בדו"ח. "השרים שהשתתפו בדיון תמכו במניעת הגעתו של המשט לעזה. בסיום ביקש ראש הממשלה משר הביטחון לרכז את הטיפול בנושא... זאת עקב נסיעתו הצפויה לחו"ל זמן קצר לאחר הישיבה".

הוועדה חשפה בדו"ח פרטים על מאמצי משרד החוץ וגורמים נוספים למנוע את הגעת המשט לעזה באמצעים דיפלומטיים, במיוחד מול ממשלת טורקיה. הדו"ח חשף כי שגריר טורקיה בוושינגטון, נאמיק טאן, פנה לשגריר ישראל מייקל אורן והציע לו כי ארגון הסהר האדום הטורקי ייקח אחריות על המשט ויעביר את הציוד מנמל אשדוד לעזה דרך המעברים היבשתיים. ישראל הסכימה להצעה, אך לבסוף טורקיה חזרה בה. "ניסינו בכל ערוץ אפשרי למנוע את יציאת המשט ובשום שלב לא התקבלה תשובה חיובית מהטורקים", צוטט מנכ"ל משרד החוץ יוסי גל בדו"ח.

ועדת טירקל החלה לפעול בחודש אוגוסט. במהלך עבודתה שמעה הוועדה 26 עדים, חלקם בדלתיים סגורות. הוועדה קיבלה את דו"ח איילנד שתחקר את פעולות צה"ל במשט, אך ביקשה מצוותו של איילנד לבצע השלמות שכללו תשאול של 40 חיילים שהשתתפו במבצע.

הוועדה התבססה על חומרים נוספים כגון: 1,000 שעות צילום וידיאו של האירועים על הספינה במהלך ההשתלטות ומסמכים של ארגוני זכויות אדם בלתי ממשלתיים לגבי המצב בעזה.

כל חברי הוועדה - השופט יעקב טירקל, הפרופסור מיגל דויטש, האלוף עמוס חורב, השגריר ראובן מרחב וכן שני המשקיפים, הלורד הבריטי דיוויד טרימבל והגנרל הקנדי קנט ווטקין - נחשפו לכל החומרים שרובם תורגמו לאנגלית. חבר הוועדה המשפטן הבינלאומי, השגריר שבתאי רוזן, מת במהלך עבודת הוועדה, אולם חלק גדול מהדו"ח שעסק בחוקיות הסגר הימי התבסס על עבודתו. מסקנות הוועדה התקבלו בהסכמת כל חבריה, כולל המשקיפים הזרים.

הדו"ח הטיל את האחריות לאירועים האלימים על סיפון המרמרה על פעילי ארגון ה-IHH הטורקי וקבע כי הארגון הוא שעומד מאחורי המשט.

בכל הנוגע לארגון ה-IHH התבסס הדו"ח על שורה של ניירות עמדה שפרסם "מרכז המידע למודיעין וטרור" (מל"מ), גוף מחקר אזרחי לכאורה, שמופעל על ידי אמ"ן והשב"כ וניזון ממידע גלוי ומחומרי מודיעין שונים שמועברים אליו לצורכי הסברה.

ועדת טירקל אימצה את טענות גוף זה בנוגע ל-IHH וקבעה כי הארגון "מסייע לארגוני טרור בעלי אופי איסלאמי קיצוני ואנטי-מערבי ותומך בחמאס". בדו"ח אף הופיע ציטוט בודד של ראש המוסד מאיר דגן מתוך עדותו בדלתיים סגורות, שעסק ב-IHH. "להערכת המוסד חלק מהכספים שמגייס הארגון מופנה לג'יהאד העולמי".

אף שהוועדה לא קובעת זאת בצורה ישירה, היא מצטטת את דו"חות המל"מ שבהם מוצג קשר בין ה-IHH לממשלת טורקיה. "מנהיג הארגון בולנט ילדרים נהנה מקשרים הדוקים עם צמרת הממשל ובכלל זאת עם ראש הממשלה ארדואן", כתבה ועדת טירקל.

הוועדה הדגישה כי פעילי ה-IHH תכננו מראש את העימות האלים עם חיילי צה"ל. לפי הדו"ח, 40 מפעילי הארגון, שהיו הגרעין הקשה של המתפרעים על הסיפון, עלו ל"מרמרה" באיסטנבול, בנפרד משאר הנוסעים והתנהלו כקבוצה סגורה וממודרת.

"הטענות לפיהן פעילי הארגון פעלו מתוך הגנה עצמית אינן נתמכות בראיות", נכתב בדו"ח. בדו"ח הודגש כי "התנגדותם לעליית החיילים לסיפון היתה מתוכננת ואלימה באופן קיצוני ואינה אופיינית לאי ציות אזרחי".

עדויות החיילים שמופיעות בדו"ח שפורסם אתמול לא משנות באופן משמעותי את שהיה ידוע עד כה לגבי האירועים על הספינה, אבל הן מספקות מבט מפורט לרגעי האימה שעברו על החיילים ותחושותיהם.

החייל הראשון שהשתלשל מהמסוק אל הסיפון סיפר שעוד לפני המבצע, נאמר להם ממפקדיהם "כי השימוש בנשק חם הינו אופציה אחרונה וכמענה לסכנת חיים מיידית". החייל השני שגלש אמר ש"הוראות הפתיחה באש היו מאוד מחמירות, ורק במידה שנשקפת לנו סכנת חיים ממשית ומיידית ולא ניתן להימנע מהפגיעה, עלינו להשתמש בנשק חי על מנת לנטרל את האיום".

הוא סיפר ש"עם נחיתתי בסיפון האמצעי שברתי את ידי ועשרות אנשים התנפלו עליי ופשוט ביצעו בי לינץ' שכלל משיכת הקסדה מעליי, חניקה, הכנסת אצבעות לעיניי על מנת לעקרן ממקומן, משיכות בגפיי לכל הכיוונים... הרגשתי ממש שאני עומד למות... בשלב זה הצליח ההמון לקרוע ממני את האפוד, והנשק נפל אל מחוץ לאפוד". בשלב זה הוא סיפר שהחליט לפתוח באש חיה. "ההמון מנע ממני גישה לדופן. בשלב מסוים הצלחתי להגיע אל הנשק, דרכתי אותו ויריתי לאחד התוקפים ברגלו... ההמון המשיך להכות אותי ודחף אותי פנימה לתוך בטן האונייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ