לבני הציעה ב-2008 להעביר לשליטת הרשות כפרים ערביים-ישראליים

מסמכי אל-ג'זירה: שרת החוץ לשעבר הציעה לבחון העברה של היישובים ברטעה, באקה אל-גרבייה ובית צפאפא. אבו מאזן: בלתי הגיוני לבקש מישראל לקלוט מיליוני פליטים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת החוץ לשעבר ציפי לבני העלתה במשא ומתן עם אבו עלא באפריל וביוני 2008 רעיונות לחילופי שטחים. לבני הציעה לבחון העברה של שלושה יישובים ערביים בישראל שנחצים על ידי קווי 67' ותושביהם הם אזרחים ישראליים לשטחי המדינה הפלסטינית. היישובים אותם נתנה לבני כדוגמא היו ברטעה, באקה אל-גרבייה ובית צפאפא. הדברים נחשפו הערב (שני) במסמכים פלסטיניים רשמיים שהודלפו לרשת אל ג'זירה ולעיתון הבריטי גרדיאן.

גורמים בסביבת לבני שהיו מעורבים בשיחות עם הפלסטינים ציינו כי היה מדובר ברעיון אחד מתוך עשרות שהועלו במהלך השיחות וכי לאחר שהפלסטינים דחו זאת, העניין לא עלה יותר. "בכל השיחות לבני הדגישה כי ערביי ישראל זכאים לשוויון זכויות מלא", אמרו הגורמים.

כאשר שימשה לבני שרת חוץ וראש צוות המשא ומתן, היא התייחסה בצורה פומבית כמה פעמים למעמד הצפוי לערביי ישראל אם תוקם מדינה פלסטינית. לבני טענה כי המדינה הפלסטינית צריכה להיות המענה לשאיפותיהם הלאומיות של הפלסטינים וישראל צריכה להיות המענה לשאיפותיהם הלאומיות של היהודים. בכמה נאומים במהלך 2008 הדגישה לבני כי אם ערבים-ישראלים ירצו לממש את שאיפותיהם הלאומיות כפלסטינים הם יוכלו לעשות זאת במדינה הפלסטינית.

המסמכים שפורסמו מגלים שהנושא עלה לראשונה בפגישה בין לבני לאבו עלא וצוותי המשא ומתן במלון ענבל בירושלים ב-8 באפריל 2008. "בואו נהיה הוגנים", אמרה לבני. "התייחסתם לקווי 1967 ועוד לא דיברנו על ירושלים. יש מספר מסוים של כפרים פלסטיניים שממוקמים משני צדי קווי 1967 שעליהם אנחנו צריכים לקבל תשובה, כמו בית צפאפא, ברטעה ובאקה אל-גרבייה. יש גם התנחלויות שנבנו מאחורי קווי 1967 אך הורחבו לתוך קווי 1967 בצורה בלתי חוקית, כמו אורנית".

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני אבו עלא לא התייחס להערה של לבני על הכפרים בתוך ישראל והמשיך לדבר על נושאים אחרים. חודשיים לאחר מכן, ב-21 ביוני, בפגישה במלון ענבל בירושלים, לבני העלתה שוב את הנושא.

עוד פורסם במסמכים שנחשפו הערב כי יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר בפגישה עם חברי מחלקת המשא ומתן הפלסטינית במארס 2009, כי במהלך השיחות עם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, היתה הסכמה כי מספר מסוים של פליטים יחזרו לישראל, אולם רוב הפליטים יוכלו לחזור למדינה הפלסטינית ולהיות אזרחיה.

"לגבי מספר הפליטים, יהיה זה בלתי הגיוני לבקש מישראל לקלוט חמישה מיליון פליטים או אפילו מיליון פליטים, המשמעות לכך תהיה סופה של מדינת ישראל", אמר אבו-מאזן. "הישראלים הציעו לקלוט 5,000 פליטים במהלך חמש שנים, זה אפילו פחות מאיחוד משפחות וזה לא מקובל עלינו. בנוסף הפליטים זכאים לפיצויים".

גורמים שהיו מעורבים במשא ומתן עם הפלסטינים בתקופתו של אולמרט, ציינו כי אבו מאזן דרש חזרה של עשרת אלפים פליטים בשנה במשך עשר שנים ובסך הכל 100 אלף פליטים.

במהלך הפגישה עם אנשי מחלקת המשא ומתן פנה אחד מחבריה לאבו מאזן, וסיפר כי הוא פלסטיני בעל אזרחות ישראלית מנצרת. "האם אני אקבל אזרחות פלסטינית במדינה העתידית?", שאל את אבו מאזן. יו"ר הרשות הפתיע בתשובתו: "אני פליט מצפת בעצמי, והתשובה האסטרטגית שלי אליך היא לא. עליך להישאר היכן שאתה נמצא היום, ולהגן על זכויותיך".

מוקדם יותר התייחסו מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשונה למסמכים שהודלפו ואמרו כי "המסמכים מראים שהדרישה הפלסטינית בשנה וחצי האחרונות להקפיא את הבנייה בשכונות היהודיות במזרח ירושלים מגוחכת, כיוון שברור שהם כבר ויתרו על כל השכונות הללו במשא ומתן בתקופת אולמרט".

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"