ברמאללה לא חוששים: לא תהיה כאן תוניסיה

המשדרים הדרמטיים באל-ג'זירה לא מותירים ספק: הרשת גמרה אומר להפיל את היו"ר עבאס. אלא שבעוד שבמצרים ובלבנון סוערות הרוחות, הרחוב הפלסטיני נותר די אדיש

אבי יששכרוף
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
רמאללה

דווקא ביום קריטי כל כך במזרח התיכון - הפגנת ענק במצרים נגד המשטר והפגנות של מחנה סעד א-דין אל-חרירי בלבנון - מתגלה שוב עד כמה מרכזי תפקידה של רשת אל-ג'זירה במלחמה הפנים-ערבית על עתיד האזור. אם למישהו עוד היה ספק שלשום באשר לכוונותיו של הערוץ הקטארי, הרי שהמשדר המיוחד של אמש שנשא את הכותרת "פליטים", הבהיר כי מקבלי ההחלטות בדוחא גמרו אומר להביא להפלת הרשות הפלסטינית והעומד בראשה, מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

לאל-ג'זירה לא היו גילויים מרעישים אתמול בנושא זכות השיבה. אולם היא טרחה להציג באופן הדרמטי ביותר שניתן את הוויתור לכאורה של הרשות על "הכמיהה הפלסטינית", בעצם הסתפקותה בדרישה לחזרתם של 100 אלף פליטים "בלבד" לשטחי ישראל. לרגעים היה נדמה כי רשת הטלוויזיה הפופולרית פועלת במציאות מדומה משלה. כאילו בישראל נכונים לשובם של מיליונים ורק הרשות "מוותרת" ומסתפקת במעט. כתבים מיוחדים גויסו למשימה ויצאו למחנות הפליטים כדי להשמיע את קולם של "המקופחים". ובכל זאת, על אף הניסיון הבוטה של אל-ג'זירה לעודד הפיכה בגדה ולחזק את המחנה הקיצוני במדינות ערב, הרחוב הפלסטיני לא מיהר להתגייס למאמץ.

בשעות הצהריים אתמול נראו העוברים והשבים בכיכר מנארה - כיכרה המרכזית של רמאללה שידעה בעבר אפילו הפגנות סוערות נגד יאסר ערפאת הנערץ, עסוקים בעיקר בענייניהם שלהם. בכניסה ל"בנק הערבי", נעמדה חבורה של צעירים. כאשר נשאלו על ידי "הארץ" באשר ליחסם לפרסומים האחרונים, חייכו במבוכה והסבירו כי לא ראו את המשדר המדובר. "יא עמי, תן לי תסריח (רישיון, א"י)", אמר אחד מהם. "זה כל מה שמעניין אותי. רישיון לעבוד בישראל".

בניגוד לנדמה לצופים באל-ג'זירה, אין מדובר ברעידת אדמה. גם לא תדהמה. בפתח לא נשמעה ביקורת על יו"ר הרשות, ואף בכיר לא החל במלחמת ירושה. רחוק מכך. כל ראשי הארגון התגייסו כאחד להגן על שמו הטוב של עבאס ולצאת במתקפה חזיתית על הרשת. אפילו אחד מראשי החמאס בעזה, אחמד בחאר, הודה אתמול כי הפרסום מהווה אמנם "פאדיחה" לרשות, אך כלל לא הפתיע אותו. גם תהלוכות מחאה נגד הרשות הפלסטינית לא התקיימו אתמול ברמאללה או בגדה כולה, והחשש מפני "תוניסיה 2", נראה כמעט מגוחך נוכח האדישות של הרחוב, אך גם לאור שליטתם המוחלטת של מנגנוני הביטחון במתרחש בשטחי הרשות.

"אל-ג'זירה ציונית"

שני מבוגרים, עוברי אורח, ניסו לנהל ויכוח באשר לתוכן הפרסום באל- ג'זירה. אחד מהם ראה אך לא זכר במדויק מה נאמר שם, השני ציין כי שמע מחברים. בסופו של דבר הסבירו כי הם דואגים לעתיד ירושלים. "אבל לא ניתן לאף אחד לפגוע בראיס (עבאס, א.י)". כמה צעירים תלו שלטים בגנות אל-ג'זירה מסביב לגדר הברזל הנמוכה של הכיכר. "אל-ג'זירה אינה ערבית, אל-ג'זירה ציונית", נכתב בשלט אחד, בעוד האחר הסביר כי הערוץ פוגע באינטרסים הפלסטיניים.

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף אמר במסיבת עיתונאים כמה שעות קודם לכן, כי הוא "מודה" - כך במקור - לאמיר קטאר על המסע התקשורתי נגד הרשות הפלסטינית. קשה שלא להסכים לקביעה הזו של יאסר עבד רבו. גם צופים בערוץ אל-ג'זירה שאינם נמנים עם תומכי הפתח, הסכימו כי תחנת הטלוויזיה חצתה את הקו המבדיל בין דיווח מקצועי מהימן לבין הפיכתה למכונת תעמולה המשרתת אדונים זרים. אין מדובר בבעיה עם המסמכים שאל-ג'זירה חשפו. נראה כי ברוב המקרים מדובר במסמכים אותנטיים. ואולם אופן ההגשה של הדברים וטקטיקת בחירת המגיבים לפרסום, מעלים ריח כבד של הכרזת מלחמה מצד אימפריית התקשורת, שמנסה לנגח את בכירי הרשות ובראשם את עבאס.

הצגה מניפולטיבית

עובדה נוספת שנעלמה מהדיווחים של אל-ג'זירה, היא שאף אחד מהמסמכים שהוצגו עד כה לא חשף פרט חדש באשר למשא ומתן, שלא היה מוכר לציבור הישראלי או הפלסטיני. כבר במהלך המשא ומתן בקמפ דיויד, ביולי 2000, הסכימה הרשות כי ישראל תשמור על הריבונות בשכונות היהודיות בהר הבית, כולל הרובע היהודי והארמני. כך גם ביחס לנכונות הפלסטינית לוותר על זכות השיבה באופן מעשי ולהסתפק בחזרה של מספר סמלי של פליטים לתחומי מדינת ישראל. תיאום ביטחוני בין ישראל והרשות? כל פלסטיני יודע כי התיאום בשנים האחרונות, מאז ההפיכה בעזה, נשמר באדיקות, וכולל אף חילופי מידע בדבר פעילי טרור.

ובכל זאת כמה נקודות שצריכות להטריד דווקא את הישראלים. ראשית, הפרסום יביא להקצנה בעמדות של צוות המשא ומתן הפלסטיני, ובראשו סאיב עריקאת, שסומן כיעד המרכזי של שידורי אל-ג'זירה בנושא. בנוסף, המפה של ההצעה הישראלית כפי שתועדה בידי צוות ה-NSU, מעלה תמיהה אחרת, כזו בדבר הנכונות של הצד הישראלי להתקדם ברצינות בשיחות. הדרישות באשר לתוואי הגבול העתידי שהציג בזמנו אהוד אולמרט לעבאס, מסייעות להבין מדוע האחרון לא מיהר להסכים להצעה הישראלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ